Laitan ihan pika-aloituksen, ilman tarkempia uutistietoja, koska oletan, että ko. tapaus on lehdistä tuttu.
Mies nappaa 10 vuotiaan pikkutytön ja pitää häntä vankinaan monta vuotta (8 vuotta?). Miksi näin tapahtuu ja mitä tytölle vankiaikanaan tapahtuu, on epäselvää. Tyttö pääsee jossain vaiheessa ulkoilemaan, mutta ei uskalla karata, vaikka siihen ilmeisesti olisi mahdollisuus!!!(?)
Lopulta mies heittäytyy junan alle ja vankeudessa oleva tyttö pääsee vapaaksi tai lähtee yksinkertaisesti pois asunnostaan, koska miestä ei kuulu takaisin. Poliisikuulustelujen mukaan tyttö on ymmärtäväinen miestä kohtaan.
Ja nyt kysyn: Miten tämä kaikki on mahdollista?
Miten tyttö ei ole jo aikaisemmin lähtenyt pakoon?
Miten kaikki käytännön järjestelyt on voitu hoitaa siten, ettei kukaan ole saanut vihiä tytön olemassaolosta?
Voiko tyttö koskaan selvitä tuosta kokemuksestaan?
Miten ihminen yleensä voi selvitä vankeudesta, joka ei ole millään tavalla hänelle itselleen selitettävissä (vankila, sotavankeus tms)?
Mistä johtuu tytön empatia miestä kohtaan? Onko tässä kysymys naisen sisäsyntyisestä hellämielisyydestä miessukupuolta kohtaan?
Mies nappaa 10 vuotiaan pikkutytön ja pitää häntä vankinaan monta vuotta (8 vuotta?). Miksi näin tapahtuu ja mitä tytölle vankiaikanaan tapahtuu, on epäselvää. Tyttö pääsee jossain vaiheessa ulkoilemaan, mutta ei uskalla karata, vaikka siihen ilmeisesti olisi mahdollisuus!!!(?)
Lopulta mies heittäytyy junan alle ja vankeudessa oleva tyttö pääsee vapaaksi tai lähtee yksinkertaisesti pois asunnostaan, koska miestä ei kuulu takaisin. Poliisikuulustelujen mukaan tyttö on ymmärtäväinen miestä kohtaan.
Ja nyt kysyn: Miten tämä kaikki on mahdollista?
Miten tyttö ei ole jo aikaisemmin lähtenyt pakoon?
Miten kaikki käytännön järjestelyt on voitu hoitaa siten, ettei kukaan ole saanut vihiä tytön olemassaolosta?
Voiko tyttö koskaan selvitä tuosta kokemuksestaan?
Miten ihminen yleensä voi selvitä vankeudesta, joka ei ole millään tavalla hänelle itselleen selitettävissä (vankila, sotavankeus tms)?
Mistä johtuu tytön empatia miestä kohtaan? Onko tässä kysymys naisen sisäsyntyisestä hellämielisyydestä miessukupuolta kohtaan?
Vastaukset 16
Vanhimmat
selittää suurimmaksi osaksi tytön luottamuksen miestä kohtaan. lisäksi kymmenvuotias on "helppo" tapaus ylipuhua ja maanitella uskomaan melkein mitä tahansa.
ei selviäkkään jatkossakaan helpolla. postraumaattiset kokemukset, menetyksen ja vihan tunteet joutuu vielä tämä nainen käymään moneen kertaan lävitse. terapeuttien kera, onneksi.
Ymmärrän 10 vuotiaan manipuloinnin joten kuten, senkin huonosti, mutta entä, kun vuosia kului ja kului..? Kyllähän tytön piti ymmärtää, että hänelle tehdään jotakin luvatonta ja epäinhimillistä.
Ihminen oppii tyytymään hiljalleen osaansa, eka voi tulla vihan kohtauksia mutta hiljalleen
Ne kuuleman mukaan sopeutuvat lähes mihin tahansa ja pitävät sitä normaalina :D
Aikuinenkin siihen joskus sortuu; vertauksena jos hetietään väkivaltaisessa suhteessa elävä nainen. Luulisihan sitä että terve järki sanoo ettei siihen kannata jäädä..? Mutta niin vain jäädään, koska ne perustelut itselleen ovat aivan muualla kuin siellä järjen puolella. Kai sitä jossain pienessä kohdassa itseään ymmärtää että jotain on pielessä mutta minkäs teet... kun se järki on nuijittu niin pieneen tilaan ettei sitä edes näe.
Tyttöparalla varmaan ollut hurjaa huomata että se "pieni ääni" joka ehkä on tallessa ollut, olikin oikeassa ja se _oli_ väärin! Samalla kuitenkin ainut aikuinen jonka "opastukseen" hän on oppinut luottamaan, osoittautui epäluotettavaksi.
En osaa kuvitella millainen tytön toipumisprosessista tulee... onneksi tiedän ainakin yhden rohkaisevan esimerkin, naisen josta hirvittävän lapsuuden (siis ei ilkeä edes ajatella -hirvittävän, kaikki paha mitä voidaan lapselle tehdä and then some) koettuaan kasvoi vahva (okei ei-niin tasapainoinen:D), oikeamielinen ja rakastettava ihminen.
***
Se normaalia ihmislajille kuuluvaa käytöstä, sitä sanotaan tukholman syndroomaksi.
