Olen hieman seurannut näiden hallituksen kiintiönaisten eli kuvankoristeiden merkitystä. Eli Huovinen, Saarela-Karpela-Vienonen (minkähän nimen se vielä itselleen ottaa?), Lehtomäki.
Mitä he oikeasti ovat saaneet aikaan?
Huovinen: lopetetaan Sävelradio, annetaan työnantajalle oikeus rikkoa kirjesalaisuutta sähköpostin osalta. Siinäpä ne.
S-K-V: kielletään Grimmin sadut ja liikuntatunneille tanhua, susiraja tuodaan Kehä-kolmoselle
Lehtomäki: pyöräytti vaalivauvan hieman etuajassa, kävi Libanonissa voivottelemassa tilanteen surkeutta
Siis onko näillä jotain muuta merkitystä valtioneuvostolle, kuin:
- laskevat ministeriönsä uskottavuutta
- näyttävät hyviltä hallituksen potretissa
- voidaan kehua, että meillä on 'päteviä' nuoria naisia ihan hallituksessa saakka
Tosiasiassa nämä tytöt kiltisti tekevät mitä Eero- ja Matti-setä heidän antavat tehdä. Eikö voisi näiden tyttöjen palkkakulut säästää ja antaa hommat suoraan Eeron ja Matin hoidettaviksi?
Kiintiönaisia ja koristeita?
10
488
Vastaukset
- Amelia E
kun eduskunnassa olisi varmasti pätevämpiäkin naisia, mutta esim. armas kulttuuriministerimme VieKaS on ennestään tunnettu, oikeassa puolueessa ja sopivan helposti höynäytettävä. En ymmärrä miten jotkut on Karpelaa/Saarelaa puolustellut että sitä muka arvostellaan sukupuolen takia. Minusta kyseinen henkilö on epäpätevä ja epärehellinen (kuten jo tekijänoikeuslain valmistelussa kävi ilmi).
- jorojukka-kukka
Olisin innokas kuulemaan muutaman eduskunnan pätevän naisen nimen. Olisin myös innokas kuulemaan Karpelan epärehellisyydestä.
- palstalle
jorojukka-kukka kirjoitti:
Olisin innokas kuulemaan muutaman eduskunnan pätevän naisen nimen. Olisin myös innokas kuulemaan Karpelan epärehellisyydestä.
ei anää kuulu jälkiruokakeskustelut. Kun pyydät poistamaan milesetäsi asiattomisa vistejä, katso millaiseen ne olivat vastine. Juuri yhdestä sellisesta laitoin huomatutuksen ylläpitoon. Puskista huutelijaksi huomauttaminen on ihan yhtä paha juttu kuin palstakäyttäytymisestä kysyminen.
- Amelia E
jorojukka-kukka kirjoitti:
Olisin innokas kuulemaan muutaman eduskunnan pätevän naisen nimen. Olisin myös innokas kuulemaan Karpelan epärehellisyydestä.
Esimerkki: tekijänoikeuslain eduskuntakäsittelyssä kulttuuriministeri perusteli kopiosuojauksen kierron kieltämistä sillä opetusministeriö olisi saanut EU-direktiivin tulkinnasta komissiolta kirjalliset ohjeet, jotka tätä edellyttävät. Kun näiden asiakirjojen perään alettiin kyselemään, niin opetusministeriö vastasi kulttuuriministerin tarkoittaneen itse direktiiviä ja sen ESITÖITÄ. Että sillä lailla.
Ja kun samaisesta laista tulvi kansanedustajille sähköpostia niin Karpelan mielestä se oli masinoitu kampanja tietyiltä tahoilta. Eikö hän uskonut että ihan oikeasti huolestuneet kansalaiset voisivat ottaa edustajiin yhteyttä ja ilmaista mielipiteensä? Oliko se tahallista paskapuhetta vai silkkaa typeryyttä, sitä ei voi tietää. Kumpikaan ei kuitenkaan liene suotavaa ministeriltä. - postmoderni kyberfeministi
Amelia E kirjoitti:
Esimerkki: tekijänoikeuslain eduskuntakäsittelyssä kulttuuriministeri perusteli kopiosuojauksen kierron kieltämistä sillä opetusministeriö olisi saanut EU-direktiivin tulkinnasta komissiolta kirjalliset ohjeet, jotka tätä edellyttävät. Kun näiden asiakirjojen perään alettiin kyselemään, niin opetusministeriö vastasi kulttuuriministerin tarkoittaneen itse direktiiviä ja sen ESITÖITÄ. Että sillä lailla.
