viisaita ja oikeudenmukaisia, totuutta ja oikeutta ahkeroivia palvelijoita, jotka kulkevat jalat tukevasti maan kamaralla ja toimivat ihmisten arkitodellisuuden keskellä.
Sen sijaan yhtään hurmahenkistä höyrypäätä Jumala ei tarvitse. He kun karkoittavat kaikki tervejärkiset kauas Jumalasta ja Jeesuksesta.
Sen sijaan yhtään hurmahenkistä höyrypäätä Jumala ei tarvitse. He kun karkoittavat kaikki tervejärkiset kauas Jumalasta ja Jeesuksesta.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Jumala on itselleen kaikkiriittävä eikä Hän tarvitse mitään. Sen sijaan seurakunta tarvitsee.
ja Henkenä Hän ei voi tehdä yhtään mitään ellei Hänen palveluksessaan ole ihmisiä, jotka Hänen valtuusmiehinään ja edustajinaan toimisivat ihmisten keskellä.
Eräs esimerkki:
>>
http://www.aretalogia.com/rukous.html
Kirjoitat Jumalasta
>>Henkenä Hän ei voi tehdä yhtään mitään ellei Hänen palveluksessaan ole ihmisiä, jotka Hänen valtuusmiehinään ja edustajinaan toimisivat ihmisten keskellä
huutavat vastaajiaan ja nykyisistä uskonnoista näitä vastauksia ei tule löytymään.
Jokin näissä kirjoituksissasi ja kannanotoissasi ei ole kohdallaan? Ne eivät ole Kristuksen evankeliumin hengen mukaisia, niissä ei tunnusteta Jeesusta ainoaksi Kuninkaaksemme ja Herraksemme, jolta ainoalta tulee apu ja pelastus syntiselle ihmiselle, ja joka on palaava takaisin maan päälle tuoden mukanaan sen rauhan, mitä maailma ei ole saavuttanut eikä voi saavuttaa.
Julistuksesi pääasiallinen sisältö ei ole kertoa Jeesuksesta Kristuksesta ainoana tienä, totuutena ja elämänä, jonka ainoan kautta meillä on pääsy Isän luokse. Ei ole ihmiskunnalle muuta nimeä annettu, jossa voisimme pelastua.
Elämme ajassa, jossa voimakkaita eksytyksiä on liikkeellä. Useat niistä ovat idässä syntyneitä ja sieltä ympäri maailmaa levinneitä. Nämä julistajat käyttävät puheissaan ja oppiensa levittämisessä sujuvasti Raamatun sanaa, mutta ovat harhassa ja väärässä. He esiintyvät vakuuttavasti, sillä eksyneinä ja mieleltään pimentyneinä he luulevat olevansa Jumalan asialla. Mutta joka kieltää Jeesuksen Kristuksen, lihaan tulleena Jumalana, hänellä ei ole Isääkään.
Koin tarpeelliseksi nämä rivit Sinulle kirjoittaa ja haluan varoittaa uskovaisia kirjoituksistasi. Millään esittämisillä ihmiskonsteilla ei etsivät ihmiset löydä Isän luokse. Vain Jumalan Seurakunnalla on vastaus ihmiskunnalle ja vastaus on puolestamme kuollut, ylösnoussut ja maailmaan palaava Jeesus Kristus, elävän Jumalan Poika.
tarjota ratkaisuvaihtoehtoja myös ihmisten AJALLISIIN tarpeisiin ja ongelmiin ja pelkkä hurskastelu tai ihmisten käännyttäminen ei ole mikään vastaus.
Täällä Sodankylässä on meitä entisiä helluntailaisia enemmän kuin nykyisiä ja jatkuvasti tippuu jäseniä tien oheen. Hyvin yleinen piirre myös on, että näissä tilanteissa syyllistetään aina se yksilö, yrittämättäkään nähdä niitä puutteita ja ongelmia, joita seurakunnassa itsessään on, eikä myöskään niitä tarpeita, joita yksilöllä on; ja joihin ei seurakunnasta vastausta löytänyt.
Ihminen on kokonaisuus ja kokonaisvaltainen pitää olla myös se apu, jota ihmisten ongelmiin tarjotaan. Siispä vanhurskauttamisen lisäksi tarvitaan myös todellista ja pitkäjänteistä sielunhoitoa ja kun traumat ja ongelmat on oikein hoidettu, uskonelämäkin onnistuu paremmin eikä tarvitse lähteä pettyneenä takaisin maailmaan tai takaisin hypnoosin pariin. Kuten lokakuussa 1990 kohdallani tapahtui.
kun jumala antaa polttopuutkin.
