Onhan joulu todellakin inspiroinut ihmisiä luovaan toimintaan, siitä todisteena satoja ihania joululauluja, esim tämä Loirin esittämänä.
TUIKKIKAA OI JOULUN TÄHTÖSET
"Tuikkikaa oi joulun tähtöset,
kilpaa lasten tähtisilmäin kanssa.
Kertokaa te joulun sanomaa,
aina uutta yhtä ihanaa,
mieltä kiehtovaa kuin muinoin lasna.
Helskykää oi joulun laulelot,
rinnoista niin riemurikkahista.
Soikoon sävel, leikki leiskukoon,
rinnan riemuista se kertokoon,
mieltä viihtäen kuin muinoin lasna.
Kerran loppuun satu joulun saa,
suru säveliä sumentaapi.
Kerran silmän täyttää kyyneleet,
virtaa vuolahina tuskan veet,
siks oi tähtisilmät loistakaatte."
Mikä sinun lempijoululaulusi on?
HYVÄÄ JOULUA
7
535
Vastaukset
- P.s.
Niin, minä toivotan siis Hyvää Joulua!
- Anonyymi
toivot avaan
- Mies vain
Kaikille itsekkäille, pöyhkeille, ylimielisille, pumpulissa kasvatetuille pilalle hemmotelluille liian hyvälle tottuneille naisille toivotan mahdollisimman kuukautiskivuliasta joulun aikaa ja toivottavasti mikään kipulääke ei auta.
Siinäpähän saisitte kärvistellä vatsaa vääntävissä kivuissa kun mies ja lapset viettävät mukavaa, rauhallista ja ennenkaikkea k i v u t o n t a joulua.
Toivottavasti pahimpien kipujen aikaan pölähtää vielä iso lössi sukulaisia kylään joita nainen saa sitten passata monta päivää.- Tytsy
Unohdit kertoa, mikä on lempijoululaulusi?
- L.J.H
Tytsy kirjoitti:
Unohdit kertoa, mikä on lempijoululaulusi?
Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta. Tämä palsta on ollut hiukan alastoman oloinen kun olet viime aikoina ollut poissa.
Mikä on minun mielestäni kaunein joululaulu. No kenties se missä on sanat "ei itkeä saa,ei meluta saa joulupukki matkaan jo käy". Ja Tannenbaum on kanssa kaunis.
- Rauhanpiippu
Tästäkin huolimatta, rauhaisaa Joulua (rakkaat?) femakot.
- rosewater
Hyvää joulua kaikille minunkin puolesta!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4442999Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372245- 1322063
Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71305Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081304Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511243Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281218- 81046
- 561021
- 37775