Heitit Ohdakkeelle uskonnostaan suhteellisen huonon kuvauksen ajatellen sitä uskontoa mitä itse edustat. En voinut uskoa silmiäni kun luin kirjoituksesi, mutta niin kai se on ettei sitä näe metsää puilta kun on itse niin metsässä.
Sanoit Oolle:
"Käytännössä tiedät, mutta et pysty tietenkään tunnustamaan, että liikkuma varasi on rajallinen uskonnollisessa piireissä. Et pysty esittämään pitkälle vietyä kritiikkiä ilman että ykseys kaikkoaa. Voi tietysti esittää näkemyksiä kysymys muodossa ja sitten pienen pohdiskelun jälkeen palata nöyrästi uskontunnustuksen taakse."
Mutta avaa nyt edes hetkeksi silmäsi. Eihän tällaisessa ole mitään järkeä. Kertoa nyt toiselle uskonsa rajallisuudesta, vaikka oma uskonto ei anna liikkumatilaa edes sen vertaa mitä kritisoimasi uskonto.
Voi sentään "feiizer" (fger)
9
681
Vastaukset
- fger.
Näin se on. Missään yhteisössä ei pidemmän päälle suvaita jatkuvaa veneen keikuttamista. Tai voi keikutella mutta teet sen jatkossa sivummalta. Ei tarvita edes uskonnollista näkemystä, niin sama kaiku on askelten. Jos et mene samaan suuntaan olet menossa eri suuntaan.
Ohdake vain paukuttelee henkseleitä. Todellisuudessa en usko hänen kritiikin esitys haluihinsa omissa piireissään. Enkä sitä, että järjestelmällisesti sitä tehtyään olisi kovinkaan suosittu. Ei varmaan eroteta, kun ei sitä tehdä mistään muustakaan syystä. Herätysliikkeestä jo sitten saakin kenkää.>>Herätysliikkeestä jo sitten saakin kenkää.
Tuskinpa vain. Sen mitä minä olen heidän kanssaan keskustelleet niin on varsin yleistä, että joissain asioissa jokaisella on omat mielipiteet.
>>Jos et mene samaan suuntaan olet menossa eri suuntaan.
Tuo onkin erittäin ahdasmielistä ajattelua. Missähän olisivat monet nykyisistä menestyvistä yrityksistä jos näin ajateltaisiin? Samalla tavalla voidaan ajatella uskonnoistakin. Metsään mennään ja lujaa jos opillisista oivalluksista vastaa vain ja ainoastaan jokin tietty ryhmä. Nöyryys uupuu täysin ja sitä kautta tulkinnat ovat tarkoitushakuisia ja hämärtyvät.- fger.
t-i-u-k-u kirjoitti:
>>Herätysliikkeestä jo sitten saakin kenkää.
Tuskinpa vain. Sen mitä minä olen heidän kanssaan keskustelleet niin on varsin yleistä, että joissain asioissa jokaisella on omat mielipiteet.
>>Jos et mene samaan suuntaan olet menossa eri suuntaan.
Tuo onkin erittäin ahdasmielistä ajattelua. Missähän olisivat monet nykyisistä menestyvistä yrityksistä jos näin ajateltaisiin? Samalla tavalla voidaan ajatella uskonnoistakin. Metsään mennään ja lujaa jos opillisista oivalluksista vastaa vain ja ainoastaan jokin tietty ryhmä. Nöyryys uupuu täysin ja sitä kautta tulkinnat ovat tarkoitushakuisia ja hämärtyvät.>>>on varsin yleistä, että joissain asioissa jokaisella on omat mielipiteet.
fger. kirjoitti:
>>>on varsin yleistä, että joissain asioissa jokaisella on omat mielipiteet.
Eikö ole ihme juttu, että sovinnossa tuntuvat pysyvän? Vaikka eri näkökulmia asioihin sallittaisiinkin.
- fger.
t-i-u-k-u kirjoitti:
Eikö ole ihme juttu, että sovinnossa tuntuvat pysyvän? Vaikka eri näkökulmia asioihin sallittaisiinkin.
>>>sama mieli ja sama ajatus."
- Uskova
fger. kirjoitti:
>>>sama mieli ja sama ajatus."
Ketään ei pelasta se mihin lahkoon kuuluu, eikä hurskasteleva elämä VAAN ainoastaan usko Jeesukseen Kristukseen, joka oli Jumala siinä muodossa joka oli ihmisille ymmärrettävissä ja hänen sovitustyönsä! Isä, Poika ja Pyhä henki!!!
- fger.
Uskova kirjoitti:
Ketään ei pelasta se mihin lahkoon kuuluu, eikä hurskasteleva elämä VAAN ainoastaan usko Jeesukseen Kristukseen, joka oli Jumala siinä muodossa joka oli ihmisille ymmärrettävissä ja hänen sovitustyönsä! Isä, Poika ja Pyhä henki!!!
>>>usko Jeesukseen Kristukseen
- kukaan ei mene
fger. kirjoitti:
>>>usko Jeesukseen Kristukseen
isän tykö kuin minun kauttani . mitäpä ajattelet asiasta . jt lahko ei ole pelastus -.
fger. kirjoitti:
>>>sama mieli ja sama ajatus."
>>Ja olen siinä käsityksessä, että suomessä herätysliikkeet on lahkoutuneet useaankin kuppikuntaan.
Niin ovatkin. Jehovan todistajilla on ihan sama tilanne. Se ei vain näy käytännössä, asetettujen sanktioiden takia.
>>Miten voi olla sama mieli ja sama ajatus, jos on eri mieli ja eri ajatus?
Eivät ne ajatukset niin suuresti poikkea toisistaan, että asia voitaisiin tällä tavalla yksinkertaistaa.
>>Jeesus on herra asiasta ollaan yhtä mieltä, mutta muut seikat sitten ovatkin hieman hankalampia.
Sehän on jo oikeinkin hyvä lähtökohta.
Muistuttaisin tähän väliin vartiotorniseuran varsin kiharaisesta oppihistoriasta, josita hallintoelimen päättäjät tuskin koskaan ovat olleet yksimielisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607512Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 77853
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745