Kysyin kerran että miksi monet 1800 luvun ja 1900 luvun alun saarnaajat tupakoivat? Mulle vastattiin että "Siihen aikaan tupakkaa ei pidetty syntinä" mikä ihmeen vastaus tuo on? Muuttuuko Jumala? Onko tänään televisio sallittu mutta ensi vuosikymmenellä se yhtäkkiä säädetään synniksi. Minä olen lukenut omasta Raamatustani että Herra ei muutu! Se mikä oli syntiä vuonna 7347374ekr on syntiä tänäänkin. Mikä on syntiä tänään on syntiä myös vuonna 36643634jkr.
merkillisiä selityksiä osa 1
Hellaritutkija
2152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin se on kun tuttavani ei katsonut televisiota kun se oli syntiä mutta meillä katsellessa ei kyllä sanallakaan maininnut. Syntiä suomessa oli moni asia joka on muuttunut synnittömäksi. Minä tulen siihen johtopäätökseen että ihminen luokittelee synnin aivan itse. Esim jenkeissä ei ollut syntiä naisten kiharat mutta täällä oli ja nyt se synti on poistunut täälläkin. Korut sama juttu.
Oikein olet Raamatustasi lukenut. Ihmisten tekemät "syntilistat" muuttuvat.
Joilekin ihmisille joku asia tuntuu olevan synniksi, kun toiset taas hyväksyvät asian ilman omantunnon vaivoja.
Tunnen erään uskovaisen, joka silloin tällöin ottaa lasin konjakkia ennen nukkumaan menemistä, mutta hän lähettää erään tuttavansa hakemaan konjakkipullon Alkosta, koska pelkää, että joku seurakuntalainen näkee hänen siellä käyvän.
Erilaisia esimerkkejä olisi monia eikä ne koske vain helluntailaisia, mutta loppupäätelmä on tämä, että Herransa edessä -joka ei muutu- jokainen meistä seisoo tai kaatuu.
"Jumala tuo kaikki teot tuomiolle, joka kohtaa kaikkea salassa olevaa, olkoon se hyvää tai pahaa" (Saar. 12:14).