Kuulutko kirkkoon varmuuden vuoksi?

kysymys sinulle

Matt.13:12

Sillä sille, jolla on, annetaan, ja hänellä on oleva yltäkyllin; mutta siltä, jolla ei ole, otetaan pois sekin, mikä hänellä on.




Jos sinulla on kuollessasi paljon hyviä tekoja, saat uudessa elämässäsi osuudeksesi paljon hyvää: kauniin ruumiin ja ylhäisen aseman.

Jos sinulla on kuollessasi vain vähän hyviä tekoja, sekin vähä mitä luulit sinulla olevan, osoitetaan valheeksi ja saat osaksesi kärsimyksen ja häpeän.

Jos luulet että selviät sielujen kiertokulussa strategialla "kadun viime hetkellä" olet harhassa. Ja jos luulet että voit pettää Jumalaa maksamalla jotain "kirkollisveroa", olet vielä pahemmin harhassa.

Ap.t. 8:20

Mutta Pietari sanoi hänelle: "Menkööt rahasi sinun kanssasi kadotukseen, koska luulet Jumalan lahjan olevan rahalla saatavissa.

6

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saisko lisää

      En ole kirkossa, tekoja minulla on paljon, kait hyvinkin itsekkäitä, maalailehan minun tulevaisuus niin ei tule yllärinä.

      • kristitty.

        pääset taivaaseen


    • Huhhahhei

      En kaipaa mielikuvitusolentoja.

    • En kuulu kirkkoon varmuuden vuoksi. Olen kirkossa vain siksi, ettei tämä pulju luisuisi niin nopeasti liberaalien ja synkretistien mukana universaalikirkkoon - siis siihen lopunaikojen maailmanlaajuiseen luopiokirkkoon. Ruotsissa näyttää jo pahalta, mutta Suomessa ei niin pahalta - ehkäpä herätysliikkeiden ansiosta... Ja tietysti siksi kuulun kirkkoon, että voin kertoa Jeesuksesta, joka yksin pelastaa... siihen ei auta mikään tekoni, eipä edes uskoni (vaikka se on pelastuksen väline) vaan se, että Jeesus on luotettava ja sanansa mittainen.

      • Erin

        Et siis kuulu kirkkoon myöskään siksi että Kirkon yhteys on Sinun pelastuksesi.

        Etsiydy pian oikealle tielle - jonkin vastustaminen ei todellakaan ole syy kuulua kirkkoon.

        Lue syvällisesti Raamattua, se auttaa Sinuakin!!!


      • Erin kirjoitti:

        Et siis kuulu kirkkoon myöskään siksi että Kirkon yhteys on Sinun pelastuksesi.

        Etsiydy pian oikealle tielle - jonkin vastustaminen ei todellakaan ole syy kuulua kirkkoon.

        Lue syvällisesti Raamattua, se auttaa Sinuakin!!!

        eikä sen "yhteys" vaan yksin Jeesus (nimi tark. Jahve pelastaa) pelastaa. Luther nousi aikoinaan pelastushistoriallisesti metsään mennyttä (katolista) kirkkoa vastaan - ja vaikutti nimenomaan sisältä päin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      156
      10166
    2. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      189
      6739
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6434
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      38
      5887
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      61
      4792
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4575
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      13
      3858
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3559
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3529
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3081
    Aihe