Monikulttuurisuuden hyödyt?

Mitä hyötyä monikulttuurisuudesta mielestäsi on? Ja mitä kulttuurin rikastuminen oikein pitää sisällään?

Ovatko saadut hyödyt sekä rikastuminen tasapainossa monikulttuurisuudesta aiheutuviin haittoihin nähden?

-- lot
241603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Mielestäni multikultista on lähinnä haittaa, rahan menona ja lisääntyvänä turvattomuutena kaduilla, puistoissa, ylipäänsä julkisilla paikolla ja -suomalaisiin kohdistuvan suvaitsemattomuuden kasvuna sekä maahanmuuttajien että median ja valtaapitävien taholta.
Hyötypuolelta en keksi muuta kuin etniset ravintolat ja niitä voisi olla lähes olemattoman maahanmuuttajajoukonkin toimesta, ilman että puoli Afrikkaa & Arabiaa rahdataan tänne köllöttelemään ja rötöstelemään. Jokainen tietää, että tulemme lopulta olemaan vähemmistö ja siinä vaiheessa olemme todella helisemässä. Rikastetummissa valtioissa ollaan jo nyt hätää kärsimässä, autot palavat kaduilla ja ryöstely ja raiskaaminen vain lisääntyy, etnisten ryhmien konfliktit kärjistyvät väkimäärän kasvaessa jne.
Tämä kaikki on loogista ja selvää, propaganda, sensuuri ja tabut voivat kuitenkin yhä paksummin, estäen osaltaan näkemästä totuutta.
Rasismi- ja natsikortit viuhuvat ja alamäki kiihtyy koska kukaan ei uskalla edes ajatella saati sanoa mitään. Tai ainakin liian harva.

Äänestä
  • .. ehkä mokuilusta on jotain sellaista hyötyä, mitä emme ole vielä osanneet ajatella tulevaksi. Mutta mitä kummaa tämä hyöty voisi olla..?

    -- lot

    Äänestä

  • Ei meidän Stadissa

    Äänestä

kotimaassani ajaisin aasilla.. tällää aasia anta raha sosialitomistossa!

Äänestä

"Mitä hyötyä monikulttuurisuudesta mielestäsi on?"

Luultavasti, ainakin tulevaisuudessa, se tulee vähentämään maapallon liikakansoitusta.




-Teac, kulttuurien yhteenottoja kaihtava

Äänestä
  • .. johon harvemmin viitataan. Ehkei tämä ole ihme, koskapa mainitsemasi hyödyn syntymekanismi on hieman .. krrhhmm .. vaikeatajuinen.

    -- lot

    Äänestä

  • Kyllä siinä kahinoinnissa tulee kieltämättä pientä kannan poistumaa, mutta en kuitenkaan usko että se riittää ylikansoituksen poistumiseen koska monissa leviävissä kulttuureissa kortongin käyttö on kiellettyä.

    Äänestä

  • Pentti Linkola ja monet muut alaan perehtyneet ihmiset ympäri maailman ovat sanoneet, että se johtaa nimenomaan liikakansoittumiseen ja sen seurauksena kulutuksen räjähdysmäiseen kasvuun ja näinmuodoin maapallon tuhoutumiseen, veden ja ruoan loppumiseen, ilman saastumiseen. Se on helppo ymmärtää jos ajatellaan, että mitä tapahtuisi, jos jokainen afrikan asukas alkaisi kuluttaa kuten länsimaalainen ihminen tekee. Voitte arvata mitä ne alkavat tekemään tänne sivistyksen pariin päästyään. Kuluttamaan ,,ja rajusti. Ja jokainen niiden jälkeläinen,, ja niiden jälkeläiset,,jne. Monikulttuurisuudesta tämä on vain yksi haitta, mutta ei kuitenkaan vähäisin. Tämänkin vuoksi on järkevää politiikkaa pitää nuo afrikan tulokkaat omalla tontillaan eikä rahdata tänne sivistyneeseen Eurooppaan.

    Äänestä

  • Kaiden kirjoitti:

    Pentti Linkola ja monet muut alaan perehtyneet ihmiset ympäri maailman ovat sanoneet, että se johtaa nimenomaan liikakansoittumiseen ja sen seurauksena kulutuksen räjähdysmäiseen kasvuun ja näinmuodoin maapallon tuhoutumiseen, veden ja ruoan loppumiseen, ilman saastumiseen. Se on helppo ymmärtää jos ajatellaan, että mitä tapahtuisi, jos jokainen afrikan asukas alkaisi kuluttaa kuten länsimaalainen ihminen tekee. Voitte arvata mitä ne alkavat tekemään tänne sivistyksen pariin päästyään. Kuluttamaan ,,ja rajusti. Ja jokainen niiden jälkeläinen,, ja niiden jälkeläiset,,jne. Monikulttuurisuudesta tämä on vain yksi haitta, mutta ei kuitenkaan vähäisin. Tämänkin vuoksi on järkevää politiikkaa pitää nuo afrikan tulokkaat omalla tontillaan eikä rahdata tänne sivistyneeseen Eurooppaan.

    Esimerkki lintumaailmasta:
    Jos käki alkaisi lisääntyä suunnattomasti, eikö se aiheuttaisi muiden lajien vähenemisen?



