onko kellään jotain tilastotietoa et kuinka moni pääsee ekalla inssi-ajosta läpi? entä teoria osuudesta? mietin vaan et millaset mahikset on päästä ekalla..
inssiajosta..
erika_000
41235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tietääkö kukaan missä voi vertailla autokouluja ja sitä montako prosenttia oppilaista pääsee kerralla läpi kussakin koulussa?Muistan hämärästi lukeneeni uutisen aiheesta mutta siitä on jo aikaa.Merkittäviä eroja lienee löytynyt kun asia oli uutisoinnin arvoinen?
kitket karkeet virhet pois... ei se auton hallinta oo nii tärkee.. muistat vaa kattoo jalankulkijat ja ajaa tarpeeks hitaasti sääntöjen mukaan.. varmasti menee läpi jos noi huomioit
Kun itse kävin teoriakokeen katsastuskonttorilla tekemässä(Raumalla) kokeen jälkeen tuli "tietoisku", että 75,16% sillä koneella tehdyistä kokeista oli hyväksytty. Tehtyjä kokeita oli monta tuhatta niin tuo on varmaankin aika realistinen luku. Joka neljäs menee hylsyksi :D
Inssistä hyväksyttyjen prosenttimäärät vaihtelee ihan autokuoluittain, jossain on jopa jotain tilastoja. Itse olin kaupungin "parhaassa" autokoulussa(ainakin prosenttien mukaan), inssistä 86% hyväksytty. "Huonoimmassa" taisi olla 60%.
On totta, että joissain kouluissa hylkäysprosentti on jopa 15-20 suurempi tai pinempi.
Asiaan vaikuttaa monta eri tekijää:
1. minkäikäisiä oppilaita kouluun tulee.
2. opettajien motivoituneisuus, myös ikä-oppilaisiin.
3. Koulun omistajan motivaatio siihen, että hylsyprosentti olis samaa tasoa kuin naapurikoululla.
4. yms. yms.
AKE valvoo kaikkiea autokoulujen hylsyprosentteja teoria- ja ajokoeessa, joten jos jollain koululla alkaa olla hylsyprosenti reilusti yli paikallisen, niin autokoululupa saattaa olla katkolla.
Näillänäkymin AKE tulee julkaisemaan koko maan autokoulujen prosentit.
Mutta siihen ei kannata kenenkään retkahtaa.
Koska esim. Jollain koululla saattaa olla vaikkapa ulkomaalaisia ( somaleja, yms. joiden kielitaito on ....). Ja yleensä nämä vähemmistöt menevät samaan kouluun, jossa ajoi kortin se eka etnisen vähemmistön oppilas.
Jollain toisella koululla taas oppilaat ovat jo kouluun tullessa ajaneet ja open työksi jää oikeasataan vain väärin opitun tavan kitkeminen pois.
Näitä jos vertaillaan, niin hylsyprosenteissa tulee aika isoja eroja.
Eli prosentteihin en luottaisi. Vaan kävisin paikkakunnan kaikissa kouluissa kyselemässä mitä heillä on tarjota kurssimaksuun.
Sieltä se oikea koulu löytyy...
ET SILLAI...