Meillä ateisteilla on paljon huonommin. Itse joudumme polttopuumme ostamaan, kotiin kärräämään ja pilkkomaan.
Aloittaja ei maininnut, pilkkoiko jumala puut vai toimittiko halkoina.
Muuten mitenkähän Kilpailuvirasto mahtaa asiaan suhtautua, jos jumala polkee hintoja polttopuumarkkinoilla?
ketään inhimilisesti pysytyvää,energia pakkausta,jalat maassa taapertavaa omahyväistä opportunistia !
Jumala tarvitsee oikealla nöyryydellä ja Krsituksen rakkaudella varustettuja julistajia ja työmiehiä,itdelleen kuolleita,Kristuksen ylösnousemus voimassa , ja täytin Kristuksesta riippuvia jalat irti maaallisesta tukevasti Golgatan ristiin ankkuroituneita uskollisia ja kuuliaisia palvelijoita !
Tässä maassa tuhannet ja taas tuhannet ovat rukoilleet ja monet rukoilevat edelleenkin apua Jumalalta omiin ongelmiinsa. Mutta turhaan. Ei vastausta eikä vaarinottoa ja kokemuksestani tiedän senkin, että sellainen ihminen, joka vuodesta toiseen turhaan apua rukoilee, oppii vähitellen kunnioittamaa elämän kovia reaaliteettejä.
Niinpä olen menettänyt uskoni uskovaisiin ja koko kotoiseen kristillisyyteen ja hakenut avun sieltä, mistä apu on löytynyt. Eli hypnoosin piiristä.
http://www.aretalogia.com/aretalogia.37/sivut.10-11.html
Eli siis. Jumala on joko "kuuro tai porvari", joka ei köyhän rukouksia kuuntele tai sitten Jumalalla ei ole todellisia palvelijoita, joita voisi rukousvastaukseksi lähettää.
Päättele itse; kumpi vaihtehto on oikea.
Moni ei saa vastausta, eikä saanu raamatun aikanakaan. Moni kysyy, miksi Jumala ei varjellut? Kärsimyksillä on sanomansa, silloinkin, kun ihminen pettyy Jumalaan, eikä se tarkoita sitä, että Jumalala pettyisi ihmiseen. On toisenlainen aika, tämän ajan jälkeen, ja siihen täällä valmistetaan, ketä mitenkin.
Itselläni on paljon kysymyksiä ja usein väsyy samoihin tuskiin, kun ei edes pääse ovesta ulos, vaan on kuin vanki täällä muukalaisuuden maassa.
Osaisitko sinä vastata kysymykseen, että mistä johtuu, että toisten rukoukset kuuluvat ja toisten eivät.
Se ainakin on rukouseste, jos ei anna anteeksi niin itselleen, kuin muillekin.
Seurakunnassamme on henkilö, jonka rukoukset erityisesti menevät Jumalan eteen ja kaikki, jotka pyytävät häntä esirukoilemaan, jonkin asian takia, ovat saaneet avun.
Mys minä koen rukoukseni herkästi kuuluviksi.
Johtuisiko se siitä, että en usein edes itseni puolesta rukoile, enkä monisanaisia höpötä, vaan luen Isämeidän rukouksen aamuin ja illoin ja siihen olen yhditänyt esirukouslapseni ja kaikki tarvittavan. Muulloin vain juttelen Jeesukselle, kuin ainakin parhaalle ystävälle.
Pyhän Hengen avulla pyrin olemaan kaikessa Sanan mukainen eläjä.
Tuossa olen kuitenkin kanssasi samaa mieltä, että Jumala usein vaikuttaa meihin tahtomista ja tekemistä, johonkin asiaan ja olen vaarin vaikutuksesta ottaessani mennyt aina tärkeisiin tilanteisiin, kerrankin sain olla estämässä itsemurhan.
Usko Jeesukseen, älä katso ihmisten tekoihin, äläkä itseesi, vaan ainoastaan Jeesukseen. Et sinä hypnooseilla tai muilla saa mitään pysyvää aikaan, mutta Jeesuksella on kyky tehdä uutta ja hyvää ja se on pysyvää.
Jeesus toimii toisten ihmisten kautta, heidän elämässään, jotka eivät vielä ole antaneet Hänelle kokonaisvaltaa elämästään, mutta omiensa elämässä, jotka kaikessa seuraavat Häntä, Hän toimii aivan suoraan. Hän on minutkin Itse, yhtäkertaa lukuunottamatta, parantanut ilman mitään välikäsiä ja aina aivan täysin terveeksi, niin, että ikään kuin niitä, kuoleman vakavia sairauksia, ei olisi ikinä ollutkaan. Arvaapas, kuinka suurta hämmästystä Jeesus on näillä teoillaan aiheuttanut lääkärikunnassa.