    -Teac, käkikulttuuria kammoksuva

    Äänestä

  • teac kirjoitti:

    Esimerkki lintumaailmasta:
    Jos käki alkaisi lisääntyä suunnattomasti, eikö se aiheuttaisi muiden lajien vähenemisen?



    -Teac, käkikulttuuria kammoksuva

    .. alkaa lisääntyä suunnattomasti, hyvin pian nähdään käkiä hyväksikäyttävän lajin esiinmarssi.

    -- lot

    Äänestä

  • lot kirjoitti:

    .. alkaa lisääntyä suunnattomasti, hyvin pian nähdään käkiä hyväksikäyttävän lajin esiinmarssi.

    -- lot

    Olisiko mahdollista - edes teoriassa,
    sellainen mahdollisuus, että joku ihmisryhmä alkaisi käyttäytyä käen lailla?

    Tulisivat kauan alueella "pesineen" ihmisryhmän alueelle ja antaisivat "poikasensa",
    jopa itsensä, toisen ryhmän elätettäväksi.



    -Teac, omista poikasistaan huolehtiva

    Äänestä

  • teac kirjoitti:

    Olisiko mahdollista - edes teoriassa,
    sellainen mahdollisuus, että joku ihmisryhmä alkaisi käyttäytyä käen lailla?

    Tulisivat kauan alueella "pesineen" ihmisryhmän alueelle ja antaisivat "poikasensa",
    jopa itsensä, toisen ryhmän elätettäväksi.



    -Teac, omista poikasistaan huolehtiva

    .. että "kulttuuristen kohtaamisten" mahdollistaman käyttäytymis- ja menetelmätapojen vaihdon pitäisi olla pelkästään lajien välinen asia? Kait niiltä eläimiltäkin on mahdollista oppia ottaa. Ainakin sellaisilta säksättimiltä, joihin syvää sielullista yhteenkuuluvaisuuden tunnetta on..

    -- lot, one of those one thousand monkeys having one thousand typewriters

    ps: Nyt ma lähden taiteiden yöhön. Jos kohtaan kulttuurin eikä minusta enää kuulu, niin välittäkää tämä viesti lapsoselle pienoiselle..

    Äänestä

  • .. laukoi näin: "To see what is in front of one's nose needs a constant struggle." Sedän nimi oli Orwell.

    Mutta edelleen niitä hyötyjä tarvitaan. Niitä on pakko olla.

    -- lot

    Äänestä

  • Lopussa se rasisti on alasti ja kaikki näkee että se valehtelee :)

    Äänestä

opimme vain tuntemaan paremmin muita kulttuureja ja väärinkäsityksemme vähenevät.

Sitten on vähemmä näitä HUUHAA "teeroristi" höpinöitä, jotka jokinen kyllin järkeävä' tajuua jo Bushin ja Blairin sepityksikisi, kuten USA:n 70 000 000 ihmistökin jo tajuaa..

Äänestä
  • .. kovasti puhuvat, joten listataan välillä näitä hyötyjä. Kun kirjoitit: "opimme vain tuntemaan paremmin muita kulttuureja", niin mihin me voimme parempaa tuntemustamme käyttä? Mikä hyöty meille tästä on?

    -- lot

    Äänestä

ainakin,sen hyärystä en tiärä.

Äänestä
  • .. tämä monikultturisuusvimmakin on..

    -- lot

    Äänestä

Saadaan me ainakin multikultista mustii komeita miehii jotka ei oo kun suomipojut ja on aika tosi coolei. Mun kolme bestistä on naimisis mustan miehen kanssa kaikil siis omat :) ja siinä on jo sitä rikkaut kun ne on opetellu tunteen toisensa ja on oikeesti niin onnellisii. Muakin saa deitata mut only black's ja lihaksia pitää kans löytyy ;)) Stadis asun ;)))

Äänestä
  • .. kun oon rääpäleenlaiha, lihasta vailla. Ja värikin on väärä.

    Mutta silti kysyn sulta: mikä kaveriesi miehissä on parempaa, siis pojuun suomalaiseen nähden? Mitä hyötyä on heille asenteesta, cooliudesta?

    Kysyn, koska en tiedä.

    -- lot

    Äänestä

  • Minäkin deittaan mielelläni, mutta vain näitä aasialaisia tyttöjä....ovat kuin nukkeja,mukavia ja kaikin puolin palvelualttiitakin.
    Mimunkin kaikkilla kavereilla on omat aasialaistytöt eikä mitään pinnallisa ja aivottomia kaltaisiasia bimboja.

    Aah,nyt on lopetettava kun sirot kädet hierovat niskaa ja epäielmättä tämä taas kerran, kuten aiemminkin monesti päivässä , vaatii useamman tunnin jatkot makuuhuoneen puolella.

    Ai niin, sanoppa niille lemmikeillesi että heidän ei sitten kannata noita aasialaisa katsella, mustista ei siellä oikein välitetä...vaaleaus ja siniset silmät sen sijaan saavat aasialaisen naisen ekstaasiin...eikä ihme.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


lot kirjoitti:

Mitä hyötyä monikulttuurisuudesta mielestäsi on? Ja mitä kulttuurin rikastuminen oikein pitää sisällään?

Ovatko saadut hyödyt sekä rikastuminen tasapainossa monikulttuurisuudesta aiheutuviin haittoihin nähden?

-- lot

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu