1 Israelilaiset rikkoivat jälleen herraa vastaan, ja herra jätti heidät neljäksikymmeneksi vuodeksi filistealaisten armoille. Tuomarien kirja 13 1.
Rkkoivat herraa vastaan,
toinen mooses
2165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siis mitä? Rynnäkkökiväärien piiput Herran suunnatut?
Oletko varma itsestäsi?
Kun syytät israelilaisia, tiedätkö missä he ovat?
Israelin historia ei ole niin selvä kuin luullaan.
Palestiinassa oli aikanaan pohjoinen valtio Israel
ja eteläisempi, jossa asukkaina juutalaiset ja leeviläiset (papit). Nähtävästi myös jossain määrin benjaminilaisia. Eteläisen maan asukkaista suuri joukko palasi Persiasta, johon tuota kansaa oli karkoitettu. Muista israelilaisista ei historia kerro, minne he joutuivat. Kun siis osoitat Israelia sormellasi, kolme sormea näyttää sinua itseäsi. Kuka tietää, vaikka olisit israelin sukukuntaa (jokin noista yhdeksästä).
Miksi pohjoinen valtio Israel karkotettiin maastaan? Se selviää Raamatun historiasta (aikak.
ja kun. ja ehkä Esra ja Nhemia). Tuon pohjoisen
valtion ensimmäinen johtaja Jerobeam kielsi kansaa osallistumasta Jerusalemin temppelipalveluun. Sen ydinsanoma oli opettaa ihmisille antamaan anteeksi. Muut hallitsijat jatkoivat tätä perinnettä. Näin Israel turmeltui niin, että heidät hajotettiin kuin tuhka tuuleen.
Tuossa olisi jotain opittavaa. Se tärkein opetus on anteeksiantaminen.
Anteeksianto on viisasta. Kun annat anteeksi, saat rauhan. Anteeksiantamattomuudessa tehdään epäedullinen vaihtokauppa. Nykyinen rauhan tila vaihdetaan epävarmaan tulevaisuuden unelmaan.
Ymmärryksen käyttö ei ole onneksi meillä Suomessa kielletty.