..jo pitempään tätä palstaa seuranneena voin todeta feminismin kysymysten olevan todella mitättömiä, lähinnä makuasioista kinastelua, loistavina esimerkkeinä avaukset, joissa tiedustellaan, mitä mieltä uskon/aatesisaret ovat milloin mistäkin: jäätelöstä tai homejuustomerkistä..
..jännityksellä odotan, koska joku keksii avauksen suomen lipun väristä, pitäisikö se muuttaa ja jos niin millaiseksi, jotta värit palvelisivat paremmin feministisiä tarkoitusperiä..
..toinen kummajainen, tosin näitä on toki paljon enemmänkin, on mystillinen patriarkaatti, joka onsyypää kaikkeen feministeihin kohdistuvaan pahaan, muiden muassa feministien väittämään palkkaepätasa-arvoon..
..olen useamman kerran yrittänyt selventää, ettei suinkaan patriarkaatti voi olla syypää kaikkeen maailmassa esiintyvään pahuuteen, vaan kyllä siihen ovat osallisia myös feministit itse, joten ne feministit, jotka eivät ole vastanneet galluppiin, onko sinulla peili myöntävästi, niin hankkikoon siten hetimmiten puheena olevan heijastimen..
..se, että muiden muassa palkkaepätasa-arvoa esiintyy, aiheutunee luultavimmin taloudellisista lainalaisuuksista, tuottavuus ennen kaikkea..
..jos mies valtavine fyysisine voimineen kykenee tuottamaan aikayksikköä kohti sanokaamme kymmenkertaisen tuotoksen feministiseen sisareensa verrattuna, niin eipä ole ihme, että tienestit muodostuvat myös huomattavasti suuremmiksi kuin mitä on laita pienemmän tuotoksen kohdalla..
..siis, jos feministit kykenisivät rationaaliseen ajatteluun tunteellisen hömpsötyksen sijasta, niin koko feminismiä ei olisi, vaan valtakunnat kukoistaisivat aivan toiseen malliin..
feministinen hömpsötys
18
633
Vastaukset
- Tristar
"..jos mies valtavine fyysisine voimineen kykenee tuottamaan aikayksikköä kohti sanokaamme kymmenkertaisen tuotoksen feministiseen sisareensa verrattuna, niin eipä ole ihme, että tienestit muodostuvat myös huomattavasti suuremmiksi kuin mitä on laita pienemmän tuotoksen kohdalla.. "
Ja sinusta tällä miehen suuremmalla fyysisellä panoksella selittyy palkan erisuuruus _samasta_ työstä? Nämä työt eivät pääsääntöisesti ole niitä voimia vaativia... kuinka suuri ero on mies- ja naispuolisella ravintolaesimiehellä?
Tuottavuuden sanelemasta mallista olet varmaankin oikeassa, naisella kun on ikuisesti (tai katsotaan nyt) tämä lisääntymisongelma, joka heikentää naisen asemaa työmarkkinoilla. Jälleen tämä on biologinen fakta jonka muuttaminen ei ole aivan helppoa... kun tosiasia on myöskin se että jokainen nainen ei lisäänny, saatikka "rasita" työnantajaa lisääntymisellään. Mutta jo se mahdollisuus saa tuottavuuden muka alenemaan? Miten?
*** miehisen esimerkin miehisestä rationaalisesta ajattelusta - tunteellisen hömpsötyksen sijasta?
- etelän voima
Tässä on yksi hyvä juttu. Loogista ajattelua, analysointia, erittelyä ja rationaalista ajattelukykyä kuvaava tutkimus.
http://www.onnettomuustutkinta.fi/5725.htm
Ja miehen johtama, miesvaltainen projekti.
Tutkimusryhmä:
http://www.onnettomuustutkinta.fi/uploads/qojyw.pdf
- jorojukka-kukka
Tykkäätkö homejuustosta?
- Hertha
j.pukkila kirjoitti:
..ettei pilaantunut ruoka kuulu ihmisen ruokavalioon..
Kerro lisää elintarvikehapatteista!
Syötkö esim. koskaan jogurttia, juotko piimää, nautitko viiliä? Oletko vielä ihmisten kirjoissa? Hertha kirjoitti:
Kerro lisää elintarvikehapatteista!
Syötkö esim. koskaan jogurttia, juotko piimää, nautitko viiliä? Oletko vielä ihmisten kirjoissa?..mikä on homeessa tai hapantunut, on pilaantunut, sillä sipuli..
..tottakai olen ihminen, ja hyvä sellainen, jos pieni itsensä kehuminen sallitaan..- Sanelman
j.pukkila kirjoitti:
..ettei pilaantunut ruoka kuulu ihmisen ruokavalioon..
Nyt kuules pukkila jonkun kapitalistinaisen pitäisi ottaa sinut pikaiseen uudelleen koulutukseen. Kai sitä hengissä pysyy mussuttamalla hk:n sinistä, mutta onko tuo ihmisarvoista elämää - marksilaisellekaan!!
Mikäli et ole milloinkaan sukeltanut kulinaaristen autuuksien mereen, on elämäsi vain säälittävä parinkymmenevuoden mittainen tyhjä kohta *pusertaa säälin kyyneleen*
Kummallista - alkoi yht'äkkiä kovasti tehdä mieli etanoita valkosipulivoissa, palaa rapeaa patonkia ja tilkkasta hyvää viiniä - hyi, aamukahdeksalta, SE on jo hiukan liioiteltua - Sanelmaltakin.... Sanelman kirjoitti:
Nyt kuules pukkila jonkun kapitalistinaisen pitäisi ottaa sinut pikaiseen uudelleen koulutukseen. Kai sitä hengissä pysyy mussuttamalla hk:n sinistä, mutta onko tuo ihmisarvoista elämää - marksilaisellekaan!!
Mikäli et ole milloinkaan sukeltanut kulinaaristen autuuksien mereen, on elämäsi vain säälittävä parinkymmenevuoden mittainen tyhjä kohta *pusertaa säälin kyyneleen*
Kummallista - alkoi yht'äkkiä kovasti tehdä mieli etanoita valkosipulivoissa, palaa rapeaa patonkia ja tilkkasta hyvää viiniä - hyi, aamukahdeksalta, SE on jo hiukan liioiteltua - Sanelmaltakin......nyt oli kysymys nimenomaan pilaantuneista elintarvikkeista, homejuustosta, viilistä, piimästä yms..
..viini tietysti menettelee, varsinaisten ruoka-aineiden osuuden pitäisi tosin olla vähintään 80 % tilavuudesta, jottei aivan tyhjästä maksa..
- jorojukka-kukka
Kumpi on pahempi, feminismi vai kapitalismi?
- Sanelma**
Odotan jännityksellä...
- jorojukka-kukka
Sanelma** kirjoitti:
Odotan jännityksellä...
Pukkilaa ei päästetä nyt helpolla. ;)
- mulla on porkkanaa
"..toinen kummajainen, tosin näitä on toki paljon enemmänkin, on mystillinen patriarkaatti, joka onsyypää kaikkeen feministeihin kohdistuvaan pahaan, muiden muassa feministien väittämään palkkaepätasa-arvoon.."
Feministit syyttävät miehiä kaikista ongelmista, mustat syyttävät valkoisia kaikista ongelmsta, muslimit syyttävät länsimaalaisia kaikista ongelmista... ei ole helppoa olla valkoinen länsimaalainen mies...luulen, että teknoloogian kehittymisen myötä, ehkä piankin, kun nokiaan vaihtui riskimpi mies johtoon, saadaan aikaiseksi ropotti, jota voidaan syyttää kaikesta epätasa-arvosta, feministien miesmäistymisestä, lasten huonosta käytöksestä, ympäristön likaantumisesta, ruoka-aineiden pilaantumisesta, kasvihuone/kiinailmiöstä, auringonpilkuista, maanjäristyksistä, heinäsirkoista ja mitä kaikkea niitä onkaan..
j.pukkila kirjoitti:
..luulen, että teknoloogian kehittymisen myötä, ehkä piankin, kun nokiaan vaihtui riskimpi mies johtoon, saadaan aikaiseksi ropotti, jota voidaan syyttää kaikesta epätasa-arvosta, feministien miesmäistymisestä, lasten huonosta käytöksestä, ympäristön likaantumisesta, ruoka-aineiden pilaantumisesta, kasvihuone/kiinailmiöstä, auringonpilkuista, maanjäristyksistä, heinäsirkoista ja mitä kaikkea niitä onkaan..
luonnonkansoilla oli käyttökelpoinen puhdistautumisriitti, syntipukki jokon kylän kaikki onnettemuudet ja syyllisyydet voitiin kohdistaa.
Näen sen vääränä ilmaisuna pukki= uros.epikuros kirjoitti:
luonnonkansoilla oli käyttökelpoinen puhdistautumisriitti, syntipukki jokon kylän kaikki onnettemuudet ja syyllisyydet voitiin kohdistaa.
Näen sen vääränä ilmaisuna pukki= uros...pukki-alkuiset tai loppuiset tai johdannaisilmaisut ovat todella vaarallisia, joten niiden käytössä pitää tosiaan olla varovainen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M357078Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1143855Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463806KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501991Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e561946Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331890Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn411583Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj311294- 781283
Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61186