Kertokaapa arvon idiootit,vilkun säästäjät, mitä hyötyä on laittaa vilkku päälle siinä vaiheessa kun olette jo kääntymässä/vaihtamassa kaistaa.
Minulle ainakin opetettiin autokoulussa sen tarkoituksesta suunilleen näin.
Vilkkun käytön tarkoitus on hyvissä ajoissa varoittaa muuta liikennettä tulevasta.
Henkilökohtaisesti kannatan ko. virheestä sakottamista.
Minulle ainakin opetettiin autokoulussa sen tarkoituksesta suunilleen näin.
Vilkkun käytön tarkoitus on hyvissä ajoissa varoittaa muuta liikennettä tulevasta.
Henkilökohtaisesti kannatan ko. virheestä sakottamista.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mutta mutta esimerkki, tietyissä kaupungeissa eteläisessä suomessa vilkkua ei voi laittaa etukäteen ainakaan kaistaa vaihtaessa. Nimittäin jos ajattelet vaihtaa kaistaa laittamalla vilkun päälle hyvissä ajoin, tilanne tehdään heti mahdottomaksi ainakin tiettyihin aikoihin vuorokaudessa. On yllätettävä ja ajettava ikäänkuin kiilaten väliin jos meinaa saada paikan auringossa.
Samoin on meneteltävä myos kun käännytään risteyksessä vasemmalle tai oikealle, siinä on vaihdettava kaista heti risteys jättäessä ihan laittomasti.
Riittääkö tämä yhdeksi syyksi olla käyttämällä vilkkua.
Ei autoilijoissa niin fiksua porukkaa ole että ne aina tajuaa vetää raon kiinni. Meinaan kun ei suuntavilkun käyttöäkään osata.
Tilanne voi olla niinkin että kun aiot vaihtaa kaistaa niin siellä toisella kaistalla olevalla on enemmän vauhtia ja luulet vaan että se tahallaan vetää raon kiinne.
Toinen SYY, on se että se viereisellä kaistalla oleva ei huomaa suuntavilkkuasi! Ne ei muuten näy aina niin hyvin kun ei niiden näkyvyyteen ole juurikaan panostettu, varsinkaan päivänvalossa. Itse luulen että tämä on se suurin syy.
Joku taas ei tykkää että aiot tunkea liian pieneen rakoon ja ajaa vielä lähemmäksi edellä olevaa. Näin voi muuten kiusata vilkuttomia! Joku joka osaa suuntavilkkua käyttää niin mitä sille tilaa antamaan kun ei se kerran ole kääntymässä!
En suosittele yllä olevien kirjoittamieni perusteella kovin rohkeita yllätyksiä koska voi tulla kolari! Kun jos se tosiaan ei tajua ajoissa aikeitasi ja on juuri kiihdyttämässä hieman lisää vauhtia ja sinä yllätät, kukahan siinä yllättyy myös? Kun monesti olen yllätysten onnistumisen olevan kiinni siitä toisella kaistalla olevasta, että kerkiääkö se jarruttaa rajusti, äkkiä jne.
sama käyttääkö vilkkua kaistaa vaihtaessa vai ei, joka tapauksessa kaistan vaihtaja on syyllinen jos kolisee. Tietysti en tarkoita ettei vilkkua käytettäisi, kyllä sillä tilaakin annetaan "herrasmiesautoilijat".
Eikä niihin voi luottaa ?
..vilkun käyttöä, yks räpsii vaan sinne tänne ja toinen laittaa vilkkua päälle vasta kun ratti on jo käännetty, ilmeisesti kertomaan että olen vaihtanut kaistaa jne.
Miten voi olla niin tyhmää porukkaa että ei opita?
Ei liikenneympyrätkään ole enää ihan uusi asia. Siti niissä ajetaan täysin päin persettä suuntavilkun suhteen ainakin.
Jos se suuntavilkun käyttö kertoo järjen käytöstä, ne ketkä osaa on vähän fiksumpaa porukkaa ja muut vähän päin vastoin. Varsinkin räpsijät on takuulla ihan vajaapäisiä.
