Eilen sen perussuomalaisehdokkaan sivuilta sanottiin tulevan troijalaisia??
Nyt se avaus on poistettu.
Miksi persu levittää ihmisten koneille viruksia sun muuta?
Nyt se avaus on poistettu.
Miksi persu levittää ihmisten koneille viruksia sun muuta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Terrorismilla on monenlaisia muotoja.
kaikki cjb.net osoitteet hosts tiedostossa
Miten saa pois?
Miksi persut levittää viruksiakin?
ikkunoita kolmisen kappaletta koneelle, EI VIRUKSIA. Pidän kyllä aika nolona ympätä moista vaalisivuille???
Minulla on persusuojaus Nortonissa.
Moi. Mielenkiintoista, että joku yrittää näin hatarin perustein suolata jotakin vaaliehdokasta. Tavallinen Pc-käyttäjä/surffaaja ei erota mikä on "troijalainen" ja mikä on haittaohjelma ja mikä on POP-UP MAINOS.
Eli tällä ks. ehdokkaan sivulla ei ole YHTÄÄN virusta eikä troijalaista eikä muutakaan haittaohjelmaa. Tällä ks. ehdokkaalla on "ilmaiset" nettisivut, jotka vaativat sen, että sivuille tulee POP-UP ikkuna (tai kaksikin) riippuen surffaajan kotipaikasta.
Se että joku henkilö valittaa löytäneensä cjb.net päätteiseltä sivulta viruksia on varmasti aivan oikeassa, kyllähän noita viruksia löytää .fi ja .com ym.. päätteisiltä sivuilta varmasti enemmän. Ja se vielä enemmän pistää hymyilemään, että miten joku voi nykyään olla niin ajattelematon, että surffailisi netissä ilmain virustorjuntaa ja palomuuria.
Mutta anyway.. ks. ehdokkaan sivut ovat turvalliset ja yleiseen panikkiin ei ole syytä, lisätietoja voit lukea menemällä http://www.cjb.net ja lukea sieltä kaikki mistä cjb.net on syytetty ym. Tämä kaikki tietenkin englannin kielellä.
;)
Elikkäs. Vika löytyi ja se on IE-selain, eli internet explorer joka vuotaa kuin seula. Turvallista on selata cjb.net:ssä esim. operalla tai firefoxilla, mutta kukin tallaa tavallaan. Koska näyttäisi siltä, että jotkut vielä käyttävät IE-selainta, on cjb.net:ltä poistuttava ja siirryttävä .com tai .net ym.. sivustoille.
Pahoittelemme niitä IE:n käyttäjiä, jotka ovat troilaisen saaneet, tämä on tullut cjb.net:in ilmaiselta palvelimelta.
1. Troijalaisien saaminen koneelle on IE:n kanssa normaalia.
2. Koneen buuttaus automaattisesti on sekin ihan normaalia jos käyttää IE-selainta eikä käytä palomuuria. Wake On Lan pois päältä.
3. cjb.net:in palvelimesta näyttää tulevan troijalaisia, jos sinulla koneessa on jo valmiiksi troijalainen ja käytät IE:tä.
4. Paras käyttö IE-lle on toimia virusimurina.
5. Minä käytän mozillaa tai firefoxia linuxin päällä. Eipä tule troijalaisia.
Tämän viestin on kirjoittanut ehdokkaan sivujen tekijä "Hermanni Lapland Production"
Ehdokasta ei nyt kannata syytellä. Hän ei ollut tästä tietoinen eikä siis tarkoitus ollut kenekään koneita tahalleen saastuttaa. Puhutaan kovasti IE-selaimen turvattomuudesta mutta kyse on kuitenkin selaimen suuresta käyttäjämääristä jonka takia myös tätä määrää hyödyntäen myös tehdään paljon vakoojaohjelmia joiden käyttötarkoitus on poimia enemmän tai vähemmän ystävällisesti tietoja käyttäjästä mainostajille.
Jos Firefox ottaisikin ykkösaseman niin silloin aivan varmasti myös siihen tehtäisiin hyökkäyksiä rajummin. IE-selaimen kilpailijoista annetaan väärä kuva turvallisuuden ylivoimaan ja todellisuudessa niistä löytyy tietoturvariskejä siinä missä IE-selaimestakin.
Kunnollinen virustorjunta ja palomuuri on parempi yhdistelmä kuin pelkkä selaimen vaihto. Firexoxistakin julkaistaa aika usein tietoturva-aukkoja.
Itse kylläkin myös käytän ja testailen jatkuvasti muitakin selaimia.