Meillä ei ole muuta mahdollisuutta Jumalan yhteyteen, kuin vain Hänen Itse meille antaman armon, eli Jeesuksen ristintyön kautta.
Minulla on sen verran pitkä kokemus Raamatusta, että voin sanoa sen totisesti olevan totta ja voin kertoa, että Sanan mukaan eläjä saa nähdä totuuden ja niin kuin tiedät, totuus ei tulessakaan pala ja Sana täyttää kaikki lupauksensa.
selvät opetukset ja neuvot siitä, miten Jumalan palvelijoiden tulisi toimia tässsä ajassa.
Jeesuksen kertomus "Laupiaasta samarialaisesta" velvoittaa jokaista kristittyä.
Matt 25 luvussa Jeesus kuvaa viimeistä tuomiota, jossa kadotukseen tuomittiin ne, jotka jättivät hyvät teot tekemättä.
Paavali kirjoittaa: "Kantakaa toistenne kuormia niin te täytätte Kristuksen lain".
Jaakob kirjoittaa: "Puhdas ja tahraton Jumalan palvelus on käydä katsomassa leskiä ja orpoja heidän ahdistuksessaan...."
Edelleen Jaakob kirjoittaa: "Joka siis ymmärtää tehdä sitä, mikä hyvää on eikä sitä tee, hänelle se on synniksi".
Eli siis. Näitä syntisiä helvettiin matkaavia hurskastelijoita on koko kristillisyytemme täynnä. Sen sijaan todellisia palvelijoita Jumala saa etsimällä etsiä.
>>>
http://www.aretalogia.com/aretalogia.37/sivut.10-11.html
että usko ilman tekoja on kuollut.
Tämäkin palsta pullottaa heitä, jotka väittävät uskovansa, mutta sydämen ympärileikkausta ei heissä näy. Kun Jumala antaa ihmiselle uuden elämän ja siirtää valtakuntaansa, muuttaa se kokonaan ihmisen ja hänelle tulee niin suuri rakkaus ja kiitollisuus Jumalaa kohtaan, että hän rakastaa niin paljon, että lähimmäisen tarpeet tulevat yhtä tärkeiksi, kuin omatkin.
Mutta, mitä nämä ihmiset täällä tekevätkään, jos me esimerkin tähden heille kerromme Jumalan vaikuttamista kohdallamme ja kerromme uudesta luonteestamme ja siitä ilosta, että saamme palvella Jumalaa, siis julistamme totuutta.
Heillä ei ole ymmärrystä, että rakkaus herättää rakkautta.
Joillakin palstoilla olemme heidän mielestään omavanhurskaita ja armoa tienaavia ja toisilla jotakin kummajaisia, joita tulee halveksia.
Ajattele, meitä, papillista ja kuninkaallista sukua he halveksivat.
Heille on annettu väärää opetusta, että kaikki tekeminen on lainalla puurtamista. Heille pitäisi antaa oikeaa tietoa, että laki annettiin vain juutalaisille ja meille pakana alkuisille se kirjoitettiin sydämiimme ja omatunto puolustaa tai syyttää, sen mukaan miten täytämme rakkaudenlakia.
Laintekoja ovat aikoihin ja ympärileikkauksiin ja uhramisiin liittyvät lait.
Uskosta syntyviä tekoja ovat hedelmät, jotka ovat rakkautta kaikille antavia ja näin rakkauden tekoja tekeviä.
Mielenkiinnolla olemme saaneet seurata vaikkapa jukka.finlandin kertomuksia siitä, mitä hän Jumalan kunniaksi lähimäisilleen tekee ja varmasti Jeesuksen vaikuttamana. Kuinka tätä miestä onkaan pilkattu ja revitty ja raastettu, aivan kuin Jeesusta.
Minäkin voisin kertoa vaikka mitä, mitä teen Jeesuksen nimen tähden ja vain Hänen voimallaan ja kerronpa tässä nyt vain muutaman päivän asioita. Olen saanut Jeesukselta niin valtavasti siunausta, että nytkin olen kyennyt muutaman tuhat euroa antamaan heille, jotka köyhyydessä ja ahdistuksessa ovat.
Oli aika, että en voinut olla aineellisesti ihan ketään siunaamassa ja silloin annoin sisältäni parasta, annoin jokaiselle hymyn ja lohdutin kaikkia tarvitsevia ja kävin auttamassa käsilläni heitä, jotka olivat avun tarpeessa.
Näinä päivinä työni on ollut toivon valamista. Luokseni tuli nuori masentunut ja kaiken toivon menettänyt ihminen ja puhuimme ja puhuimme tuntitolkulla ja hän purki mieltään rehellisesti, salaamatta mitään itseltään tai minulta.