Miksi ihmeessä sohlata sen vilkun kanssa jos ei käytä sitä oikein? Ihan turhaa touhuumista silloin kun ratti käännetään, irrotetaan kättä ratista tai sormilla sohlataan viiksen kanssa kun ei edes osata.
Itse kun näen jonkun vaihtelevan kaistaa ja vilauttaa kerran vilkkua merkiksi että on vaihtanut kaistaa. Niin teen joskus niin että itse kaistaa vaihtaessa sitten vilautan samalla lailla päinvastaiseen suuntaan, jos vaikka tajuaisi että siitäkin on yhtä paljon hyötyä.
Varsin yksinkertainenhan se itse toimenpiteenä on.
Luulen että syynä on
1. Kun kukaan muu ei käytä niin oletetaan, että se on maan tapa eikä haluta erottua joukosta.
"Nehän vittu luulee, että ajelen eka kertaa täällä päin".
Itse otin käyttöön tavan jossa vilkutan aina kääntyessäni suuntaan tahi toiseen.
Aluksi oli ongelmia, kun ajatus siitä, että ne "vittu luulee, että ajelen eka kertaa täällä päin" painoi päälle, ajelin sitten reilua ylinopeutta osoittaakseni, että ei tässä mitään ensikertalaisia olla.
No nyt olen siitäkin luopunut, eihän sillä ole väliä, parin risteyksen jälkeen...
Aikoinaan oli helpompaa, kun rekisterikilvestä saattoi suotaan olettaa mistä vastustaja oli tulossa...
2. Toinen syy tuli tuossa jo edellä.
"Nimittäin jos ajattelet vaihtaa kaistaa laittamalla vilkun päälle hyvissä ajoin, tilanne tehdään heti mahdottomaksi ainakin tiettyihin aikoihin vuorokaudessa. On yllätettävä ja ajettava ikäänkuin kiilaten väliin jos meinaa saada paikan
auringossa."
Jos näin olisi niin vilkut voitaisiin poistaa kokonaan.
Kirjoittajalle sanoisinkin; Ole rohkea ja -pyydä- vain rohkeasti tilaa, vilkulla, eiköhän siellä jonossa joku ymmärrä tavoitteesi.
Annan aina tilaa jos joku vilkulla kertoo aikeensa, mutta jos joku yrittää työntää keulaa eteen ilman vilkkua, painan kaasua ja torvea. Sitten jatketaan korvakuulolla, että osuuko vai eikö.
Sillä varataan aikaa itselle kun nämä koheltajat yrittävät ennakoida kaikkialla, kun et tiedä et voi ennakoida, muuten olisit kokoajan kylkeen ajamassa. voi vi-tu kun olikin vaikeaa miettii syytä...
sakottaa kun nyky autoissa vilkku toimii vasta kun on jarrut pohjassa tai etupyörät käntyy.
Älä nyt syytöntä teknistä laitetta syytä jos käyttäjä ei osaa käyttää sitä!
Voi tsiisös!
Katsopa sivistyssanakirjasta kohta "ironia"!
Poliisi ei paljoa kerkiä lappuja jakelemaan, työaika ei riitä ja poliisin palkkaa pitäisi nostaa huimasti jos nykyisellä työajalla tehtäisiin sitten 110%:sti töitä.
Satanistista mitä tiedän ovat ihmiset, jotka ajelevat autoilla ja eivät tiedä minne ovat menossa. Ensinnäkin heille pitäisi opettaa vilkun käyttö, joka ei ole yhtäaikaa sekä oikealle ja vasemmalle valitsiessaan minkäm , jos eivät tiedä minne ovat menossa pysykööt kotona tai, jos eivät osaa ajaa tai tunne kaupunki tai pääkuntaseutua tilakkoon taksin tai käyttäköön julkisia
täällä ! Tekisit jotain hyödyllistä silläkin ajalla. Kato vaikka renkaitten ilmanpaineet....jos osaat ?