Laitan nyt tämän tännekin, jos ketä kiinnostaa:
"Enkelimaailma jakautuu ylempiin ja alempiin enkelihin, eri piireihin, portaisiin tai kuoroihin. Enkelihierarkiat olivat luonnollinen osa vanhan ajan ja keskiajan angelologiaa.
Enkelihierarkian juuret ovat sekä Raamatussa että oman aikansa maailmankuvassa. Raamattu ei kuitenkaan tarkkaan kerro minkälainen järjestys enkeleiden kesken vallitsee, mutta käyttää tuonpuoleisen maailman luoduista olennoista erilaisia luokittelevia ilmaisuja. Niiden ja muutoinkin hierarkisen maailmankuvan pohjalta kirkkoisät ja muut teologit yrittivät rakentaa erilaisia enkelihierarkioita. Yleensä enkelit jaettiin yhdeksään, joskus seitsemään tai jopa kahteentoista ryhmään. Tunnetuin on yhdeksänportainen enkelihierarkia, joka jakautuu kolmeen hierarkiaan, joissa jokaisessa on kolme kuoroa. Sen esitti alunperin 500-luvulla Dionysios Areiopagita ja hän sai käsityksilleen ikään kuin kirkollisen ja opillisen siunauksen Tuomas Akvinolaiselta 1200-luvulla. Enkelit on siis kristillisessä perinteessä ollut tapana jakaa seuraavasti (ylhäältä alas):
1. serafit
2. kerubit
3. valtaistuimet
4. herruudet
5. vallat
6. voimat
7. hallitukset
8. arkkienkelit
9. enkelit"
Enkelien arvojärjestys
8
955
Vastaukset
- Agrippa.
Ymmärsin tuon viestisi niin, että Jumalan silmissä me emme ole mitään, emme edes pateettisen rivienkelin veroisia! Saati kaltaisia. En halua olla minkään pateettisen, tavallisen enkelin kaltainen, haluan olla JUMALAN KALTAINEN! Ei tietenkään ihan yhtä kova jätkä, mutta melkein. Enkelit...my ass. Minä en tyydy vähempään, halau nolla Jumalan kaltainen. NYT!
- jenny.
"Ymmärsin tuon viestisi niin, että Jumalan silmissä me emme ole mitään, emme edes pateettisen rivienkelin veroisia! Saati kaltaisia. En halua olla minkään pateettisen, tavallisen enkelin kaltainen, haluan olla JUMALAN KALTAINEN! Ei tietenkään ihan yhtä kova jätkä, mutta melkein. Enkelit...my ass. Minä en tyydy vähempään, halau nolla Jumalan kaltainen. NYT!"
Pakko nauraa tälle sun jutulle!:):) Etkö ystävä pieni tiedä, että ne "pateettiset rivienkelit" ovat juuri meidän suojelusenkeleitämme, eivätkä ne ole alkuunkaan pateettisia, mutta siis pointti on se, että Jumala on lähettänyt ne meidän avuksemme.:)
Sitä paitsi ihmiset ja enkelit ovat eri "kategorioita", joiden tulee tehdä YHTEISTYÖTÄ, ei kilpailla keskenään. Että unohda turha valtataistelu.:) - ihmiset ovat
jenny. kirjoitti:
"Ymmärsin tuon viestisi niin, että Jumalan silmissä me emme ole mitään, emme edes pateettisen rivienkelin veroisia! Saati kaltaisia. En halua olla minkään pateettisen, tavallisen enkelin kaltainen, haluan olla JUMALAN KALTAINEN! Ei tietenkään ihan yhtä kova jätkä, mutta melkein. Enkelit...my ass. Minä en tyydy vähempään, halau nolla Jumalan kaltainen. NYT!"
Pakko nauraa tälle sun jutulle!:):) Etkö ystävä pieni tiedä, että ne "pateettiset rivienkelit" ovat juuri meidän suojelusenkeleitämme, eivätkä ne ole alkuunkaan pateettisia, mutta siis pointti on se, että Jumala on lähettänyt ne meidän avuksemme.:)
Sitä paitsi ihmiset ja enkelit ovat eri "kategorioita", joiden tulee tehdä YHTEISTYÖTÄ, ei kilpailla keskenään. Että unohda turha valtataistelu.:)enkelien töissä? Jotkut syntyy ehkä useammin ja toiset harvemmin tänne maapallolle.
- enkeli.
ihmiset ovat kirjoitti:
enkelien töissä? Jotkut syntyy ehkä useammin ja toiset harvemmin tänne maapallolle.
- alakuelukka
jälleensyntymisopin mukaan ihminen kai olisi kaikkien enkelten yläpuolella. Me ja meidän sielumme on sen mukaan tulosta miljoonien vuosien kiertokulusta. Tosin olen joskus ihmetellyt hiukan itsekin voisiko esimerkiksi ilkeä kärpänen syntyä matona tai kiltti rotta lehmänä...siis miten sielu sielunvaellusopin mukaan "kypsyy" eläimissä ja kasveissa ihmiseksi??
- kaikkien yläpuolella
palvelija voi olla vain, jos on soveltuva ja siihen meitä täällä kasvatetaankin.
- Anonyymi
En ole vakuuttunut, että enkeleillä olisi samaa vapautta kuin ihmisillä. Tasoajattelu ei ole kokonaisuudessaan ainakaan oikein. Muissa uskonnoissa tasot tuppaa olemaan.
- Anonyymi
Mitä löytyy enkelin pyrstön alta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n582187Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt81417Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan801408- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621133- 691000