Minulle tarjottiin eilen drinkki, jonka nimeä en tiedä. Juoma oli punainen, muistaakseni hileinen, aika makea kai. Lasin reunassa oli limettilohko ja juoma juotiin pillillä. Lasi oli sellainen jalallinen ylhäältä leveä, olisikohan nimi cocktail-lasi.
Tunnistaisiko joku? Baarikaappi.nettiä selailin, mietin voisiko se olla esim. Luigirosca, mutta itse en ainakaan ole ennen Luigiroscasta kuullut, ja mietin, että tämä olisi voinut olla joku tunnetumpi, kun tätä näytti tosi monella olevan.
Mikä tämä drinkki on?
~~~
3
678
Vastaukset
- sepp
jonkunlainen sorbetti varmaan..aikoinaan niitä oli erivärisiä ja ne kulki ihan nimellä:"sohjo".eli sama juttu kun loskakelissä tallataan.
- ap.
Tarkemmin baarikaappi.nettiä selailtuani löysin tiedon, että ko. lasi olisi pyöreä ns. coupe-cocktaillasi, jota käytetään erityisesti daiquirien ja margaritojen tarjoiluun. Siis tällainen http://www.paallikko.com/baarikaappi/juoma.php?id=129&t=1
Ehkä drinkkini olikin mansikkamargarita? Tai frozen-versio siitä? - tekila
kuulostashan toi frozen mansikkamargaritalta,oliko ees mansikkainen maulta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 635154
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai564615Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234569Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3271874- 851513
- 911472
- 2351370
- 3201083
- 200961
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51893