Tämän henkilön kanssa työ on vasta alkanut, mutta olen saanut pitkän ajan kuluessa auttaa monia, monia, jotka ovat olleet toivonsa menettäneitä ja niin syvästi masentuneita, että kukaan ei ole uskonut heidän selviävän, mutta he kaikki ovat Jeesuksen työstä terveitä tänään ja elämän iloisia ja tekevät työtä ja rakastavat ja jakavat ilosanomaa.
Minä olen usein miettinyt, että miten Jeesus toimikaan kohdallani, minut parantaessaan, sillä ne tapahtuivat niin kauniista ja huomaamatta ja olen vain saanut huomata olevani terve. Sanooko Hän Sanan ja tekee sillä terveeksi, vai mikä on Hänen toimintamuotonsa minun kohdallani.
Teho-osastollakin, kun olin seitsemäntuntia nukkunut siellä ja heräsin, huomasin herätessäni heti olevani terve ja siitä se ihmetys nousi, kun lääkäreitä hoitajia juoksi katsomassa laitteita joihin olin kytketty ja kaikki osoittivat normaaleja toimintoja. Tästä on nyt kulunut aikaa yli kymmenen vuotta ja sen jälkeen en ole aivan mitään sairastanut.
Miten ihmeessä Hän, Jeesus minut aina parantaa, kun en sitä itse tekoa huomaa, mutta saan vain todeta paranneeni. Jeesus tekee varmasti kaiken noin hienotunteisesti kohdallani, koska Hän jos kuka tuntee minut ja tietää, että en erikoisemmin kaipaa mitään näyttävää, siis olen ns. jalat maassa seisova.
Noin viisitoista vuotta sitten jalkani murtui ja pyysin Jeesukselta apua ja ei mennyt kauan, kun henkeeni tuli sanat, että astu jalallasi, siihen vastasin, että en takuulla astu, niin tuskaista se olisi, uudelleen samat sanat, että astu jalallasi, minä varovasti astuin ja kohta jo hypin ja perheeni kyseli, että mitä sinulle taasen on tapahtunut.
Aikanani kävin syvän masennuksen läpi ja siitä Hän paransi samoin minut. Sain vain todeta, että sain uudet tunteet, todella ihanat uudet tunteet ja rauhan ja sekin tapahtui aivan yhtäkkiä ja nyt siitä on kulunut n. 23 vuotta ja kertaakaan en ole masentunut ja ahdistus on pysynyt kokonaan poissa. Eikö olekin valtava ihme. Jeesus on Ihme, sillä Hänellä on kyky kaikkeen.
Isä itse antoi minut Jeesukselle ja Jeesus antaa minut Isälle puhdistettuna, näin Raamattu kertoo ja siksi minä saan ilolla rakastaa Jumalaani, Jeesusta Kristusta ja tulen olemaan yhtä Jumalan kanssa.
.........
Seuraava omakohtainen muistikuvani oli, että olin jossain paksun sumun täyttämässä huoneessa. Suustani lähti sormenvahvuinen letku ja meni jonnekin sumun sekaan. Samoin, että sumun seassa liikkui valkopukuisia hahmoja ja joku sanoi: ”Kylläpä katsoo ihmeissään”.
Paikka oli Lapin keskussairaalan teho-osasto ja aika juhannuspäivä. Eli vuorokausi puutarhalta lähdöstämme ja tästä hetkestä alkoivat sellaiset elämän realiteetit, joita sanat eivät riitä kuvaamaan.
Olin nähnyt parisen viikkoa aiemmin vastaavaa tilannetta kuvaavan painajaisunen ja ensimmäinen päätelmäni oli, että kysymyksessä on jälleen samanlainen painajaisuni; ja kun herään tästä, kaikki on jälleen hyvin. Samalla mietin sitäkin, että mistähän kummasta näitä painajaisunia on alkanut tulemaan ja kestikin useita päiviä ennen kuin tajusin, että kysymyksessä ei ollut mikään uni. Kysymys oli karuakin karummasta todellisuudesta. Eli heti puutarhalta lähtöni jälkeen oli tapahtunut raju kolari, jossa moottoripyörä oli pamauttanut tuhatta ja sataa autoni kylkeen ja tullut etuoven kanssa suoraan syliini. Tämän seurauksena mm. kaularankani toinen nikama oli murtunut ja mennyt sijoiltaan ja kaulasta alaspäin täysin halvaantunut. Samoin, että pernani oli repeytynyt ja jouduttu poistamaan, vasen keuhkoni ruttaantunut ym. ym.
