Enkelien arvojärjestys

jenny.

Laitan nyt tämän tännekin, jos ketä kiinnostaa:

"Enkelimaailma jakautuu ylempiin ja alempiin enkelihin, eri piireihin, portaisiin tai kuoroihin. Enkelihierarkiat olivat luonnollinen osa vanhan ajan ja keskiajan angelologiaa.
Enkelihierarkian juuret ovat sekä Raamatussa että oman aikansa maailmankuvassa. Raamattu ei kuitenkaan tarkkaan kerro minkälainen järjestys enkeleiden kesken vallitsee, mutta käyttää tuonpuoleisen maailman luoduista olennoista erilaisia luokittelevia ilmaisuja. Niiden ja muutoinkin hierarkisen maailmankuvan pohjalta kirkkoisät ja muut teologit yrittivät rakentaa erilaisia enkelihierarkioita. Yleensä enkelit jaettiin yhdeksään, joskus seitsemään tai jopa kahteentoista ryhmään. Tunnetuin on yhdeksänportainen enkelihierarkia, joka jakautuu kolmeen hierarkiaan, joissa jokaisessa on kolme kuoroa. Sen esitti alunperin 500-luvulla Dionysios Areiopagita ja hän sai käsityksilleen ikään kuin kirkollisen ja opillisen siunauksen Tuomas Akvinolaiselta 1200-luvulla. Enkelit on siis kristillisessä perinteessä ollut tapana jakaa seuraavasti (ylhäältä alas):
1. serafit
2. kerubit
3. valtaistuimet
4. herruudet
5. vallat
6. voimat
7. hallitukset
8. arkkienkelit
9. enkelit"

8

863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agrippa.

      Ymmärsin tuon viestisi niin, että Jumalan silmissä me emme ole mitään, emme edes pateettisen rivienkelin veroisia! Saati kaltaisia. En halua olla minkään pateettisen, tavallisen enkelin kaltainen, haluan olla JUMALAN KALTAINEN! Ei tietenkään ihan yhtä kova jätkä, mutta melkein. Enkelit...my ass. Minä en tyydy vähempään, halau nolla Jumalan kaltainen. NYT!

      • jenny.

        "Ymmärsin tuon viestisi niin, että Jumalan silmissä me emme ole mitään, emme edes pateettisen rivienkelin veroisia! Saati kaltaisia. En halua olla minkään pateettisen, tavallisen enkelin kaltainen, haluan olla JUMALAN KALTAINEN! Ei tietenkään ihan yhtä kova jätkä, mutta melkein. Enkelit...my ass. Minä en tyydy vähempään, halau nolla Jumalan kaltainen. NYT!"

        Pakko nauraa tälle sun jutulle!:):) Etkö ystävä pieni tiedä, että ne "pateettiset rivienkelit" ovat juuri meidän suojelusenkeleitämme, eivätkä ne ole alkuunkaan pateettisia, mutta siis pointti on se, että Jumala on lähettänyt ne meidän avuksemme.:)

        Sitä paitsi ihmiset ja enkelit ovat eri "kategorioita", joiden tulee tehdä YHTEISTYÖTÄ, ei kilpailla keskenään. Että unohda turha valtataistelu.:)


      • ihmiset ovat
        jenny. kirjoitti:

        "Ymmärsin tuon viestisi niin, että Jumalan silmissä me emme ole mitään, emme edes pateettisen rivienkelin veroisia! Saati kaltaisia. En halua olla minkään pateettisen, tavallisen enkelin kaltainen, haluan olla JUMALAN KALTAINEN! Ei tietenkään ihan yhtä kova jätkä, mutta melkein. Enkelit...my ass. Minä en tyydy vähempään, halau nolla Jumalan kaltainen. NYT!"

        Pakko nauraa tälle sun jutulle!:):) Etkö ystävä pieni tiedä, että ne "pateettiset rivienkelit" ovat juuri meidän suojelusenkeleitämme, eivätkä ne ole alkuunkaan pateettisia, mutta siis pointti on se, että Jumala on lähettänyt ne meidän avuksemme.:)

        Sitä paitsi ihmiset ja enkelit ovat eri "kategorioita", joiden tulee tehdä YHTEISTYÖTÄ, ei kilpailla keskenään. Että unohda turha valtataistelu.:)

        enkelien töissä? Jotkut syntyy ehkä useammin ja toiset harvemmin tänne maapallolle.


      • enkeli.

    • alakuelukka

      jälleensyntymisopin mukaan ihminen kai olisi kaikkien enkelten yläpuolella. Me ja meidän sielumme on sen mukaan tulosta miljoonien vuosien kiertokulusta. Tosin olen joskus ihmetellyt hiukan itsekin voisiko esimerkiksi ilkeä kärpänen syntyä matona tai kiltti rotta lehmänä...siis miten sielu sielunvaellusopin mukaan "kypsyy" eläimissä ja kasveissa ihmiseksi??

      • kaikkien yläpuolella

        palvelija voi olla vain, jos on soveltuva ja siihen meitä täällä kasvatetaankin.


    • Anonyymi

      En ole vakuuttunut, että enkeleillä olisi samaa vapautta kuin ihmisillä. Tasoajattelu ei ole kokonaisuudessaan ainakaan oikein. Muissa uskonnoissa tasot tuppaa olemaan.

    • Anonyymi

      Mitä löytyy enkelin pyrstön alta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      302
      6907
    2. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      65
      2079
    3. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      175
      1807
    4. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      15
      1297
    5. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1257
    6. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      169
      1190
    7. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1166
    8. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      54
      1076
    9. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      41
      1041
    10. Martina pääsee upeisiin häihin

      Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      288
      982
    Aihe