Matt.13:12
Sillä sille, jolla on, annetaan, ja hänellä on oleva yltäkyllin; mutta siltä, jolla ei ole, otetaan pois sekin, mikä hänellä on.
Jos sinulla on kuollessasi paljon hyviä tekoja, saat uudessa elämässäsi osuudeksesi paljon hyvää: kauniin ruumiin ja ylhäisen aseman.
Jos sinulla on kuollessasi vain vähän hyviä tekoja, sekin vähä mitä luulit sinulla olevan, osoitetaan valheeksi ja saat osaksesi kärsimyksen ja häpeän.
Jos luulet että selviät sielujen kiertokulussa strategialla "kadun viime hetkellä" olet harhassa. Ja jos luulet että voit pettää Jumalaa maksamalla jotain "kirkollisveroa", olet vielä pahemmin harhassa.
Ap.t. 8:20
Mutta Pietari sanoi hänelle: "Menkööt rahasi sinun kanssasi kadotukseen, koska luulet Jumalan lahjan olevan rahalla saatavissa.
Kuulutko kirkkoon varmuuden vuoksi?
6
342
Vastaukset
- saisko lisää
En ole kirkossa, tekoja minulla on paljon, kait hyvinkin itsekkäitä, maalailehan minun tulevaisuus niin ei tule yllärinä.
- kristitty.
pääset taivaaseen
- Huhhahhei
En kaipaa mielikuvitusolentoja.
En kuulu kirkkoon varmuuden vuoksi. Olen kirkossa vain siksi, ettei tämä pulju luisuisi niin nopeasti liberaalien ja synkretistien mukana universaalikirkkoon - siis siihen lopunaikojen maailmanlaajuiseen luopiokirkkoon. Ruotsissa näyttää jo pahalta, mutta Suomessa ei niin pahalta - ehkäpä herätysliikkeiden ansiosta... Ja tietysti siksi kuulun kirkkoon, että voin kertoa Jeesuksesta, joka yksin pelastaa... siihen ei auta mikään tekoni, eipä edes uskoni (vaikka se on pelastuksen väline) vaan se, että Jeesus on luotettava ja sanansa mittainen.
- Erin
Et siis kuulu kirkkoon myöskään siksi että Kirkon yhteys on Sinun pelastuksesi.
Etsiydy pian oikealle tielle - jonkin vastustaminen ei todellakaan ole syy kuulua kirkkoon.
Lue syvällisesti Raamattua, se auttaa Sinuakin!!! Erin kirjoitti:
Et siis kuulu kirkkoon myöskään siksi että Kirkon yhteys on Sinun pelastuksesi.
Etsiydy pian oikealle tielle - jonkin vastustaminen ei todellakaan ole syy kuulua kirkkoon.
Lue syvällisesti Raamattua, se auttaa Sinuakin!!!eikä sen "yhteys" vaan yksin Jeesus (nimi tark. Jahve pelastaa) pelastaa. Luther nousi aikoinaan pelastushistoriallisesti metsään mennyttä (katolista) kirkkoa vastaan - ja vaikutti nimenomaan sisältä päin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847