Ja kun samaisesta laista tulvi kansanedustajille sähköpostia niin Karpelan mielestä se oli masinoitu kampanja tietyiltä tahoilta. Eikö hän uskonut että ihan oikeasti huolestuneet kansalaiset voisivat ottaa edustajiin yhteyttä ja ilmaista mielipiteensä? Oliko se tahallista paskapuhetta vai silkkaa typeryyttä, sitä ei voi tietää. Kumpikaan ei kuitenkaan liene suotavaa ministeriltä.Jaha. Kuulostaa aivan siltä kuin yrittäisit tahallasi etsimällä etsiä kummallisia yksityiskohtia joidenkin tapahtumien kulusta.
Ja mitä arveluttavaa noissa asioissa sitten on?
En keksimälläkään keksi, mitä epärehellistä kulttuuriministeri Tanja Saarela olisi oikeastaan saanut aikaan. - Amelia E
postmoderni kyberfeministi kirjoitti:
Jaha. Kuulostaa aivan siltä kuin yrittäisit tahallasi etsimällä etsiä kummallisia yksityiskohtia joidenkin tapahtumien kulusta.
Ja mitä arveluttavaa noissa asioissa sitten on?
En keksimälläkään keksi, mitä epärehellistä kulttuuriministeri Tanja Saarela olisi oikeastaan saanut aikaan.Ei tarvinnut etsiä. Tekijänoikeuslain käsittelyä kun seurasi, niin se oli kokonaisuudessaan sellainen farssi ettei paremmasta väliä, ja suurelta osin juuri kulttuuriministerimme käsittämättömän asenteen takia. Ennen tätä en koko Saarelan tekemisiä seurannut.
Jos et näe mitään kummallista siinä, että ministeri leimaa kansalaisten yhteydenotot edustajiinsa joksikin masinoiduksi häiriköintikampanjaksi ja puhuu eduskunnassa aivan omiaan lakia valmisteltaessa, niin mikäs siinä. Minusta nyt vaan on kyseenalaista ajaa puoliväkisin kuluttajan oikeuksia polkeva ja erittäin sekavasti kirjoitettu lakiesitys sellaisenaan läpi. Perustellen sitä komission ohjeilla joita ei edes ole...
Tuo Karpela (Saarela? Vienonen? Mikälie).. Se on kyllä aikamoinen kiintiö-yksilö. Vaikea ymmärtää millä meriiteillä hän kulttuuriministerinä hyörii. Käsittääkseni hän on AMK:n käynyt sosionomi. Ennen tuota pestiään hänen ainut kulttuurityönsä taisi olla tissien heiluttelu kameran edessä. Hurraa, todellakin ministeriainesta. Suhteitakin näyttää riittävän vähän joka sormelle. Sukunimi vaihtelee suuntaan ja toiseen, ja milloin on kiehnaamassa Saulin ja milloin pääministerin jalkaa. En tajua, en. Yhtä pätevä hoitamaan hommiaan kuin Halme.
Karpela ei käsittääkseni ole työssään saanut aikaiseksi juuri mitään. Yleensä kun hänen ideoistaa puhutaan, ne vaikuttavat aika typeriltä. Tekijänoikeuslain kanssa pelleily oli koomista vääntöä, ja se kouluihin ja kirjastoihin suunniteltu sensuurijärjestelmä oli todellista Geroge Orwell-kamaa.
- Dekas- Eero on?
Iltalukion käynyt saklainen. mitä on eero saanut työssään aikaan?
- Valtioneuvosto
Eero on? kirjoitti:
Iltalukion käynyt saklainen. mitä on eero saanut työssään aikaan?
niin mitään maata järisyttävää. Järjestöjyrä ja kulissien eminenssi lienee suurimmat saavutukset tähän mennessä. Akateeminen sivistys tosiaan puuttuu. Saa nähdä, onko se jatkossa etu vai haitta?
No, budjetissa tuli rahaa muutamaan tienpätkään, vaalit kun ovat tulossa. Niistä päätti Eero, eikä esim. ministeri Huovinen, hänelle toki lankesi kunnia ottaa laariinsa kokolailla ansiottomat pisteet kotikonnuilla 4-tien parantamisesta.
- yksinkertainen
naiset kuuluvat vastustaneen kiintiöitä siksi, että he itse ovat tehneet asemansa eteen suuren työn (ei tarvitse kommentoida mitään, että mies tekee vähemmän tms). Jos korkeita virkoja ja johtoasemia alkaa lohkeamaan munasarjoilla niin arvostus kiintiöpalkattuja kohtaan voi saada pienen laskusuunnan. Samalla tämä luo varjon niiden päälle, jotka ovat oikeasti paikkansa ansainneet. Heistä epäillään, että ovatko kiintiöitä vai työntekijöitä... Mutta näin olen vain kuullut puhuttavan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1963959Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t562807Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per871401Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101219Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20201011- 46974
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt228924- 48921
Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107706