Hallituksen tavoitteet

Vaalikausi on loppumassa.
Tämän hallituksen eräs tavoitteista oli saada laajakaistayhteys jokaiseen kotitalouteen.

Alkaa olla aika kiire tuon Närrijärven keskuksen digitalisoinnissa.

Siksi toisekseen: Miten tuollaista tavoitetta voidaan edes asettaa? Heti tulee mieleeni yksi kotitalous, joka ei vedättänyt puhelinlinjaa itselleen aikanaan johtuen 15 000 markan kustannuksesta.
Tämän jälkeen NMT 450 verkko lakkautettiin, jonka jälkeen ko. kotitalous joutui hankkimaan itselleen vahvistimen, että puhelin kuuluisi.

Ja ko. kotitalous asuu tasan siellä, missä heidän elinkeinonsakin on ja mistä he maksavat veroja.

Herää kysymys, että ovatko heidän veronsa vain sitä varten, että maantielle tulee joka talvi aurausnerkit? Muuta verorahoin kustannettua ei näy missään 30 km säteellä.

2

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nej njet

      nyt asiat hoitavat yksityiset yritykset ja ne rahastaa siitä, osa tuotetaan vielä ostopalveluina, toistaiseksi, mutta verorahoille syrjänperillä on turha suuresti huudella vastinetta. Lajakaistat ovat yksityisillä, valtio on jo myynyt melkein kaiken omistamansa, pätösvaltaa myöten, aurausmerkit taitaa riittää, joku kai auraakin.

      • Jos verorahojen ja Suomen kansalaisuuden vastine ovat aurausmerkit, niin miksi silloin tarvitsisi edes laeista välittää?

        Verot ottavat, lait ja aurausmerkit antavat. :)


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4293
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      969
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe