Täällähän on nykyään mukava tunnelma.
Tunnelmaa
Singa
654884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 59 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 59 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Täällä on kivaa ja tunnelma ei pilalla vaan iloinen.
Mukavaa kun uudet kirjoittelijat uskaltavat astua areenalle :)
Ootko vanha itse? Eikö palstanvanhoilla olekkaan rekattuja nikkejä?
täällä varmaankin hölisee puskasta. Usko pois!;DDD
Itse en välitä mikä tunnelma palstalla kun, kun kirjoitan vain kun on asiaa.Täällä on kaikki varmaa okay, viestit asiallisia tällä sivulla; enempää en ehtinyt lukea.
rekattua nikkiään kirjoittelee niin saa olla rauhassa ilkeilijöiltä :)
terv. vanha vakkari
täällä uskaltaisi nyt hengittää. Kivaa!
puskat enää tiedä kenen päälle sylkeä. Tämänhetkinen profiiliton kirjoittelu kahvilassa on kuitenkin aika persoonatonta.
tässä pidätetään henkeä, kyllä se siitä, jos rauha säilyy,,
että se persoonallinen kirjoittelu on siirtynyt täältä pois
Tyhjillä aukoilla on taipumus täyttyä. Onneksi täällä ei kukaan sylje enää kenenkään päälle, täällä on nyt hyvä henki. Annetaan kahvilan kehittyä rauhassa nimensä mukaiseksi.
Liian persoonalliset kirjoittajat saattavat syödä elintilan muilta. Se on monen palstan vapauden kuolinisku. Vaaditaan myös sydämen sivistystä ja tervettä itseään nostamatonta luonnetta, jotta kaikilla olisi hyvä. Liian paljon on ahdasmielisiä sisäpiirejä, joissa kyräily ja ihmisten kurjimmat puolet kukkivat.
Ilmakin on sateen raikastama!
eikös täällä löydy sitten mistään muusta puhumista kuin siitä millainen palsta ennen oli???Se ei meinaan ole yhtään persoonallista ja osoittaa mielikuvituksen puutetta.
Minä ainakin ajattelin rekkautua ja ehkäpä saada kirjoitetuksi jotain luovaa.
että sellainen "Puskapalsta" olisi mukava olla olemassa, siellä saisi kirjoitella asiasta kuin asiasta ilman profiloitumista.
kirjoittajia on huomattavasti mukavampi kuin palsta jossa on paljon vanhoja kirjoittajia.
On niin seesteisen rauhallista, tänäänkin jo 15 uutta kirjoitusta ja kello on vasta 17.53:))))
hyvä on nyt ja kuinka huonosti oli ennen, mielenkiintoista eikö totta:))
Taidan tästä lähteä mielenkiintoisempaan paikkaan, alkoi väsyttää.
Löysinkin kivan palstan! Hyviä ja hauskoja juttuja,jotka ei loukkaa ketään,siitä suuri kiitos kaikille!
Lisää tuon kaltaisia "kivipurkki" juttuja! Terveisin,"Ylen ihastunut"
Melkoinen höpsänpöppänä kun luulin tähän jo kirjoittaneeni mutta taisin kirjoittaa johonkin muualle. Minun mielestäni täällä on lämmin ja hyvä tunnelma. Hyvä on kirjoittaa kun on avarakatseisiä henkilöitä paljon
nyt täällä on ihanaa ja järkevää. Lisää pöppänöitä
Luin nämä viestit aamulla läpi, siihen asti, kunnes musta lintu lehahti tänne - mutta en nähnyt kuvaamianne viestejä.
Ihmettelen vain, miksi täällä arvostellaan uusien kirjoittajien viestejä. Eikö olisi rakentavampaa kirjoittaa itse niitä persoonallisia viestejä siellä paikassa, minne persoonallisuudet ovat siirtyneet. Minulla on käsitys, että tämä paikka hakee muotoaan, ja tuskin se kehittyy sellaiseksi, jota poistuneet kirjoittajat toivovat. On monenlaisia palstoja eikä kukaan meistä voi sanoa toiselle, miten tulee kirjoittaa. Kukaan ei voi määrätä millään palstalla alistamatta samalla muita ja käyttämättä omaehtoista valtaa.
Antakaapa uusille tilaa, älkääkä asetettako ennakko-odotuksia. Kenties tilan antaminen muille on juuri se, mikä täältä on puuttunut, mitä täällä tarvitaan, mikä on torjunut uudet hyvät ja asialliset - myös hauskat - kirjoittajat. Vasta myöhemmin voi puhua paikan hengestä, jos sen yleensä on tarpeenkaan syntyä. Ehkä onkin parempi, että avoimuus säilyy, ehkä on parempi, ettei uusistä ryhmistä tule liian kiinteitä, sillä sulkeutunut tunnelma torjuu uudet tuulet tehokkaammin kuin mikään muu. Ehkä on parempi, että kirjoittajia tulee ja menee, pesää tekemättä.
eli hienommin sanottuna loiskiehuntaa, oli termi sitten alkuperäisessä tai sittemmin vakiintuneessa käytössään.
Vieressä on metsikkö jossa asuu joku musta lintu jota en tunne. Se ei ole varis eikä harakka tai pulu. Sillä on sielukkaat silmät ja pitkä häntä ja sen höyhenet ovat mustat ja kiiltävät. Tunteeko täällä kukaan lintuja että mikä se mahtaisi olla?
Vielä että minun viestejä ei onneksi ole kukaan arvostellut nyt kun on uusi aika. Se on hyvä sillä olen pohjimmiltani hyvin herkkä ja haavoittuva ihminen ja vetäydyn helposti kuoreen. Minä en tee myöskään pesää sillä jo 1982 ostin tämän asuntoni ja se on maksettukin jo. Lopun ikääni asun tässä kunnes kuolen tai muuten halvaannun
Millähän mustalla olisi pitkä pyrstö?
Onkos korpilla tai naakalla?
Jos se onkin risteytymä, jonkun papukaijan kanssa? :)
Taas höpsötettyä, hihihi. Pyrstöhän se tietysti on eikä mikään häntä. Kissalla on häntä.
En minäkään tänne pesää tee enkä ole edes halukas miettimään palstan normeja - sopiiko puskahuutelut - koska tämäntapaisella pohdinnalla ei ole käytännön merkitystä. Kirjoittajat kirjoittavat mitä kirjoittavat ja puskista huudellaan kaikilla palstoilla, etupäässä asiattomuuksia. Eihän kukaan voi asetella edes toiveitaan näistä asioista, joten katson parhaaksi toimia palstoilla sillä tavoin kuin toivon itseäni kohdeltavan.
Haluan edistää sellaista kirjoittamiskulttuuria, jossa tullaan esille rohkeasti omana itsenään, oman persoonan valovoimaan luottaen ja itsensä likoon pannen, tekeytymättä pelleksi, verhoutumatta roolihenkilöiksi, joiden edesottamuksia ei parhaalla tahdollakaan jaksa lukea, koska paremmin kirjoitettua kirjallisuutta löytyy kirjastosta ja R-kioskilta. Aitoja, avoimia, rohkeita persoonia olisi mukava kohdata nettipalstoillakin.
kaikki yritämme parhaamme että olisit tyytyväinen
En taida nyt tulla tuolle portaalle, jonka minulle osoitat - kunhan totean, että kukaan ei ole mitään ohjeistamaan täällä ketään, paitsi palstan valvoja, joka tekee työnsä ohjeiden mukaan.
En astu siis tarjoamiisi ohjastajan saappaisiin, vaan taidan jatkaa matkaani. Kiitos, että sain piipahtaa kahvilassa, jota luulin open houseksi. Täällä taitaa kuitenkin olla lepakoita nurkat täynnä. Ehkä seitit joskus katoavat.
että kahvilasta on tullut poismuuttaneiden
vakkareiden pusikko, johon palataan
huutelemaan ja pilaamaan ilmaa :D
olen siitä, että pesän teko millekään palstalle ei ole hyväksi palstalle eikä pesäntekijöille.
Palstan taso voi kärsiä ja aiheet jämähtää itseään toistaviksi. Pesäntekijät kiinnittyvät liiaksi piiriin, joka alkaa saada inhimillisiä ulottuvuuksia, vaikka on kuitenkin koko ajan virtuaalitodellisuutta, jolla ei ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa.
Oli heinäkuussa aivan valtava seitti joka ylettyi oskarinoksasta puutarhatyökalulaatikkoon asti. Siinä oli aamuisin joskus kastetta joka kiilui auringonvalossa. Mikään hämähäkki ei sellaista verkkoa pysty tekemään koska ovat pieniä eläimiä mutta lepakko varmaan pystyy. Olen kyllä ennen luullut että lepakot saalistaa sillä laserilla mikä on korvissa mutta helpompi kai se niidenkin on verkolla
"...ei ole mitään tekemistä oikean elämän kanssa." Huh, kaikella mitä ihminen tekee, on tekemistä oikean elämän kanssa. Oli se virtuaalia tai vaikka mitä. Tietysti jos ihminen on persoonaton, näyttelee vain rooleja, niin eihän hänen elämänsä ole ollenkaan oikeaa elämää, hänhän vain esittää elävänsä. Puistattavaa, mutta sellaisia ihmisiä on ja vieläpä paljon.
Tätä roolien esittämistä tarkoitin. Se on hyytävää kylmyyttä tavallisia kirjoittajia kohtaan.
Roolipelaaminen ei häiritse, jos kaikki kirjoittajat ottavat osaa tähän peliin. Juuri siksi on hyvä, että pelaajat pelaavat keskenään omalla palstallaan. Valtaosa kirjoittajista kuitenkin kirjoittaa omana itsenään, avoimesti.
Että ei saa kertoa netissä omaa nimeä eikä kotiasioita Voi tulla vaikeuksia. Kyllä on parempi jollain nimimerkillä kirjoittaa eikä kaikkea avoimesti kertoa. Jotain voi tietysti
Nimimerkin käyttö ei ole roolipelaamista, etenkään jos muuten esittää omia mielipiteistään ja ajatuksiaan rehellisesti, kuten valtaosa palstoilla mitä todennäköisimmin tekee. On kai jopa viisasta suojata nimensä ja muut selkeät tunnistetiedot kaikkialla netissä, jossa ei liiku työn tai muun yhteiskunnallisen vaikuttamisen merkeissä.
Eiköhän silloin vasta ole roolipeli kyseessä, kun luodaan jokin kuvitteellinen hahmo ja keksitään tälle elämä, joka poikkeaa omasta melkoisestikin, esimerkiksi sukupuoleltaan.
ihmiseltä
terävältä tytöltä.
Tarvitsisiko minun muuttaa nimimerkkiäni? Tämä patrus on alkanut omaan korvaani kuullostaa panssarivaunulta tai ohjukselta. Toivoisin sinulta miehistä rehellistä mielipidettä?
vanhoja puskia, miksi valitatte?
Ei me vanhat vakkarit täällä käydä kuin joskus harvoin katsomassa onko palsta löytänyt muotonsa.
Totta kai entinen palsta sen verran kiinnostaa, harva tänne kuitenkaan mitään kirjoittaa.
Edelleen monen viikon jälkeen tuntuu ainoa keskustelunaihe olevan vanhat vakkarit ja heidän ilkeä käytöksensä. Miksi kun kerran halusitte meidät täältä pois?
Vanhat puskat ovat jääneet koska uudella palstallamme emme vastaa puskille.
Se pitää palstan riidattomana.
Rekisteröikää itsenne tai kirjoittakaa edes aina samalla nimimerkillä ja tehkää tästä vapaasta palstasta itsellenne omannäköinen palstanne.
Unohtakaa meidät vanhat ja jatkakaa kuin meitä ei olisi koskaan ollutkaan.
Tämä tälläinen keskustelu on turhaa, tehkää aloituksia asioista jotka teitä kiinnostavat.
Ei näitä vanha-uusi aloituksia vaikka nämä näyttävät olevan ainoita joihin tulee kirjoituksia.
Jos joku tekee muun aloituksen ei siihen juurikaan vastauksia tule.
Tsemppiä teille uusille, tehkää itsellenne palsta!
ketjun olen monesta mielipiteestä samaa mieltä ja joistakin asioista eri mieltä. Itse en mielelläni kirjoittele palstoilla joissa vain tietyt ja yleensä rekatuilla nikeillä kirjoittavat kirjoittelevat toisilleen. Mieluummin kirjoittelen palstoilla joissa mielipide on tärkeämpi kuin mielipiteen taustalla oleva henkilö ja persoona.
Tunnelma täällä on vapaampi nyt kuin joitakin aikoja sitten.
tuntuu jatkuvan. Kolme nikkiä juttelee keskenään. Yksi suuttuu ja menee puskaan. Kaksi jäljelle jäänyttä ihmettelee sadan viestin verran kukahan se sinne puskaan mahtoi mennä ja haukkumalla yhteistä mörköä maanitellaan sitä kolmatta takaisin esiin.
Täällä ei ole nut uutena aikana ollenkaan ikäviä kirjoituksia ja voi vapaasti kirjoittaa. Minulla on semmoinen friidom olo vai kuinka se nyt sanotaan hihihi. Meillä on friidom haus
tuollaista huomannut, en ole ehtinyt kovinkaan tarkasti analysoida viestejä että näkisin noita "mörköjä" :D
voi tehdä nyt sen oloisen, tunnelmaisen, näköisen kuin haluaa :)
Tänne jopa uskaltaa kirjoittaa mielipiteitään satunnainenkin kulkija :)
Nyt tuntuu hyvältä minun mielestä. Uusi aika uudet purjeet. Lämmin tunnelma
Jopa minäkin uskallan tänne nyt kirjoittaa kun ne entiset vakkarit on poissa.
Vaikka kyllä ne täällä ainakin käyvät lukemassa, sen huomasin tolta toiselta palstalta, ja ehkä muutamat heistä huutelevat puskistakin..hm
Mutta tehdään me tästä parempi palsta mitä oli ennen..kaikki ovat tervetulleita tänne kirjoittelemaan..!
kykene tuolla pohjalla
millä pohjalla?
laiffilla kun kaffeella on näin lämminhenkinen ilmapiiri :DDDD
Ei ole huomannut satunnainen tällaista, tuskin tuosta viestistäkään.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000017&conference=553&posting=22000000018910457
sana jäi "soimaan". :) Ensinnäkin tunnelmasta tulee mieleen tietynlainen aistittavissa oleva ilmapiiri. Johonkin tilaan astuessa voi aistia tilan tunnelman, yleensä ihmiset luovat tietyn tunnelman mutta esim. kirkossa harras tunnelma on riippumaton siitä onko paikalla ihmisiä tai ei.
Osaamme ihmisinä luoda erilaisiin tiloihin erilaisia tunnelmia, iloinen, surullinen, rauhallinen, riitaisa tai erimielinen. Eivät nämä palstat eroa sen kummemmin mistään missä ihmiset toisensa kohtaavat, myös näillä palstoilla on aistittavissa tietynlaiset myös edellämainitut kirjoittajien luomat tunnelmat. Jokainen varmasti etsiessään paikkaansa halutessaan täällä kirjoitella löytää itselleen mieluisen asioiltaan ja tunnelmiltaan sopivan palstan. Monella palstalla voi tunnelmaa luonnehtia tuolla sanalla mukava ja myös viihtyisä.
Minustakin täällä on nyt mukava tunnelma ja toivottavasti se jatkossa säilyy yhtä mukavana. Olen ymmärtänyt että kahvilat ovat yleensä kaikille tarkoitettuja, yhteisiä erilaisten ihmisten kohtauspaikkoja, joissa voi keskustella kaikesta taivaan ja maan välillä ja jonne jokainen on tervetullut :)
Ei täällä ole mitenkään parempi tunnelma kuin entisen seriffin aikana. Päin vastoin. Liirumlaarumia, jota kutsutaan hyväksi hengeksi.
Luin edellisen käyntini jälkeen tehdyt avaukset ja kaikki vitjat.
Suurelta osin yhtä sylttyä kuten ennenkin, ja tänne pesiintyneet kehuu toisiaan käyttäen sivunikkejeä kuten sinäkin.
Turha kehuskella olematonta.
vastauksesi on kummallinen, mitä tarkoitat tänne pesiytyneillä? Kahvilahan on vapaasti jokaisen halukkaan käytettävissä, myös sinun. Tilanne täällä on nyt tämä mikä on ja mitä sitten, mitä hyödyttää tulla tänne arvostelemaan kenenkään kirjoittamista.
Tunnelmasta edelleen, kaikki eivät pidä kaikesta on fakta ja kaikki eivät pitäneet edellisen "tänne pesiytyneen" joukon luomasta tunnelmasta on myös fakta. Heillä on nyt oma palstansa missä kirjoitella ja toivon mukaan myös hyvin viihtyvät ja tämä on nyt vapaa kaikkien käytettävissä oleva palsta. Aika näyttää mitä tästä tulee, seriffistä ei ole mitään pahaa sanottavaa, työtään tekee siinä missä muutkin valvojat.
Ketä reissumies ampuu. Vastaukseni olkoon kummallinen. Sou not. Ja tänne tulla? Ikäänkuin portsarin elkeetja toisella huulella huutelet vapaudesta. Joten anna sinäkin ajan näyttää. Tämän portsarin alkuajat olivat muutamille nikeille pelkää deleteä jutusta kuin jutusta. Vaan sinähän puolustat. Mutta OK.
sanomiseni haluamallasi tavalla, kysyin vain mitä hyödyttää tulla tänne arvostelemaan palstan nykyisiä tai tänne jääneitä kirjoitajia. Tunnelma täällä on nyt vapaampi, sitä ei voi kieltää, liian tiivis toisilleen kirjoittava vakkarien joukko helposti tukahduttaa halun kirjoittaa ja vastata viesteihin, vieraamman kirjoittajan viestit ja mielipiteet ja aloitukset jäävät helposti huomioitta. Palsta on sitä parempi mitä enemmän siellä on kirjoittajia ja toivottavasti tännekin löytää tiensä mahdollisimman moni kirjoittaja.
En ole ollut täällä kirjoittamassa, lukemassa enkä näkemässä seriffin delete näppäimen käyttöä, joten en voi häntä siitä tuomita.
Ja jos tuo naamari ei kirjoita haluamallasi tavalla, niin yhtäkaikki sinunkin arvostelusi toisten kirjoituksistasi. Ja että et ole ollut? Kukapa senkään ottaa tosissan?
ei tarvi kuin kurkistaa, kuka samaan aikaan kirjottaa Lifestylessa. siinä ne nikit on ketkä täällä kummittelee.
missä niin?Tämähän on yhtä kinastelua tai ylistämistä. Mitä täällä ylensä ottaen on tapahtunut?Eihän täällä ole enää yhtään tuttuja kirjoittajia?Sen huomasin, et sefu vaihtunut,onko kirjoittajatkin?
täällä on nykyisin. Kateelliset ihmiset ajoivat hyvät kirjoittajat pois palstalta, yrittivät itse hetken luoda "hyvää tunnelmaa"..tässä tulos. Tyhjää täynnä koko palsta.
Haluatteko luettelon kateellisista?
yks kateellinen:))
toiset ilmittautua. Tunnistavat kyllä itsensä :))
loput ilmoittautua. Tunnistavat kyllä itsensä....
mistä tiedät ketkä ovat kateellisia poisajajia?
Taidat olla joku lifelle siirtynyt vakikirjoittaja, miksi kylvät riitaa vielä kaffeella?
Laita vaan lista esille.
ponnahti esiin :DD
Kyllä teitä on vielä muitakin, reippaasti ilmoittautumaan nyt.