Osmo Soinininvaara ja Jyrki Kasvi äänestivät perusturvan vastikkeellistamisesta.
KATSO LINKISTÄ: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=666&posting=22000000018959314
KATSO LINKISTÄ: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=666&posting=22000000018959314
Vastaukset 6
Vanhimmat
mitä tarkoittaa perusturva vastikkeellistaminen? Varmaan monelle muullekaan tuo ei aukea.
Kyseessä on laki, jolla ihmisiä voidaan pakottaa jo valmiiksi pienen perusturvan reippaan vähentämisen ja asuntoa lukuunottamatta omaisuuden menettämisen uhalla töihin huomattavasti alle minimipalkan.
Osa vihreistäkin kannattaa tätä lakia!!!
sosiaalipummit töihin! Joka ei työtä tee ei pidä leipääkään syömän...
...ja työmies on palkkansa ansainnut.
Mutta sen sijaan, että jaaritellaan ziljoona vuotta vanhoilla sloganeilla, pitäisi elää nykyaikaa.
Työstä tulee tottakai saada palkkaa. Tätä mieltä on myös laki ja kansainväliset sitoumukset - sekä järki. Jokainen vähäistäkään ajattelukykyä omaava tajuaa orjayhteiskunnan seuraukset koko yhteiskunnalle sekä palkanmuodostukselle.
Miksi siis mielestäsi on parempi siirtää ne "sosiaalipummit" ilmaistöihin kuin palkallisiin? Että pääset itse pätemään? No, tuolla ajattelukyvyllä tarvitaankin kaikki mahdolliset tavat kohottaa itsetuntoa.
Miten voi perustella laiskottelun parantavan ihmisen elämää???
Eikö työharjoittelu yms. parantaa/ylläpitää työkykyä, johon vastikkeellistamisessa pyritään? Ei ole kuitenkaan kielletty siirtymästä varsinaisiin palkkatöihin, jolla voi ansaita huomattavasti enemmän. Mitä pidempään ihminen on tekemättä mitää, sitä passiivisemmaksi hän tulee. Kyllä monet ihmiset ovat aloittaneet työuransa usein hyvin pienellä korvauksella ja pystyneet vähitellen siirtymään paremille ja paremmille ansioille työkokemuksen karttuessa.
Terveitä työikäisiä ihmisiä tulee kannustaa ja tarvittaessa velvoittaa pyrkimään parempaan elämään, ettei tarvitse olla täysin riippuvainen yhteiskunnan tuesta.
Mistä olet saanut päähäsi, että työttömyys on laiskottelun synonyymi?
Työttömyys merkitsee byrokraattisesti hyväksytyn työn puutetta, ei sitä että henkilö olisi jouten. Työttömät tekevät erittäin paljon kaikenlaista, mutta eivät uskalla kertoa siitä: kas kun lainsäädännön mukaan melkein mikä tahansa toiminta saattaa johtaa pienen henkirahan katkaisuun.
Mutta vaikka he kaikki - mikä absurdi ajatus - vain laiskottelisivat ja syljeksisivät kattoon, SILTI - palkaton pakkotyö eli orjuus, työlakien ja yhdenvertaisuuspykälien halveksunta, ihmisoikeusjulistuksen syljentä ja kaikki se mitä nykypolitiikka työttömille tarjoaa, on ihmisoikeusrikos.
Näyt asettavan "ihmisen oman parhaan" ihmisoikeuksia korkeammalle. Tätä samaa mietettä on käytetty monen monissa maissa, eivätkä muutamat niistä ole kaukanakaan omastamme.
Omasta mielestäni ihmisoikeudet ovat loukkaamattomia ja lakeja tulee noudattaa.