Samajuttu koiralla, se on aina uskollinen isännälleen riippumatta siitä että mitenkä se isäntä on sen hankkinut ja mistä.
Sukupuolella ei ole mitään tekemistä asiassa ...
Kyllä tässä nyt jokin mättää, koska tuolla tytöllä on kuitenkin ollu omat vanhemmat. Ja kymmenen vuotiaalla, on jo niin vankka käsitys omasta identiteetistä ja siitä perheestä johon kuuluu, että ei sitä ihan kevyesti lähdetä yhden hullun sedän toimesta muuttamaan.
Kyllä minun mielestä tuolta tytöltä on kamalalla tavalla murrettu oma identiteetti ja tämä on sitten henkisenä pelastautumiskeinona ja läheisydentarpeestaan sairastunut Tukholman syndroomaan, eli kohdistanut rakastamisen tarvettaan ainoaan lähellä olevaan ihmiseen, ja ehkä saanut jotain sairasta vastakaikua.
Eli vaikka jotenkin kuulostais, että sillä tytöllä ei varmaan sitten oo niin kauheeta ollu siellä vankeudessaan, kun se on siitä miehestä välittäny, niin tuo perustuu täysin sairaalle toiminnalle sen miehen puolelta.
tähän, niin omituista, mitä se mieskin ajattelee - yleensä lapsista halutaan päästä eroon eikä ehdoin tahdoin haalia nurkkiin hoidettavaksi. Belgian pedofiileissa oli jotain logiikkaa, "käytön" jälkeen surmattiin, mutta tässä? Ei mitään järkeä.
Minä sain käsityksen, että mies surmasi itsensä sen vuoksi, että tyttö lopulta lähti pakoon, ei halunnut (luonnollisestikaan) kohdata maailmaa tapahtuman jälkeen.
Älkääkä nyt vain saako käsitystä, että minusta kaveri olisi kiva heppu, yritän vain miettiä.... Tytöstä tuskin ikinä tulee eläjää - tai - tulihan Patty Hearstistakin.... vai tuliko....
Siis oliko tässäkin kysymyksessä pedofiliaa? En lukenut uutista kuin osittain...
pedofiiliringin Keski-Eurooppalainen jäsenistöhän on tietysti ollut asialla...
Ei tässä nyt ole vitsailun paikka.
Sano se Ruotsin aatesiskoillesi.
Väkisinkin kirjoituksiasi tulee luettua rivien välistä.
Vain tapauksen tyttö kiinnostaa minua.
Syy kaappaukseen on selvitetty. Kys on siiä, että miehe likevat pornoa, ja enne pitkää turtuva pornoon ja alkavat etsiä extreempornoa, eli siirtyvät lapsipornoon. Siiten raiskataan ja kaapaaan lapsia.
Jokainen kerta siis kun klikataan hiirellä aikusiviihdesivun linkkiä, syyllistytään smaan tekoon kokonaisuutena, kuin kaappaaja.
Ainkain meillä Ruotsisa tämä on virallinen kanta pedofiliaan, ja tietojeni mukaan tämä näkemys on yleisesti hyväksytty myös Suomen johtavissa poliitisissa piireissä ja naisverkostoissa.
Maria poltatti roviolla lähes 300 toisuskontoista, mistä johtuen häntä on sanottu Maria Veriseksi (Bloody Mary).
Kyllä näitä häiriintyneitä/sairaita historia tuntee.
Nobel-palkittu kirjailja John Fowles käsitteli samanlaista aihetta romaanissa 'Neitoperho', josta William Wyler ohjasi 1960-luvulla elokuvan, pääosissa Terence Stamp ja vangittuna tyttönä Samantha Eggar.
Yhdysvalloissa herätti vuosikymmen sitten huomiota tapaus, jossa kadonnut poikalapsi karkasi vuosikausien vankeudesta takaisin ihmisten ilmoille. Hän kantoi selässään pikkupoikaa, jonka ryöstäjä oli hankkinut uudeksi "leikkitoverikseen".
Kummallisia tapauksia sattuu, ja tavallisilla mittapuilla ei voi psykopaatteja ymmärtää.
Itävallan tapauksessa mies oli eristäytynyt naapuristosta, ja hänen taloaan sanottiin 'Fort Knoxiksi' monien turvajärjestelmien vuoksi. Pako tapahtui näin: Mies oli määrännyt tytön pölynimuttamaan autoaan ja vahti häntä, kun kännykkä soi. Mies meni kauemmaksi pölynimurin äänestä, ja tyttö käytti tilannetta hyväkseen. Hän ilmestyi erään naapurin puutarhaan ja ilmoitti nimensä. Kun mies huomasi tapahtuneen, hän lähti pakoon ja heittäytyi junan alle. (Lähde: The Times) Tyttö osaa lukea ja kirjoittaa, ja hänen sanavarastonsa kuulemma on yllättävän hyvä.
Tukholma-ilmiö on havaittu ennenkin. Jo ennen Tukholma pankkiryöstöä, vuosikymmeniä sitten eräässä romaanissa kerrottiin amerikkalaislentäjistä, joita oli vuosikausia piilotettu sodan aikana erään saksalaisen talon kellarissa. Palattuaan Amerikkaan miehet kaipasivat takaisin samaan kellariin ja kun he vihdoin pääsivät sinne, niin silloin he vasta pystyivät rentoutumaan ja olemaan levollisia. - Kirjallisuudesta voi oppia monenlaista.