Seuraavat liki 6 viikkoa kuluivat teho-osastolla kallovedossa sinunkauppoja kuoleman kanssa tehden eikä lääkärit pystyneet vieläkään sanomaan, jäänkö henkiin vaiko en. Tämän jälkeen olin runsaan kuukauden osasto 4:n eristyshuoneessa ja oma hoitaja istui vuoteeni vieressä yötä päivää. Letkuissa makasin kaksi ja puoli kuukautta pystymättä syömään, liikkumaan tai edes puhumaan ja lopulta olin pelkkää luuta ja nahkaa. Kuvaavaa silloiselle tilanteelleni oli, että kun laitettiin keskussairaalan kaikkein herkin hälytyskellon nappula oikean keskisormen alle, voimani riitti painamaan nappulaa ja hälyttämään hoitajat, mutta jos keskisormeni tipahti tämän nappulan päältä, en saanut sormeani nostettua uudelleen nappulan päälle. Vain muutama milli olisi tarvittu, mutta ei sitäkään ja lääkäreiden ennusteet olivat todella synkät. Eli koskaan en enää jaloilleni nousisi
Koitti sateinen lokakuun viides päivä, jota en unohda koskaan. Sinä päivänä minut nostettiin ambulanssin baareille ja lähdettiin siirtämään Sodankylän terveyskeskukseen. Osasto neljän käytävälle oli kokoontuneet koko paikalla ollut henkilökunta sairaanhoidon opiskelijat mukaan luettuna ja tuskinpa siitä hetkestä löytyi ainuttakaan kuivaa silmää. Minulle tämä keskussairaala-aika, siitä asti kuin muistan, oli ollut kuin maanpäällistä paratiisia ja liikuntakyvyttömänä letkuissa maatessani olin elänyt yhtä elämäni kenties onnellisinta aikaa. Niin suurenmoisia ja sydämellisiä kaikki olivat olleet ja yhtä sydämelliset olivat myös jäähyväiset. Varsinkin kun tulevaisuudesta ei ollut minkäänlaista tietoa. ”Ylin riemu vai kuoloko lie”.
.....
http://www.aretalogia.com/aretalogia.37/sivut.10-11.html
Oletko täysin toipunut tuosta vaikeasta tapahtumasta?
Samoin, minä olen saanut olla sairaalassa aivan jossakin omituisen ihanassa tilassa, niin, että huoneessani on viihtyneet sairaanhoitajat ja jos ketä ihmisiä, sillä siellä on ollut Jumalan rauha.
Kun ajattelee, että kuoleman vakavasti sairaan huoneeseen haluaa kaikki tulla, koska siellä on käsinkosketeltavan ihmeellinen tunnelma, on se valtavan suurta. Voin sanoa, että sairauden keskelläkin on rauha ja hyvä olla, vaikka ne kivut kyllä olivat ainakin minulle välillä sietämättömiä, mutta kun Jeesus teki terveeksi, ei yhtään kipua ole sen jälkeen tullut.
Minulta eräs työntekijäni usein kysyy, että miksi hänet on pelastettu kuolemasta monta ketaa, silloinkin, kun hän ei vielä ollut saanut uskonlahjaa ja olen vastannut, että Jumala tuntee edeltä omansa.
kuulut tuohon jälkimmäiseen joukkoon.
"Eli siis. Näitä syntisiä helvettiin matkaavia hurskastelijoita on koko kristillisyytemme täynnä. Sen sijaan todellisia palvelijoita Jumala saa etsimällä etsiä."
Pyörätuolissa parhaillaan istun. Neliraajahalvaus. Tosin liikettä on nyt kaikissa raajoissa ja oikea puoleni toimii niin, että pystyn ajamaan automaattivaihteista vakioautoa ilman apulaitteita.
hypit murtuneella jalallasi? Ja mistä ja miten murtui?
Jalkapöydästä ja kahden päivän kuluttua murtumisesta hypin sillä. Mustana jalka oli kuitenkin pitkään, mutta siinä parantumisen yhteydessä turvotus poistui.
Eipä uskoisi, jolle itse ole kokenut, miten kipeä voi murtuma olla.
tehnyt ihmeitä kohdallani. Kerrankin paransi minut leikkaupöydälle epäonnistunnen leikkauksen jälkeen verta suihkuamalla tulleesta haavasta.
Lääkärit olivat aivan ihmeissään ja koko leikkaussaliporukka, kun sanani heille todistettiin, kun kerroin heille, että ei minua tarvitse leikata, Jeesus lupasi. Hän nimittäin sanoi henkeeni, että ei leikata, parannan sinut juuri oikealla ajalla.
Jeesus haluaa näin ravistella ihmisiä ja näyttää heille voimansa. Monet uskovat näidenkin ihmeiden kautta, mutta useat eivät halua uskoa ja keksivät kuka mitäkin saadakseen ne käännettyä ns. normaaleikisi paranemisiksi. Näitä tapauksiani ei yksikään, joka on ne nähnyt, ole edes yrittänyt kääntää, vaan jokainen on sanonut, että tapahtui ihme.
Jeesus tekee ihmeitään, mutta suurin ja tärkein ihme on se, että Hän meidät syntiset armahtaa. Ajattele, Jumala meni hirveään kärsimykseen meidän tähtemme. Voiko kenelläkään olla niin suurta rakkautta. Meidän rakkautemme, vaikka se Hänen vaikuttamaansa onkin, on hyvin vajaata Jeesuksen rakkauden rinnalla. Me elämme täällä kuitenkin lihamme päiviä, vaikka meille, jotka uskomme, Jeesuksen ohjeet ovat kaikki kaikessa ja pyrimme niitä Pyhän Hengen avulla noudattamaan ja näin kuolettamaan lihamme tahdon.
Jumala ei ole koskaan luotujaan hyljännyt, mutta luodut hylkäsivät Jumalan ja seuraavat yhä tänäänkin langennutta enkeliä, koska he eivät halua luovuttaa elämäänsä, Hänelle, joka heille elämän antoi. He haluavat itse kaikessa olla itsensä herroja ja tulokset näkyvät. Ihminen ei kaikessa viisaudessaankaan ole viisas, ilman Jumalan antamaa viisautta.
Ihmisen viisaus on mitätön, koska se ei näe kokonaisuuksia ja lähtee ihmisten miellyttämis pyrkimyksistä ja oman itsensä korottamistarkoituksesta.
Ehkäpä sinun liikkuvuuttasi rajoitettiin, että sinulla on aikaa keskittyä Jumalaan ja oppia Häneltä ja antaa meille.
Sydämestäni minä odotan, että juuri sinä kerrot, että Jeesus on sinulle kaikki kaikessa. Olet jo saanut niin paljon Jumalan viisautta, että kun tuon kaiken annat Jeesuksen käyttöön, niin, että Hän kauttasi jakaa antamaansa Itse, niin olet todella valona ja suolana.
Suola onkin jo aika monien kohdalla käynyt mauttomaksi ja harva vaatii, että tekoja on uskovaisella oltava, ne kuuluvat Jumalan omille ja ne teot ovat rakkaudesta.
Olsisiko näin paha maailma, että monet toivonsa ovat menettäneet ja masentuneena makaavat, jos kaltaisiaisi olisi enemmän, edes vähänkään enemmän. Pidä katseesi Jeesuksessa, sillä totisesti Hän on ainoa tie pelastukseen.
Rakas ystävä, Salmela, sinussa on paljon, josta pidän, mutta yksi sinulta puuttuu ja sen ohessa kaikki: "Jeesuksen Kristuksen sisäinen tunteminen". Ei kukaan, jolla se on, voi tehdä tyhjäksi Herramme työtä ja vaikutusta meidän vajavaisten yksilöihmisten arkielämän keskellä. Pyhä Henki nostaa valtavan tarpeen rukoilla Sinun puolestasi. Käänny tieltäsi ja ota vastaan se, mitä Herramme Jeesus sinulle Pyhän Henkensä kautta tahtoo antaa!
-kyllä Jumala tarvitsee myös uskovia jalkoja ja käsiä toimimaan arjessa ja ihan maallisissakin asioissa apuna eri, ihmisille..jos uskomme on vain sitä paasaamista ja puhumista ei sillä ole paljon virkaa..missä on silloin lähimmäisenrakkautemme?
-esim.jos jossakin lähetyskentällä julistettaisiin vain evankelimuia, nälänhädän keskellä oleville, paljonko se heitä, auttaisi, kun vatsa huutaa nälästä, niin lujaa että evankelistan ääntä ei voi kuulla!
-myöskin suomessa on todella pitkät leipäjonot ja rukajonot, monin paikoin, monissa tällaisissa pisteissä julistetaan myös evankeliumia Jeesuksesta, onneksi on vielä paljon firmoja ja liikkeitä jotka antavat, elintarvikkeita joissa esim.päiväys ei ole ihan kohdallaan, ilmaisjakoon, joista voidaan sitten jakaa, tarvitseville sekä tehdä esim.soppatykillä keittoa jne !
-tämä em. on hyvä keino myös saada ihmisiä sanankuuloon, mihin he eivät muuten tulisi, mutta kun sieltä saa ruokaa ja kahvit sekä hengen ravintoa, monet sadat, tulevat tilaisuuksiin jne!
