miten

toimia

ennakkoperinnön suhteen? jos sen saisi ennen kun perittävä on kuollut?
verot? onnistuminen yleensä?

4

661

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L A K I

      Ennakkoperinnön saamisen mahdollisuuksia sinun tapauksessasi, tämän palstan lukijoilta?

      Varmimman vastauksen kysymykseesi voi antaa henkilö, jota olet perimässä.

      Ennakko perintö on mahdollinen, tietysti vain molemminpuolisella sopimuksella, ennakkoperinnöstä kannetaan kuitenkin perintövero.

    • Kyllä se onnistuu. Puhelinluettelosta löytyy verojen kohdalta palvelunumero, kohta perintö ja lahjavero, jossa sinua neuvotaan. Puhelu on halpa, vain palvelumaksu ja palvelu asiantuntevaa ja ystävällistä. Veron määrä lasketaan euron tarkkuudella. Verotoimistoon se ilmoitetaan lahjana. Veroilmoitus tehdään kolmen kuukauden sisällä. Mielestäni siinä ei ole mitään epäselvää eikä outoa. Soitto verotoimistoon ja asia hoituu. moi.

    • = lahja

      Ennakkoperintöä saat vain (sen tulevan) perittävän suotumuksella. Jos perittävä suostuu, nioin sittenonnistuu. Jos ei suostu, niin sitten ei onnistu.

      Ennakkoperintö on lahja, jonka perittävä antaa perillisilleen eläissään ja joka vähennetään hänelle tulevasta varsinaisesta perinnöstä. Rintaperilliselle (=lapselle) annettu lahja on aina ennakkoperintö, jos ennakkoperinnön antaja ei ole muuta määrännyt.
      Jos sitä ei oteta huomioon tulevassa perinnönjaossa, kyseessä on ihan tavallinen lahja.

      Sekä tavallisesta lahjasta että ennakkoperintönä annettavasta lahjasta maksetaan lahjavero, vero on molemmissa tapauksissa sentilleen sama.

      Ennakkoperinnön antaminen on sinänsä kannatettavaa, koska kun perinnön saa esim. kahdessa osassa (ennakkoperintönä ja perintönä), on perintöveron progressiivisuudesta johtuen veero hiukan pienempi.

      • analyytikko

        Nyt menevät kyllä verotusasiat sen verran pieleen neuvoissa, että täytyy korjata.

        Ennakkoperintö ja lahja eivät todellakaan ole sama asia. Lahjan antaja päättää, kummasta on kyse. Kun perittävä sitten lopulta kuolee, annetut ennakkoperinnöt lasketaan yhteen kunkin perillisen perintöosan kanssa, ja niiden yhteenlasketusta arvosta määrätään vero. Tästä tosin vähennetään aiemmin ennakkoperinnöstä kannettu vero. Progressiivisuudesta ei siis pääse eroon antamalla ennakkoperintöä, mutta kylläkin antamalla saman omaisuuden lahjana.

        Lahja on perinnöstä erillinen, edellyttäen, ettei lahjanantaja satu kuolemaan kolmen vuoden kuluessa lahjan antamisesta. Jakamalla omaisuus etukäteen annettavaan lahjaan (tai useampaan) sekä lopulliseen perintöön, saadaan maksettavan veron määrää alennettua.

        Jotta antamansa omaisuuden saa tulkittua lahjaksi eikä ennakkoperinnöksi, kannattaa kirjata lahjakirjaan lause "Tätä lahjaa ei ole pidettävä ennakkoperintönä."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1713
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      272
      888
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      857
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      107
      649
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      581
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      557
    7. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      540
    8. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      529
    9. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      42
      522
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe