uuden auton ajaminen

Tämä uusi auto on ollut nyt vuoden päivät.
vieläkään en tunnu omaksuvan se kytkintä. Kytkin nimittäin ottaa hirveän ylhäällä ja vanhassa taas päinvastoin.
Vanhalla autolla ei ollut ongelmaa.
Tuntuu että olen vaan huonontunut kuskina vaikka ajokokekusta onkin tullut lisää.
Kortti ollut 2 vuotta.
7830
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ajokokekusta ????

Kusta päässä vai? Tullut lisää??
Kortti voi olla vaikka 15 vuotta hyllynreunalla - ei se mitään kerro.

Äänestä

Vuoden vanha auto ei ole mikään uusi auto.

Äänestä

Jos kytkin tuntuu oudolta, jos mahdollista kokeile toista samanlaista autoa onko sen kytkin samanlainen. Voit myös pyytää jotain autoista tietävää henkilöä ajamaan autoa ja kertomaan onko kaikki ok. Auton voi tietysti viedä korjaamollekin, jossa viimeistään kertovat onko kaikki ok vai onko jotain vialla.

Äänestä

Manuaali on pidemmän päälle ja vähänkään enemmän ajavalle ihan perseestä. No jos ajot on maanteillä niin ei sen automaatin etu enää niin huomattava ole mutta on se silloinkin.

Mulla omassa autossa manuaali, syy että kun ostin käytettynä niin ei niitä vaan ole aina sopivia autoja tarjolla jossa olisi automaattivaihteet. Työautossa ja työautoissa on ollut automaatit jo pitkään.

Ne on ne manuaalit sellasia, ne on milloin minkäkinlaisia, kytkin voi potkia rynkyttää kylmänä ja joskus taas tuntuu että auto nykii aina ja toisinaan taas ei.

Mun ajot kun on sellasta rauhallista menoa niin automaatti tuo just letkeään ajoon sen pisteen ii:n päälle.

Automaatillakin voi muuten moottorijarruttaa samalla lailla melkein kuin manuaalillakin, jos joku ei oo sitä tajunnut.

Äänestä

muun merkkisen kuin ladan. :D

Äänestä

2 vuotta vasta?! Ja jos et osaa korjata tai säätää kytkintä mieleiseksi, ei se ole mitään kokemusta, koska se käy ilman sitäkin.

Äänestä
  • Muutkin jotka ovat autollani ajaneet on sanonut et ottaapas tää kytkin ylhäällä.
    Joten kyse ei ole vaan omasta mielipiteestäni.
    Kiitos asiallisista vastauksista, joita kaikki ei tosin olleetkaan.
    Mites automaatilla sit moottorijarrutetaan? Sen oon ite ainakin huomannut että alamäessä kaasulta jalka pois niin se alkaa sit jossain vaiheessa jarruttelemaan. Sellanenkin pihasta nimittäin löytyy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ikd kirjoitti:

Tämä uusi auto on ollut nyt vuoden päivät.
vieläkään en tunnu omaksuvan se kytkintä. Kytkin nimittäin ottaa hirveän ylhäällä ja vanhassa taas päinvastoin.
Vanhalla autolla ei ollut ongelmaa.
Tuntuu että olen vaan huonontunut kuskina vaikka ajokokekusta onkin tullut lisää.
Kortti ollut 2 vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu