Juutalaisilla on periraamatullinen usko, että raskas ruumiillinen työ on Jumalan kirous paratiisista karkotetulle ihmissuvulle. Kansallissosialistit (kuten tavalliset sosialistitkin) hylkäsivät tämän ajatuksen, heidän mielestään työ on ilo, kunnia ja etuoikeus. Tämän takia he kirjoittivat Auschwitzin työleirin portin päälle tekstin 'Työ tekee vapaaksi'. Mikä on helluntailainen näkemys työhön: siunaus vai kirous?
Työ tekee vapaaksi. Vai tekeekö?
Basker
10492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En tiedä miten helluntailaiset asian käsittävät? Ehkä vastauksia tulee.
Minä pidän työtä Jumalan kirouksena ( 1. Moos.), mutta ajattelen myös, että työ pitää tehdä niin hyvin kuin osaa. Hiukan ristiriitaista, eikö? Paavalikin puhui työstä ja leivästä, sieltäköhän luterilainen työetiikka kumpuaa... P.S. Kohta joku taas laittaa tänne miljoonaan kertaan luetun off-topic-linkin Lutherin juutalaisvihasta, arvelisin.
Epäilet olevasi ristiriitainen,mutta ei se niin ole,yleensäkin meidän tulee pyrkiä vaikeiden dilemmojen mielekkääseen "yhdistämiseen",tästä vain esimerkkinä oma yhdistämiselämykseni: uskovainen natsi.En kykene näkemään siinä mitään ristiriitaa,siis senkaltaista,joka ei olisi voitettavissa tai sovitettavissa.
Vaan päivän "askareiden" päätteeksi.
Kyllä tuo "otsasi hiessä pitää..., tuntuupi joskus kiroukseltakin.
Vielä enemän sillo orjuuden aikaan, kun oikein kova morkis ja kankkunen paino päälle, et ei meinannu olla varmuutta saavuttaako illan ilman ambulanssia.
Toisaalta nyt kun saa sen vähän tehdä, minkä terveys sallii, nii paremminkin arvostaa terveyden merkitystä.
Mut kyl joku harraste pitäs jokaisen löytää, eikä ihan kirouksena kaikkea toimintaansa pitäisi.
Eiks se unikin tule paremi, kun hiukan ahertaa, kuhan ei itteensä loppuun polta.
Eli tuon työn suhteen täytyypi meikän olla varovainen, kun ei kaikki työ edes kiinosta ja ehkä sellasen tekeminen, mikä pakon-omaisesti täytymisen pakosta suoritetaan, tulee tuon lankemuksen syyksi.
Nyt loppu kirjotukset tälle illalle, joten siunatut lepo-päivät huomiseks.
Uskovainen ja kansallismielinen on normaali yhdistelmä, mutta uskovainen ja natsi on vaarallinen yhdistelmä. Ole varovainen, kävelet nuoralla. Sinulla ei ole varaa lipsua.
Herra käski Aadamia viljelemään ja vartioimaan maata. Vai muistanko väärin, kun tässä ei nyt Raamattua minulla ole, mutta löytynee 1 Ms 2 luvusta. Muistaisin, että tämä kehoitus annettiin ennen syntiinlankeemusta.
Työ on siunaus, sillä se 1) antaa leivän pöytään, 2) mahdollisuuden olla hyödyksi muille, 3) tarjoaa mielekästä tekemistä ja on sitä kautta terapeuttista tekijälleen.
Tämmöistä nousi mieleen ensihätään.
-AAMEN !
siunaus kautta aikojen..
Mutta varsinkin nykyajan yhteiskunnassamme EU:n jäsenyydessä ollessamme, jossa työttömyys rehottaa valloillaan myös kaikkialla Euroopassa, tätä siunausta on alettu arvostamaan aivan erityisesti täällä härmålandissa..
Ja kun annat elämäsi Jeesuksen ohjattavaksi, niin aina saat osaksesi tällaisen siunauksen, vaikka et sen seurauksena sitten aivan hopeaveitsellä metwurstia leivällesi vuolisikaan..
Onhan kirjoitettu, että: "Herran siunaus rikkaksi tekee, ei oma vaiva siihen mitään lisää" (Snl.10:22).
Vaikka työ tarkoitettiin paratiisissa siunaukseksi, sen luonne muuttui syntiinlankeemuksen myötä: 1 Moos. 3: 17-19.