Mitä mieltä nikolaiittojen opista

pohdiskelija

Mitä mieltä olette nikolaiittojen opista ja sopiiko se nykypäivään?

5

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • pohdiskelija

        hainkin oikeastaan sitä, että näkyykö sitä nykypäivänä missään ja millä lailla jos näkyy? Missä asiayhteyksissä?


      • Serguei
        pohdiskelija kirjoitti:

        hainkin oikeastaan sitä, että näkyykö sitä nykypäivänä missään ja millä lailla jos näkyy? Missä asiayhteyksissä?

        Hanki käsiisi Petri Piiroisen Heterodoksit ja Ortodoksit kirja (OKJN 1983 ISBN-951-9071-62-8). Paljon tuolla ei heistä tarina ole mutta sen perustella mitä luin ei tämä harhaoppi taida enään vaikuttaa meidän maailmassamme.


      • pohdiskelija kirjoitti:

        hainkin oikeastaan sitä, että näkyykö sitä nykypäivänä missään ja millä lailla jos näkyy? Missä asiayhteyksissä?

        "nimikristillisissä" piireissä. En tiedä varsinaista
        lahkoa tänä päivänä, mutta niitäkin tähän maailmaan kyllä mahtuu...


    • taappo

      Ilmestyskirja kertoo nikolaiittojen opista Efeson ja Pergamon seurakunnan kohdalla.

      Nikolaiittojen oppi on riettautta ja haureutta sallivaa, jollaista Jumala vihaa.

      Efeson seurakunta oli 1. seurakunta (apostolinen), joka vihasi nikolaiittojen oppia ja oli siten hyvä asia Jumalan silmissä.

      Pergamon seurakunta sen sijaan salli sen keskuudessaan.

      Jae 13 paljastaa meille, missä tätä nikolaiittain oppia harrastettiin:

      Ilm.2:13. Minä tiedän, missä sinä asut: siellä, missä on Saatanan valtaistuin. Sinä pitäydyt minun nimeeni etkä ole kieltänyt uskoasi minuun niinäkään päivinä, jolloin uskollinen todistajani Antipas surmattiin teidän luonanne, siellä, missä Saatana asuu.

      Antipas surmattiin keisari Dominiatuksen aikana (Rooman keisari, joka halusi kutsuttaman itseään Herra Jumalaksi).

      Roomalaiskatolilaisuus meni (ja tulee vielä menemään) haureudessaan yhä pitemmälle, käytetäänhän siitä nimitystä portto-kirkko. Ekumenisen liikkeen kautta kaikki muutkin kirkot liittyvät porttokirkkoon, joten maailmanlaajuisesta asiasta on kyse!

      Jeesus sanoo Luuk.18 -luvussa lopun ajasta näin:
      8. Minä sanon teille: hän toimittaa heille oikeuden pian. Kuitenkin, kun Ihmisen Poika tulee, löytäneekö hän uskoa maan päältä?"

      Tuossa Raamatun vertauksessa Jeesus kehottaa rukoilemaan lakkaamatta, samoin kuin Sykarin kaivolla (joh.4) Hän etsii totisia rukoilijoita, jotka rukoilevat hengessä ja totuudessa. Tähänhän tämä nykypäivän velttouden kirkollisuus ei kehota eikä opeta!

      Siis kun katsomme ympärillemme, näemme "nikoleiittaista" haureellisuutta (vrt. hengellinen haureus esim. 1.Kor. -kirjeessä) joka puolella.

      Epätoivoon ei silti tarvitse vaipua. Jeesus kehottaa selvästi myös tämän ajan seurakunnalle: "Tee parannus ja käänny puoleeni, minä annan uuden elämän!"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      101
      6153
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      212
      3406
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3335
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3298
    5. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2515
    6. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2494
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2353
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      270
      2081
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1646
    10. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1417
    Aihe