-sosiaalinen ja taloudellinen hätä on suomessakin paljon suurempaa kuin edes halutaan, nähdä!ja tämän myötä myös syrjäytyminen taloudelliset, sosiaaliset ongelmat, sekä rikollisuuden kasvu!
Tarvitaan todellisia ja kokreettisia toimia, joilla vastataan ihmisten tarpeisiin. Jolta puuttuu leipää, sitä annettakoon. Puettakoon vaatteilla alastonta. Oltakoon kuuron korvana, sokeain silmänä, ontuvan jalkana, synnin tunnossa oleville sarnattakoon armoevankeliumia jne.
Näkisin kuitenkin myös niin, että tämän ajan suurin haaste on henkinen jaksaminen. Loputon yksinäisyys, arvottomuuden ja kaikkien hylkkäämäksi tulemisen kokemukset ym. ja näihin haasteisiin vastaamiseen eivät tavanomaiset ja perinteiset toimintamuodot riitä. Tarvitaan "sisäisen tykökäymisen" taitoa ja itsekin aikanani, terveenä ollessani, lähimmäistyötä tehneenä tiedän sanoa, että 60-70% kaikesta hengellisestä sieunhototyöstä on kuuntelemisen taitoa.
-myöskään henkisen puolen auttamista ihmisissä siis psygologiaa ja mitä pahaa olisi hypnoosissakaan, koska varmasti moni siitäkin avun saa, siinä ei ole käsittääkseni kyse mistään pimeyden, voimista ainakaan jne.lääketieteessäkin on monia muitakin parantamistaktiikkoja kuin kirurgin veitsi jne..
-monet uskovat elävät kyllä irti arkitodellisuudesta ja sellaisessa hengellisessä "huumepilvessä", niin kauanhan se menee, kunnes tulee paluulento, maanpinnalle..
-nimittäin on niin että uskovienkin elämään tulee kriisejä ja aviokriisejä sekä henkisiä että hengellisiä, kriisejä ja masennuksia yms vaikeuksia..joskus nämä kasaantuvat vielä samalle henkilölle ja saattaapa tulla vaikka syöpäkin, lisäksi!
-tässä on sitten toiset uskovat "lohduttamassa"-
mitäs syntiä olet tehnyt kuin Jumala sinua noin rankaisee..ja välttämättä ihminen ei ole tehnyt, mitään syntiä..
-on vain niin että kun ollaan vaikka 20-30 vuottakin uskossa, niin voi tulla em. elämänkriisejä ilman sen kummempia syntejä !
-ja olen nähnyt tapauksia joissa näistä kriiseistä on myös selvitty sekä maallisten auttajien ja Jumalan avulla! Herra on paljon armollisempi kuin uskovat haluavat Hänen olevankaan ja osaavat itsekkään, odottaa..uskovat lajittelevat ihmisiä eri kategorioihin erilaisen identiteetin, persoonallisuuden sekä rodun ja monen muun asian suhteen..kaikkea perustellaan Raamatulla, hyvin yksisilmäisesti ja siten mikä omalle omaksutulle oppinäkemykselle on se ainut ja oikea tie sekä tapa!
-monet uskovien avioliitot on hajoamassa ja eroja tulee jatkuvasti..tämä on osaksi myöskin pirun työ ja tarkoitus, hajoitttaa ydinperhe, osaksi se johtuu myös henkisenkin jaksamisen loppumisesta!
-kun kodit ovat hajonneet, mitä on yhteiskunnasta jäljellä ?Viidakko jossa kaikista asioista, taistellaan sillä periaatteella kuin viidakon lait on !?Kaikki tiedämme mihin se johtaa !
-uskovien tulisi avartua esim.aviokriiseissään maalliseenkin kaikkeen mahdolliseen apuun !ja jo ennen kuin on liian myöhäistä !
ovat uskontojen kannalta myönteisiä asioita.
Kun ihmiset saavat pari sukupolvea elää rauhan aikaa, elintaso kohoaa ja tarve uskontojen antamaan "sateenvarjoon",arjesta irtautumiseen, todellisuuspakoon, vähenee.
Ts. uskovaisten joukko pienenee.
Kääntäen: kun sodat ja muut vitsaukset vaivaavat, uskovaisten joukko suurenee.
Tämä toimii varsinkin islamilaisissa, mutta myös kristityissä maissa.
Analogia on selvä kommunismin kurjistumisteoriaan.
-tiedätkö että luonnonkatastrofit pitkälti johtuvat ihmisen toiminnasta, maapallolla sekä avaruudessa!
-ja että ihmisen langennut syntielämä on pahin luonnonriistäjä ? ahneus siihen yksi perimmäisistä syistä !
