Maalaisjärkeä

keijjjo

Mielestäni on aivan oikeutettua maksaa naiselle pienempää palkkaa, koska hänen työkykynsäkkin on huomattavasti pienempi. Mietitäämpä näin: nainen ja mies ovat varastohommissa töissä ja purkavat jotain lastia. Mies kantaa 2 kertaa enemmän koska on tietysti fyysiseti paljon voimakkaampi kuin nainen. Eli eikö olisi syrjimistä miestä kohtaan maksaa samaa palkkaa kuin naiselle jonka työpanos on pienempi??? Tässäkin tapauksessa niinkuin monessa muussakin on täysin oikeutettua maksaa paljon suurempaa palkkaa miehelle kuin naiselle.

Monissa älyäkin vaativissa ammateissa on täysin oikeutettua maksaa miehelle suurempaa palkkaa kuin naiselle, koska ovathan miehet yleensä naisia älykkäämpiä. Vai moniako niitä aivonaisia nyt on ollut? ekana kun neroja miettii niin tulee mieleen Albert Einstein, Isaac Newton, kelvin, beethoven, Galileo, Sokrates, Aristoteles, Pythagoras, Arkhimedes jnejne.... että aika harvassa noi aivotytöt taitaa olla.

Ja tästähän nyt ei tarvitse kimpoontua. Yrittäkää vain hyväksyä tosiasiat tosiasioina. Eikö se aina olekkin ollut niin että kun naiset juoruavat, pitävät teekutsuja ja neulovat sukkia niin miehet rakentavat lentokoneita, Avaruusaluksia ja Halkaisevat atomeja jne. :)

Eli toisin sanoen naiset vain yrittävät ajaa erityisoikeuksia itselleen. Silloin kun naiset saavat huonompaa palkkaa kuin mies, syy ei ole naisen syrjintä vaan se että koska naisen työpanos on pienempi hän saa pienempää palkkaakin. Jos naiset käyttäisivät senkin ajan itsensä kehittämiseen mitä tasa-arvosta pölisevät niin se "Tasa-arvokin" saattaisi joskus tulla.

11

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksinkertainen

      varastolla on käytössä esimerkiksi trukkeja ja muita nostamista sekä kuljettamista helpottavia välineitä.

      • keijjjo

        ja siinähän kestää ikä ja terveys jos jokainen pikkupaketti pitää trukilla kuljettaa.


      • pikkupakettiin
        keijjjo kirjoitti:

        ja siinähän kestää ikä ja terveys jos jokainen pikkupaketti pitää trukilla kuljettaa.

        Ei siihen pikkupakettiin voimia tarvita! Sellaisen kuljetus hoituu naiselta yhtä hyvin, jos ei paremminkin. Ja isot sitten trukilla. Sukupuolella ei siis väliä.


    • huomannu

      Oottako huomannu, että ne on aina nuo reppana miehet, joista ei itsestään ole juuri mihinkään, jotka kehittelee noita teorioita miesten paremmuudesta. Se on sellaista lapsenomaista käytöstä ja he yrittävät oikeasti kertoa meille, että tunnen olevani aika huono ja surkea, mutta jos mollaan noita toisia, niin huomaattehan miten hyvä olen. Olkaamme siis ymmärtäväisiä heitä kohtaan. Minkäpä he huonommuudelleen mahtavat.

      • keijjjo

        Tota? teorioita miesten paremmuudesta? kai se nyt on ihan fakta että esim mies on fyysisesti voimakkaampi, joten mies selviytyy paremmin työstä joka vaatii fyysistä ponnistelua. Naisten pitäs vaan tajuta että jos ne haluu saaha sitä samaa liksaa nii tekisivät yhtä paljon työtäkin.


    • kuten toi yksi sanoi niin..niin trukeillahan nykyään laatikot kannetaan..ja pienet pystyy kuka tahansa kantaa..ja ootko miettiny sitä että naiset yleensä jaksaa tehä pitempään työtä??ja meillä jätkillä menee kans aikaa paskan puhumiseen..kaikki varmaa tietää sen..
      ja joo,ja kuinkahan monen noiden tekemien keksijöiden takana on ollut nainen?..
      ja sitä paitsi eikkaa pidetään yliviisaana.. taino olihan se viisas..mutta oli sillä semmosia vikoja mitä esim monilla jätkillä tuntuu olevan..ei myönnä tehneensä virhettä..("kvantti fysiikka" tai mikä lie..)
      ja vai että älyssä vaativissa hommissa pitäis antaa miehille enemmän?no sitten johtamis tehtävissä pitäs antaa naisille enemmän..

      näinhän se on,huononitsetunnon omaavat ihmisethän tommosia teorioita keksii..ja yrittää sillä tavalla jotenkin päteä..

      mutta mulle tietysti pitäs maksaa kaikista töistä mitä mä teen niin enemmän ku kukaan..koska täytyy myöntää että olen niin fiksu ja älykäs ja komee verrattuna muihin..et ei voi muuta sanoa.olen kyllä aika Über jätkä.=)

    • jupsjups

      Kyllä tuosta olen ihan samaa mieltä, että miehen fysiikan puolesta pitäisi saada varastohommista parempaa palkkaa. Ongelmana on se, että se riippuu sitten ihan yksilöstä. Toisaalta naiset ovat yleisesti ottaen ehkä hitusen ahkerampia ja tarkempia yksityiskohdille kuin miehet. Miehet taas ymmärtävät yleisesti enemmän uudesta tekniikasta. Eroja löytyy.

    • ettää

      naiset olisivat parempia edes virkkaamisessa, mutta jopa sen pojat tekee paremmin ja nopeammin.
      Olen ollut monen alan hommissa ja aina naisia pitää olla auttamassa.

    • Minimierkki

      No nainenko maksaa vähemmän: ruuasta, vaatteista, asumisesta, sähköstä, tv-luvasta, terveydenhuollosta, bensiinistä????

      Iso osa suomalaisia pitää tuollaista oikeudenmukaisena... Tai no, onhan se... mutta minkä oikeuden mukaista??? Vahvemmanoikeuden.

      Vahvemmalle nyt vaan kuuluu enemmän ja heikomman on hymyiltävä tyytyväisenä, jos se sanoo jotain niin se on sitä kateutta.

      • Laki!

        vahvin selviää. nopeat syövät, hitaat eivät. maailma on epäreilu.


    • Joadas

      Silmiin sattuu tällainen helvetinmoinen pitkälleajattelematon yleistys. Miehet eivät ole naisia fyysisesti vahvempia, vaan heidän mahdollinen fyysisen vahvuuden kiintiönsä on naisia suurempi.

      Sama voi päteä myös aivotyöskentelyssä jota tosin on vähän heikommin todisetettu. Mies ei ole naista älykkäämpi, ei, vaan mies voisi olla naista älykkäämpi jos älykkyys vietäisiin äärirajoilleen. Näille äärirajoille ei ihminen kykene kuitenkaan menemään, ihmisraukka kun sukupuoleen katsomatta käyttää vain 30 prosenttia aivokapasiteetistaan.

      Mietin myös missä kirjoittaja on käynyt koulunsa, jos ei yhtään tieteen alalla menestynyttä tai muuten älykkäänä tunnettua naissukupuolen edustajaa tunne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      189
      4278
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      124
      3677
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      260
      3133
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      9
      1821
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      179
      1487
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1325
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1228
    8. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      100
      1068
    9. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      67
      1055
    10. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      90
      894
    Aihe