Onko eroa shiialla ja sunnilla?

Tulipa tässä mieleeni, että onko shiialaisilla ja sunnilaisilla eroa terrorismiin suhtautumisessa? Onko esimerkiksi nämä eri puolilla Eurooppaa tapahtuneet ja suunnitellut terrori-iskut toteuttanut jompaan kumpaan islamin haaraan kuuluvat henkilöt vai onko ollut mukana kumpiakin?
4307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Molemmat on yhtä tyhmiä ja kehittymättömiä pystyapinoita joita ei johdata tieto vaan taruhenkilö.

Äänestä

Taistelu USA:n johtamia äärioikeisto-hallituksia ei ole pohjimmiltaan uskonnollista. Uskonto on tekosyy jolla CIA:n sumuttaa veronmaksajia. Kumma juttu että kun CIA ja Mossad ovat paikalla niin 'muslimiaktivistit' alkavat räjäytellä moskeijoita niinkuin Bagdadissa. Uskoo ken halajaa...

Äänestä
  • Mossad on täysin häikäilemätön tiedustelupalvelu, joka on murhauttanut valtavan joukon mm. Arabi tiedemiehiä käyttämällä apuna esim. prostitoituja antaakseen "tappajilleen" vapaan pääsyn tiedemiehen hotellihuoneeseen.

    Vinkki älkää missään tapauksessa käyttäkö prostitoituja jos joudutte asemaan, jossa teette arabien kanssa kauppaa, joka mitenkään ärsyttää juutalaisia. Siinä on moni hyvä mies lähtenyt.

    Että sillai...

    Äänestä

Ensinäkin terrorismiin suhtautuminen ei riipu uskonnosta. Israel perustettiin terroristi-järjestöillä, samoin Vietnam ja useat euroopan maat ovat saaneet uusia valtiaita terrorismin keinoin. Eli uskonnolla ei ole merkitystä terrorin käytössä, vain sillä, onko muita keinoja käytettävissä ja kuika tehokkaaksi terrori ase uskotaan.

Mutta jos kysyt kuka harrastaa terrorismia Euroopassa ja miksi, niin vastaus on melkein pelkästään Sunnit.

Ainoa shiiojen terroristijärjestö, Hizbollah (lukuisia alajaostoja ja sirpale ryhmiä tosin), on kiinnostunut vain ja ainoastaan Israelista ja vaikka sen iskujen voisi kuvitella ulottuvan Israelin tukijoihin, eli periaatteessa Yhdysvaltoihin, he eivät lukuisista syistä ole teheneet yhtään sellaista iskua. Asia oli toinen, kun vasemmisto väritteiset muslimi ryhmät kävivät sissisotaa Israelia vastaan 70- ja 80-luvuilla, mutta nykyään Hizbollah on kiinnostuneempi Libanonin politiikasta, kuin iskuista maailman lentokentille (tosin näitä iskuja tekivät enimmäkseen muut, kuin shiiat).

Hizbollah on muuten ainoa terroristi järjestö, jota Iran tukee.

Suurempi uhka on sunni voittoinen al-Qaeda ja varsinkin kaikenlaiset etiäis-solut joita se järjestö lykkää esiin, kuin sienirihmasto itiöemiä. Nämä 'hang-around'- järjestöt eivät välttämättä omaa kovan ytimen logiikkaa tai tavoitteita, tai ole edes tietoisia tälläisen olemassaolosta, joten heille kohteeksi kelpaa lähes mikä tahansa maa tai kohde.

Kolmas ryhmittymä, joka saattaa olla vaarallinen Euroopassa on kurdit. Heidän toimintansa on lisääntynyt viimeaikoina huomattavasti, mikä ei ole ihme, kun ottaa huomioon että heillä on nyt täydellinen tukikohta josta toimia: Autonominen Kurdistan Irakissa. Heidän tavoitteensa on kuitenkin suur-kurdistan, joka rajoittuisi Turkin, Irakin ja Iranin alueille, joten heillä ei ole syytä tehdä iskuja näiden alueiden ulkopuolle. Tosin turismi Turkissa on hyvä kohde, joten iskuja sinne tulee aivan varmasti lisää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veronmaksaja=Lystinmaksaja kirjoitti:

Tulipa tässä mieleeni, että onko shiialaisilla ja sunnilaisilla eroa terrorismiin suhtautumisessa? Onko esimerkiksi nämä eri puolilla Eurooppaa tapahtuneet ja suunnitellut terrori-iskut toteuttanut jompaan kumpaan islamin haaraan kuuluvat henkilöt vai onko ollut mukana kumpiakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu