Kuulutko kirkkoon varmuuden vuoksi?

kysymys sinulle

Matt.13:12

Sillä sille, jolla on, annetaan, ja hänellä on oleva yltäkyllin; mutta siltä, jolla ei ole, otetaan pois sekin, mikä hänellä on.




Jos sinulla on kuollessasi paljon hyviä tekoja, saat uudessa elämässäsi osuudeksesi paljon hyvää: kauniin ruumiin ja ylhäisen aseman.

Jos sinulla on kuollessasi vain vähän hyviä tekoja, sekin vähä mitä luulit sinulla olevan, osoitetaan valheeksi ja saat osaksesi kärsimyksen ja häpeän.

Jos luulet että selviät sielujen kiertokulussa strategialla "kadun viime hetkellä" olet harhassa. Ja jos luulet että voit pettää Jumalaa maksamalla jotain "kirkollisveroa", olet vielä pahemmin harhassa.

Ap.t. 8:20

Mutta Pietari sanoi hänelle: "Menkööt rahasi sinun kanssasi kadotukseen, koska luulet Jumalan lahjan olevan rahalla saatavissa.

6

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saisko lisää

      En ole kirkossa, tekoja minulla on paljon, kait hyvinkin itsekkäitä, maalailehan minun tulevaisuus niin ei tule yllärinä.

      • kristitty.

        pääset taivaaseen


    • Huhhahhei

      En kaipaa mielikuvitusolentoja.

    • En kuulu kirkkoon varmuuden vuoksi. Olen kirkossa vain siksi, ettei tämä pulju luisuisi niin nopeasti liberaalien ja synkretistien mukana universaalikirkkoon - siis siihen lopunaikojen maailmanlaajuiseen luopiokirkkoon. Ruotsissa näyttää jo pahalta, mutta Suomessa ei niin pahalta - ehkäpä herätysliikkeiden ansiosta... Ja tietysti siksi kuulun kirkkoon, että voin kertoa Jeesuksesta, joka yksin pelastaa... siihen ei auta mikään tekoni, eipä edes uskoni (vaikka se on pelastuksen väline) vaan se, että Jeesus on luotettava ja sanansa mittainen.

      • Erin

        Et siis kuulu kirkkoon myöskään siksi että Kirkon yhteys on Sinun pelastuksesi.

        Etsiydy pian oikealle tielle - jonkin vastustaminen ei todellakaan ole syy kuulua kirkkoon.

        Lue syvällisesti Raamattua, se auttaa Sinuakin!!!


      • Erin kirjoitti:

        Et siis kuulu kirkkoon myöskään siksi että Kirkon yhteys on Sinun pelastuksesi.

        Etsiydy pian oikealle tielle - jonkin vastustaminen ei todellakaan ole syy kuulua kirkkoon.

        Lue syvällisesti Raamattua, se auttaa Sinuakin!!!

        eikä sen "yhteys" vaan yksin Jeesus (nimi tark. Jahve pelastaa) pelastaa. Luther nousi aikoinaan pelastushistoriallisesti metsään mennyttä (katolista) kirkkoa vastaan - ja vaikutti nimenomaan sisältä päin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      62
      925
    2. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      714
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      81
      705
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      673
    5. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      41
      658
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      88
      577
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      111
      553
    8. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      39
      500
    9. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      498
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      473
    Aihe