-leivän yltäkylläisyys ja huoleton meno, tekee ihmisistä ylpeitä ja korskeita sekä rahan ja mammonan, ahneita, se johtaa ylikuluttamiseen ja maapallon ennenaikaiseen,saastumiseen ja tuhoon !
-Jumala on sallinut aikain saatossa erilaisia tapahtumia, asioiden palauttamiseksi, normaalimmille, raiteille..esim.sodoma ja comorra vain josta sanottiin juuri että leivän yltäkylläisyys ja huoleton lepo oli niiden suurin synti..köyhää ja kurjaa he eivät kädestä, ottaneet-lisäksi siellä oli homojengejä jotka raiskasivat ja pahoinpitelivät, ihmisiä, vaikka se ei reaalisesti, ollutkaan sodoman ja comorran, suurin synti..
-ja onhan se niinkin että kun ihmiset ovat elämän ahdistusten kautta lihansakin puolesta, kovassa tarpeessa rukoilla ja saada Jumalalta, apua niin he sen tekevät, myös !
-ja sen takia suuret ahdistuksen ja vainonkin ajat ovat olleet, evankeliumin menestyksen kannalta, loistavia, aikoja !
-hyvänä esim.toimii tästä Kiina sekä Intia jossa todella vainotaan aitoja kristittyjä, jopa tapetaan, uskonsa tähden, siellä evankeliumi leviää,kaiken okkultismin,noituuden jms vainojen keskellä, kuin kulovalkea..miljoonat ihmiset Kiinassakin rukoilevat, lakkaamatta ja ylistävät aidosti Herraa, sen tähden on myöskin Jumalan Voiman ilmenenminen raitista ja voimakasta !
-ja varmasti on niinkin että kun ne lakkaa vainoamasta uskovia, niin helpot ajat taas laannuttavat, uskovatkin uskossaan siihen antaa mennä, tyyliä, uskoon ja kaikki voi palautua sellaiseen, mitään sanomattomaan, uskonelämään, kuten suomessakin on tämä showkristillen pelletouhu ja amerikassa !
muita vaihtoehtoja ei ole.kiitos.
uskovaisia, jotka ovat kuuliaisia Raamatun sanalle, eivätkä eksy omiin harhaoppeihinsa.
-että on mennyt harhaoppiin jos esim.käy psygologilla tms. ammattiauttajan luona, mielestäni lääketieteessäkin käytetään nykyisin hypnoosia joidenkin sairauksien parantamisessa..
-ei sitä silti tarvitse nähdä mörköjä joka paikassa vaikka epäileekin näitä suurtapahtumia ja niiden motiiveja sekä vaikutteita ja puhujien taustalla vaikuttavia henkiä !
-Missä on Missioiden siunaus sitten kun suurpuhuja on lentänyt Amerikkaan tms. paikkaan kotionsa ?
-kaatumisen hakeminen jossa ihmiset menevät transsitilaan ja saavat erilaisia kouristuksia ja päästävät eläimellisiä ääniä, tuskin on Jumalan Hengen aikaan saannosta !ja meneepä joiltakin vallan tolkku poies niin että herätellä pitää jne..millekkähän opille ovat kuuliaisia tuhannet uskovat jotka hyppivät näissä tilasuuksissa ja juoksevat maan ääriin, niiden perässä !
En voi olla muuta kuin samaa mieltä kanssasi, kun katselen keitä nämä höyrypää ReaAaltoset täällä kirjoittelevat. Käy ihan sääliksi..En usko, että Jumala on antanut Realle tätä tehtävää lannistaa ja tuomita muita uskovia.
"särjettyä ruokoa hän ei muserra".
Tämä pitäisi oppia jokaisen todellisen Jumalan palvelijan ja muistaa, että Jumalan palvelija on myös sielunhoitaja ja haavojen sitoja omalla henkilökohtaisilla asenteillaan ja toimillaan.
Edelleen tulee muista, että jokainen meistä on oman kokemamme menneisyyden tuotos. Eli emme ole voineet valita vanhempiamme emmekä muitakaan synnynnäisiä tekijöitä. Ja kuitenkin nämä tekijät säätelevät lähes täydelleen sen, mitä meistä itsekustakin "isona" tulee.
Eli ei pitäisi "hutkia" tutkimatta ja ymmärtämättä asioita pintaa syvemmältä.
viisaita sanoja......
Eli kutsuun myönteisesti vastannut ihminen, päättää osaltaan, kuinka antautuneesti "savenvalajan pöydälle lähtee ja antautuu muokattavaksi, Herran tulevaan tehtävään ja tahtooko yleensä nöyrtyä PALVELIJAKSI.