Nyt, kun budjetti-pussi on suljettu, on mukava höynähyttää kansaa välikysymyksellä.
Muistan, kun tämä pulju oli hallituksessa, ja siellä äänestettiin työttömien peruspäivärahasta, niin heidän muutama edustajansa kannatti pv-rahan korottamista. Saivat siitä hyvästä kurinpitotoimia omiensa taholta.
Mutta kas, ei mennyt kuin vajaa viikko, kun Siimes änkytti TV:ssä, että kyllä heidän mielestään työttömien asemaa pitäisi parantaa.
Nythän he kyllä puhuvat varsinaisesti eläkeläisistä, työttömät vaan mainitaan, etteivät turhaan hermostuisi.
Muistan, kun tämä pulju oli hallituksessa, ja siellä äänestettiin työttömien peruspäivärahasta, niin heidän muutama edustajansa kannatti pv-rahan korottamista. Saivat siitä hyvästä kurinpitotoimia omiensa taholta.
Mutta kas, ei mennyt kuin vajaa viikko, kun Siimes änkytti TV:ssä, että kyllä heidän mielestään työttömien asemaa pitäisi parantaa.
Nythän he kyllä puhuvat varsinaisesti eläkeläisistä, työttömät vaan mainitaan, etteivät turhaan hermostuisi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Välikysymys on hyvä keino saada tehtyjen päätösten perusteet kansalaisten tietoon. Keskustelussa tulee ilmi se, miksi hallitus ei halua pienimpiäkään eläkkeitä saavien asemaan tällä hetkellä korjausta, oppositio voi taas perustella sen, miksi näin pitäisi tehdä.
Parlamentti on myös keskusteluita varten, ei pelkkä paperille kirjoitettujen puheiden luku- ja napinpainantapaikka.
Vasemmistoliiton ollessa hallitusvastuussa ollessaan laittoivat oman asemansa, mm. korkeat ministerinpalkat kaikkein heikoimmassa olevien ihmisten edelle, eivät pystyneet ajamaan korotusta työttömien peruspäivärahaan. Vasemmistoliitto joutui taipumaan kaikkiin Lipposten hallitusten tekemiin leikkauksiin, eivätkä olleet valmiit lähtemään hallituksesta siitäkään huolimatta. Nyt ollaan taas arvostelemassa hallitusta. Vasemmistoliittoa äänestämällä ei ainakaan tule kohennusta köyhille, koska on niin voimaton puolue.
VASEMMISTOLIITTO ON ANTANUT ELÄKELÄISTEN SOSIAALITURVAN ULKKAREILLE, MUSLIMEILLE, MUSTILLE JA TYÖTÄVIEROKSUVILLE
NYT SEN PELI PALJASTUU JA EDUSTAJILLA ON HÄTÄ, MITEN SÄILYTTÄÄ MUKAVAT SISÄTYÖT JA PALKAT
Vasemmistoliitto pyrkii ikenet irveessä valvomaan kansalaisia verottamalla viimeisen päälle:
pääomatulot ovat erityisesti vaselin listalla. Voisi kuvitella, että vasemmistoliitto on liittotunut Bushin kanssa, MITÄ ENEMMÄN SUOMESSA VEROTETAAN PÄÄOMATULOJA, SITÄ VARMEMMIN ULKOMAALISET OSAAJAT JA SUOMALAISET VARAKKAAT SIIRTYVÄT MAASTA POIS ESIM. USA-HAN.
Koska ihminen ei muuta ihan huomenna, vasemmistojulli luulee, että verojen korotus ei johda maan köyhtymiseen.
Mutta jokainen tietää ympäristöstään osaajia, perheitä, jotka muuttivat USA:han esim. nokialaisina tai upm-laisina ja kas,
lapset jäivätkin sinne kasvamaan.
Siimes sanoi blogissaan kun sille tuli lopullinen riita helmi-maaliskuussa 2006
ETTÄ VASEMMISTOLIITTOLAISET KANSANEDUSTAJAT - NUO OPPIMATTOMATTOMAT PAIKALLISET KOULUTTAMATTOMAT - ovat loisineet 15 vuotta eduskunnassa tekemättä muuta kuin kinuneet palkkaa ja valiokuntamatkoja
ja aina ennen vaaleja vasemmistoliittolainen
- joka on jakanut eläkeläisen rahat mustille ja muslimeille ja pakolaisille ja syyttänyt tämän pellenhomman arvostelijoita RASISTEIKSI
niin nyt VASEMMISTOLIITOLLA ON HÄTÄ: YRITTÄÄ NUOLLA ELÄKELÄISTEN TAKAPUOLTA
JA HALOSEN TAKAPUOLTA YHTÄ AIKAA, Halonen puhui koko viime kauden mustalaisista ja mustista ja muslimeista ja potki suomalaisia.
Vasemmistoliitto on itse ollut leikkaamassa hyvinvointipalveluita ollessaan hallituksessa Kokoomuksen ja SDP.n kanssa.Vasemmistoliitto on nyt haikailemassa takaisin hallitukseen seuraavien eduskuntavaalien jälkeen.