Jenkki- ja brittihallintojen äänitorvet uutisoivat tästä, mutta puolueettomat uutistoimistot maailmalla ovat varovaisempia:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/5274374.stm
Jostain kumman syystä maailman puolueettomat uutistoimistot eivät ole nielleet tuota "uutista" sellaisenaan.
http://iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1180788
Ehkä maailmalla on nyt ymmärretty, ettei valehtelijoiden "uutisiin" voi luottaa.
Ennen Irakin sotaahan kaikki uutistoimistot toistivat totuutena USA:n YK:ssa esittelemiä "todisteita" joukkotuhoaseista ja monet täälläkin uskoivat. Kaikki paljastuivat valheiksi.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/5274374.stm
Jostain kumman syystä maailman puolueettomat uutistoimistot eivät ole nielleet tuota "uutista" sellaisenaan.
http://iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1180788
Ehkä maailmalla on nyt ymmärretty, ettei valehtelijoiden "uutisiin" voi luottaa.
Ennen Irakin sotaahan kaikki uutistoimistot toistivat totuutena USA:n YK:ssa esittelemiä "todisteita" joukkotuhoaseista ja monet täälläkin uskoivat. Kaikki paljastuivat valheiksi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
samat tarinat turhan monta kertaa, toistoa sanoisi jo kyllästynyt papukaijakin.
Ei näköjään "turhan monta kertaa",koska on muutama kovakalloinen tomppeli,jotka uskovat täysin sokeasti USA.n valheelliseen propagantaan.
Näin on
Ja vanha satukin kertoo sudesta ja pojasta.
Pojasta joka huutaa apua susi tarpeeksi monta kertaa, ettei kukaan enää noteraa valhetta...
Luin tuon uutisen jo toukokuussa.
Eikö edes Urheilu-Tietäjä löydä tuoreempaa aihetta!?
on valhe?
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/5274374.stm
Eihän suurin osa maailman mediasta raportoi montaa muutakaan tapahtumaa. Ja vielä useimmin valheellinen uutisointi jää korjaamatta. Saman periaatteen mukaisesti jokainen uutinen voitaisiin luokitella valheeksi koska jokainen media on julkaissut valhe uutisia.
Toisekseen olen huomannut että suomessa jää julkaisematta koko liuta maailmalla tapahtuneista asioista jotka ovat jopa merkityksellisiä asioiden ymmärtämiseksi muussakin valossa kuin esim. 'koska se ja se on paha'.
' GSP operates two rigs off Kish. The other rig is reported to have been involved in a legal dispute in Iran. '
Elikkä itse yhtiöllä on lakiasioissa kiistaa Iranin kanssa toisen sen 2 öljynporaus lautan takia. Iranilainen sotilasalus valtasi lautan jne. kertoo yhtiö edustaja.
Muukin on yhtiö edustajan kertomaa. Mikä viittaa että kyseessä on valhe uutinen, jos antamasi 'feikki uutisia' käsittelevän esimerkki feikki uutisestakin on täysin sellainen jota on tapahtunut?
Mitä väliä vaikka tapahtumaa olisi tai ei olisi tapahtunut? Meillä on ainoastaan yhtiön edustajan sana ja uutisen julkaisijan maine. Kumpikaan ei laki kiistan ja maineen huomioon ottaen lupaa hyvää että uutinen tai monikaan muukaan pitäisi paikkaansa.
Paljon enemmän kyseisissä, meidänkin medioissa maailmanlaajuisesti julkaistaan uutisia jotka todistetusti eivät ole pitäneet tarkemman tarkastelun jälkeen paikkaansa. Ilmeisesti tuo uutinen kuuluu kategoriaan rutiini jutut joiden paikkansapitävyyttää voi uskoa tai epillä ihan rauhassa, mutta jotka eivät herätä niin suurta kv. mielenkiintoa että meidän korviimme kuuluisi vastaväitteitä tapahtumien kulusta.
Hienoa huomata että on myös muitakin jotka tajuavat että yli 80 % maailman uutisista on 100 % bullshittiä, joka tunnetaan sivistyssanojen piirissä termillä propaganda.
Siinä keksitään uutisia jotka tuovat Bushille lisää kannatuslukemia ja jos kannatuslukemat eivät lisäänny niin sitten luodaan keinotekoinen konflikti jota he tällä hetkellä suunnittelevat. Ollaan löydetty jo vapaaehtoiset Arabit joille ollaan tehty uudet henkilöllisyydet. Terrori-isku joka tulee tod. olemaan suurempi konflikti kuin 11 päivän terrori-iskut vuonna 2001.
Niissä tullaan taas käyttämään maailman eliitin lapsellista kissa ja hiiri tekniikkaa... Eli 9 h iskujen jälkeen CIA on taas löytänyt kaikkien Arabikaappareiden henkilöllisyydet ja propagandaa pusketaan mediasta 24/7 ja tuolle propagandalle altistuvat kaikki ne jotka luottavat propagandan täyteiseen mediaan. Siinähän kansalaiset saavat paskantaa kaiken paskan mitä uutisissa heille syötetään vain tarkoituksena saada heidät pelkäämään terroristeja. Mutta jos asiaa todellakin tutkii niin ne terroristit jotka hallitsevat maailmaa ja ovat hallinneet aina vuodesta 1777. Heitä kuuluisi pelätä, mutta enemmänkin he jotka tietävät nämä elitistit ja heidän aikeensa eivät pelkää heitä. Useimmin vihaa mutta vihakin on täysin hyödytön tunnetila mikä ei ole kuin seurausta pelosta.
Jos haluaa päästä jyvälle siitä mitä nuo salaliittolaiset illuminati vapaamuurarit suunnittelvat meidän päänmenoksi niin täällä on infoa niistä asioista jatkuvasti.
Pieni info vielä illuminatista... Uskoitko että Saddam Hussein on 33-asteen vapaamuurari ?