Voiko rattilukkoon luottaa, vai hajottaako vorot yleensä ne?Kannattaako halpaan autoon ottaa vakuut

Tiina

miten varkaat saavat käynnistettyä auton kun he varastavat sen? Ilman avainta... Miten yleistä on että rattilukot hajotetaan?

19

3715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • whiic

      Rattilukko lukitsee ratin, jos sitä käännetään avaimen ollessa pois VIRTALUKOSTA. Virtalukon voi ohittaa yhdistämällä sytyksen piuhat ja antamalla startin solenoille menevälle piuhalle virtaskaa. Rattilukko ei kuitenkaan aukea ellei virtalukkoon saa tungettua jotakin tiirikkaa tai vastaavaa, joka vapauttaa mekaanisen lukon, joka estaa rattia kääntymästä.

      • Tiina

        tarkoitatko siis ettei virtalukkoa kannata ostaa koska se ei estä voroa?


      • JP

        lukot ovat rehellisiä varten.


      • Tiina

        tarkoititko siis ettei rattilukkoa kannata ostaa? Siis se ei estä varkaita ajamasta autoa?


      • JP
        Tiina kirjoitti:

        tarkoititko siis ettei rattilukkoa kannata ostaa? Siis se ei estä varkaita ajamasta autoa?

        voi mahoton.. kaikenlaista harmia.


      • whiic
        Tiina kirjoitti:

        tarkoititko siis ettei rattilukkoa kannata ostaa? Siis se ei estä varkaita ajamasta autoa?

        Mitä "rattilukkoa" tarkoitat? Ohjauspyörän keskiössä olevaan sisäistä lukkorakennelmaa vai tankoa, joka kiinnitetään ohjauspyörään ja joka ottaa tuulilasiin kiinni rattia käännettäessä?

        Mitä muuten tarkoitit lauseella: "miten varkaat saavat käynnistettyä auton kun he varastavat sen?" ja mitä ihmettä sillä on tekemistä rattilukon kanssa? Kyseessä on virtalukon ohittaminen repimällä kojetaulua auki virtalukon edustalta ja paljastamalla virtalukon johdotus ja tämän jälkeen yhdistelemällä johtoja niin, että avainta ei täydy virtalukkoon laittaa. Tällöin rattilukko on yhä päällä vaikka moottori käynnistyisikin, autoa ei voi ohjata (oli kyseessä ratin sisään rakennettu tai ratin kehälle kiinnitetty tanko).

        Tämän jälkeen täytyy tiirikoida tai murtaa ulkonen rattilukko. Jos kyseessä on sisäinen rattilukko (eli rattilukko virtalukon yhteydessä niin voi olla, että varas selviää yhdellä tiirikoinnilla molemmista, ilman, että täytyy sorkkia johtoja).


    • Maddog

      Käsittääkseni rattilukot menevät paskaksi kun rattia vaan äkkiseltään kääntää tarpeeksi kovaa...ei pitäisi kuulemma olla hankalaa edes aloittelevalle autovarkaalle?

    • ...

      rattilukko ei ole varsinaisesti edes mikään varkaudenesto, vaan lienee alunperin keksitty sitä varten, että renkaat saa pysäköidessä lukittua tiettyyn asentoon, jolloin auto mahdollisesti vaikkapa vierimään lähtiessään ei ohjautuisi liikenteen sekaan, vaan pysähtyisi vaikka katukivetykseen (esim. USA:ssahan et saa edes ajokorttia, mikäli et hallitse tiettyjä siellä pakollisia pysäköintiin liittyviä "rattisääntöjä", eli sitä, mihin suuntaan renkaat on minkäkinlaisessa pysäköintitilanteessa jätettävä.)

      Sitten, mitä tulee rattilukkoon noin muuten, niin yleensä autovaras ratkaisee ongelman lyömällä paksun ruuvimeisselin keskelle virtalukkoa, ja huristelee tiehensä käynnistettyään auton irroittamillaan virtalukon johdoilla. Joten: ei varkaudenestoon.

      Ja nyt oletan, että tarkoitit tuolla rattilukolla nimenomaan auton omaa rattilukkoa.

      Jos tarkoitit semmoista erikseen ostettavaa ratti- tai poljinlukkoa, eli kepakkoa, joka on siellä autossa sitten ikkunaa tai kojelautaa vasten, niin eivätpä nekään kai kovin hääppösiä käytännössä ole. Mutta harrastelijavaras melko varmasti siirtyy seuraavaan autoon, jossa mahdollisesti ei ole sitäkään suojaa.

      Hieman asuinpaikastasi ja autostasi riippuen voi olla aivan suotavaa hankkia sopiva vapaaehtoinen vakuutukset (eli kaskovakuutus)vanhempaankin autoon. Ei tietenkään nyt ihan mihinkään muutaman satasen räpsyyn, mutta...mietit sitä käyttöarvoa, mitä autolla sinulle on sekä sitä, mitä maksaa, jos joku hajoittaa autoasi tai jopa varastaa sen kokonaan, niin siinähän sitä sitten on valintaperustetta.

      Ja tietenkin hieman kalliimpaan autoon kaskovakuutus on hyvä jo siksikin, että saattahan sitä itsekin hurauttaa pöpelikköön ja se peltien korjaaminenkin on aika kallista.

      • Tiina

        autoit minua autoista tietämätöntä....harkitsen sitä vakuutusta vaikka se onkin kallis...


      • ...
        Tiina kirjoitti:

        autoit minua autoista tietämätöntä....harkitsen sitä vakuutusta vaikka se onkin kallis...

        Sen verran haluan vielä lisätä, että kun valitset sitä kaskovakuutusta, niin unohda kuitenkin ne ns. bonukselliset kaskot; ne ovat aika hurjan hintaisia ja siitä huolimatta, että saat sitten joskus kolmenkymmenen vuoden päästä täydet bonukset, niin maksat siitä vielä silloinkin yhtä paljon ja jopa enemmän kuin bonuksettomasta kaskosta. Omavastuun suuruus tosin vaikuttaa näissäkin.

        Bonuksettomien kaskojen omavastuut ovat yleensä hieman korkeampia, mutta niitäkin on erilaisia.


      • Jza
        ... kirjoitti:

        Sen verran haluan vielä lisätä, että kun valitset sitä kaskovakuutusta, niin unohda kuitenkin ne ns. bonukselliset kaskot; ne ovat aika hurjan hintaisia ja siitä huolimatta, että saat sitten joskus kolmenkymmenen vuoden päästä täydet bonukset, niin maksat siitä vielä silloinkin yhtä paljon ja jopa enemmän kuin bonuksettomasta kaskosta. Omavastuun suuruus tosin vaikuttaa näissäkin.

        Bonuksettomien kaskojen omavastuut ovat yleensä hieman korkeampia, mutta niitäkin on erilaisia.

        Nykyään myöntävät (esmes Pohjola) 50%:in starttibonuksen ja lisäks muita bonuksia esimerkiksi ajonestolaitteista ja ABS:stä.

        Itellä olisi vakuutukset maksaneet pienimmällä omavastuulla yli 1300 euroa vuodessa, mutta kaikilla extrabonuksilla summa jäi alle kahdensadan :D


      • taksi
        Jza kirjoitti:

        Nykyään myöntävät (esmes Pohjola) 50%:in starttibonuksen ja lisäks muita bonuksia esimerkiksi ajonestolaitteista ja ABS:stä.

        Itellä olisi vakuutukset maksaneet pienimmällä omavastuulla yli 1300 euroa vuodessa, mutta kaikilla extrabonuksilla summa jäi alle kahdensadan :D

        Kaskoon saa samat bonukset kuin liikennevakuutuksessa on. Eikös toi hirvi,palo ja varkausvakuutus maksa yleensä vain n.30,-


      • -S-
        Tiina kirjoitti:

        autoit minua autoista tietämätöntä....harkitsen sitä vakuutusta vaikka se onkin kallis...

        .


    • Henkka Jii

      Erään autovarkaan mukaan useimmista autoista saa rattilukon rikki putkenpätkällä vääntämällä.

      Varkaathan käynnistävät autot ilman avaimia siten, että repivät ratin alta kojelaudan muovit irti, rikkovat lukkopesän ja yhdistävät johdot. Jotkut autot toki saa käyntiin vaikka ruuvimeisselillä. Yhdellä tutulla oli ikäloppu Corolla jonka ovista pääsi siään, ja jonka sai käynnistettyä, jäätelötikulla tai viiden pennin kolikolla! :-D

      Sikahalpaan autoon (500-1000€) ei välttämättä edes kannata vakuutusta ottaa, tonnista ylöspäin olen kyllä pitänyt palo-ja varkausvakuutuksen sillä se ei vuositasolla paljoa maksa.

      Henkka

    • taksi

      Yhdellä tutulla on Mersu johon pääsee sisälle hammastikulla ja jonka saa käyntiin 1 pennin kolikolla.

    • -S-

      Rattilukon idea on se että voro ettii toisen auton mieluummin kuin alkaisi painimaan sen lukon tai ratin kanssa. Jotkut lukot on kait helppoja mutta hyvät on hyviä eikä helpolla irtoa!

      Koko ratti nopeempi irrottaa kuin se lukko.
      Sitten vaan samanlainen ratti tilalle:))

      Se lukko pitää laittaa oikein ja hyvin!!!!!
      Muuten se ei toimi.

      Olen nähnyt parkkipaikalla entisen naapurin laittaman rattilukon joka oli laitettu lattiaa vasten:)) Ei tarvii ku potkasta niin se lähtee pois. Se oli mallia rattiin ja jarrupolkimen taakse kiinni, ei hyvä malli! Se joku "Vat:n" hyväksymä malli on hyvä, kovaa materiaaliakin ku mikä.

      Autoissa joissa ei ole ajonestoa saa johdoista koplaamalla käyntiin osaava tai rikkomallla lukko pesän ja jne. Joihinkin vanhoihin autoihin käy "yleis" avain ja toisten autojen avaimet viilattuna.

      Voihan melko halvalla hankkia myös ajon eston!!!!!
      Sellasen voi ihan itekki väsää pelkällä katkasilla jonka laittaa piiloon.

      • -S-

        Mistähän nyt oli kyse? Siis auton virtalukosta vai ratti lukosta vai lisäksi ostettavasta rattiin laitettavasta lukosta josta tossa kirjotin?

        Siis ei voi luottaa virtalukkoon/ratti lukkoon edes uusissa autoissa eikä ovien lukkoihin.

        Ajon esto on se mikä ne pitää paikallaan, jos sekään.


    • rattilukko

      Hommaa erillinen rattilukko, eli sellainen VAT hyväksytty tanko, joka kiinnitetaan ohjauspyörään. Ja huom hanki VAT hyväksytty malli!

      Sen jälkeen otat siihen vanhaankin autoon ns. hirvi/palo/varkaus -kaskon, joka maksaa vuodessa n. 100 euroa, jos sitäkään. Se korvaa, jos autosi katoaa/ tuhotaan.

      • Ähäkutti

        Erillinen rattilukko kiinnitetään niin, että tangon ratista lähtevä pää asetetaan, jos mahdollista, tuulilasin ja sivuikkunan välissä olevan tolpan yläpään kohdalle. Tällaisella sijoituksella rattilukkoa ei pitäisi pystyä taivuttamaan.

        Usein näkee erillisen rattilukon kiinnitetyn niin, että tangon vapaa pää sojottaa vaakasuunnassa pelkääjän puolelle. Näin asetetun lukkolaitteen vääntämisessä U-kirjaimen muotoon ja samalla toimintakyvyttömäksi ei hirveästi voimia vaadita. Varas voi myös helposti vääntää auton varsinaisen rattilukon rikki, kun ohjauspyörään lukittu tanko toimii hyvänä vääntövartena.

        Joku vuosi sitten havaittiin tutkimuksissa ohjauspyörä-poljintanko pelkästään ohjauspyörään asennettua tankoa tehokkaammaaksi varkaudenestäjäksi. Ohjauspyörä-poljintanko on sijaintinsa vuoksi vaikeampi sahattava tai tiirikoitava. Tangon väkivaltainen poistoyritys voi tehdä auton ajokelvottomaksi poljinten vääntymisen tai irtoamisen vuoksi ja näinkin estää auton varastamisen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3633
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2469
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2314
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1559
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1372
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      128
      1310
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      268
      1293
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe