Tuo puutarhakaupunki-lanseeraus on huti. Minusta puutarha tuo mieleen marjapuskat, perennat, perunapellot ja pihan perällä huonolla maulla kasatut haisevat kompostit. Risuaitojen vieressä lahoavat metallitynnyrit. Umpeen kasvaneista rajaojista puhumattakaan.
Lanseeraus pitäisi korjata puistokaupungiksi ja lähteä sittemmin tekemään puistoja kaikkiin avoimiin paikkoihin. Kuka tekee perunapeltoja tai komposteja esimerkiksi Tampereen keskustan viheralueille? Ei kukaan.
Lanseeraus pitäisi korjata puistokaupungiksi ja lähteä sittemmin tekemään puistoja kaikkiin avoimiin paikkoihin. Kuka tekee perunapeltoja tai komposteja esimerkiksi Tampereen keskustan viheralueille? Ei kukaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onneksi ei ole Kuruntien kulkurin kuvailema puistokaupunki,kulkurin kuvailema puistokaupunki kuulostaa ankealta.Ylöjärvellä on vielä maanviljelijöitäkin,jotka kasvattavat mm.perunoita.Se mitä itsekukin omalla tontillaan,tai pihallaan kasvattaa,tai on kasvattamatta on jokaisen pihanhaltijan oma asia,siitä ei sentään mitään laatukriteerejä ole,puutarhakaupungissakaan.
Puistokaupunki tuo minun mieleeni isot puut ja millin mittaiseksi kalutun nurmikon,jossa ei ole yhtään koristepensasta,perennoista puhumattakaan.Helppohoitoista toki,mutta niin ankeaa.Jokainen kaupunki on oman näköisensä ja Ylöjärvi on oman näköisensä PUUTARHAKAUPUNKI.
Mutta kummanko jutun kuvittelisit puuhaajilla mielessä olevan? Puutarhan perunapeltoineen ja kompostoreineen vai puiston isoine vanhoine puineen ja millin mittaisine nurmineen?
Nonniin. Yli 8 vee meni ennenkuin myönnetään että puutarhakaupunki oli kuin olikin huti. Mitään ei ole tapahtunut puutarharintamalla eikä tule tapahtumaan.
Keisarin uusia vaatteita. Puutarhakaupunki, kirjasto...
Ja Kuukylä. Ja huvivenesatama Keijärven rannassa.
Kuukylä?
No se Luna Center. Oletko aivan outsideri?
Onhan se kun ei tiedä neuvvostoliittolaisista kapseleistakaan mitään. Särkänniemen veroinen vetonaula. Kapseleita, kosmonauttien asuja ja kaikkea muuta hienoa.
Ovella satametrinen jono aina. Rannekkeella saa katsoa kaikkea ja mennä kapselin sisään. Puskissa Särkänniemen vakoojat. Putin pitämässä puheita kosmonauttien muistopäivänä.
Joka toisessa liikenneympyrässä on hautakiviä. Hautakivien kaupunki.
Paitsi että siinä Linkin ympyrässä on lisäksi se pallo. Teoksen nimi on Järjen valo.
Kyllä puutarhakaupunki on parempi sekä nimenä että sisällöltään. Minulle puutarha merkitsee ihan muuta.
Jos vain kaikki kuopsuttaisivat vähän pihamaataan ja hankkisivat säkin multaa joka kevät, niin olisi maan mikrobitoiminta kunnossa ja raikas ruohikon tuoksu kaupungissa. Siispä keskustaan myös rypsipeltoja, auringonkukkapeltoja, pellavapeltoja, ruis-, kaurapeltoja jne. Maisemat vaihtuisi väreiltään ja ulkonäöltään monta kertaa vuodessa ja multamaa uudistuisi. Kukkivia pensaita ja puita, ikivihreitä lajeja unohtamatta.
Nyt on sama sateiden huuhtoma multa, mikäli sitä on, kaikkialla, tupakantumpeilla ja koirakakalla lannoitettuna. Ruoho tuoksuu tunkkaiselta ja näyttää paikoin kuivuneelta.
Ei kai ole edes sanottu missään, mitä kaupunkipuutarha tarkoittaa
Puutarha ovat ne tautien riivaamat vaahterat pääväylän varrella. Ne joitten juurelle joka kesä tuodaan jotain mätänemistilassa olevaa moskaa. Moska on ilmeisesti haketettu sairaimmista vaahteroista, jotka on vaihdettu terveisiin.