Kisassa on tarkoitus haastaa kanssakirjoittaja väittelyyn, joko puolesta taikka vastaan.
Aihe on jokaiselle vapaa.
Minä väitän että teillä kaikilla on toinen nikki taikka olette sitä jossain vaiheessa käyttäneet muilla palstoilla, tuomatta julki ketä oikeasti olette.
Aihe on jokaiselle vapaa.
Minä väitän että teillä kaikilla on toinen nikki taikka olette sitä jossain vaiheessa käyttäneet muilla palstoilla, tuomatta julki ketä oikeasti olette.
Vastaukset 84
Vanhimmat
voitan jokaisen teistä shakissa kolmella siirrolla jos pelaittaisiin.
-mutta minäpäs osaan tehdä 2:en siirron matin..ja nikkejä on ollut käytössäni kymmeniä.. :)
matti on mahdoton taikka sit huijaat kanssa pelaajaasi.
-jos vastustaja siirtää tietyllä tavalla,tulee kahden siirron matti mahdolliseksi,opin tämän jo v. -74 armeijassa....tutkipa pelilautaa tarkemmin.. :)
olisi parempi, jos naiset jättäisivät shakinpeluun sitä osaaville ja keskityisivät vaan synnyttämään lapsia ja hoitamaan kotia. Mikä siinä on, että naisten pitää tunkea itseään joka paikkaan vaan sillä perusteella, että kun miehetkin tekevät? En minäkään tunge tissiäni lapsen suuhun vaan siksi, että vaimo tekee niin. En myöskään siivoa saati pese pyykkiä ja hössötä, kun naiset tekee niin... Ei pysty ees pelaamaan jätkänshakkia, kun sitten häviivät koko ajan niin jo on turpa mutrullaan ja alkaa änkytys ihan muista asioista, jotka ei liity mitenkään siihen peliin!!!
lööperii. Kahden siirron mattia ei ole eikä tuu. Joka kerran joutuu vastustaja antaa tilaa edessään ennenkuin voi toinen syädä kunkun.
Eli itse siirrät sotilaan edestäsi pois ja vastustajasikin siirtää sotilaan pois, sitten siirrät omasi vaikka lähetin oikealle paikalle, siinä on jo kaksi siirtoa, kolmannella syöt kunkun. Joten miten saat kaksi siirtoa.
sen tissin vaikka mihin, mutta shakista tiedän minäkin jotain. Ei shakki ole teidän omia juttui.
puhu,,,,,jne,,,,
on miesten peli ja siitä ei mihinkään pääse! En epäilekkään, ettetkö jotain ymmärtäisi, ymmärränhän minäkin jotain esim kuukautiskierrosta...
-ihan totta,ja AIVAN VARMASTI kahden siirron matti on mahdollinen pelin alussa,ensiksi valk. aloitt.,sit musta,sit valk., sit musta..ja siinä se on,2 siirtoa kummallakin.Valkoinen avaa sillee sopivasti,et musta voi matin tehdä,jos et tuota tiennyt,niin älä kehu taidoillas.. :)
ymmärtämisessä ei edes tarvii mitään älyä. No hienoa kuitenkin jos olet ymmärtänyt miten shakkia pelataan sen muun naisten vaivojen lisäksi. Aivokapasiteettisihan on kasvanut huimasti. Tiedätkö mitä tarkoitetaan tornituksella.
Minä lanseerasin kyseisen termin siinä vaiheessa, kun minulle väittelyissä havinneitä alkoi olla niin paljon, että heistä täytyi ryhtyä tekemään pinoja tilanpuutteen takia:)
Et pysty siirtää omaasi ellet ole siirtänyt ensin edestä pois jotain sotilastasi. Siinä on yksi siirto. sitten toinen siirtää omansa. Sinä joudut siirtää taas omasi eli toinen siirto. Vasta kolmannella voit tehdä matin ja sakin. Se jos joku siirtää kunkkunsa edestä sotilaan on sitten aloittelijan virhe.
-heh,alan pikkuhiljaa uskoa tuota badmynton-nuijaa,et todellakaan oikein osaa shakkia,mutta luulo on kova.. ;) "mitä vähemmän tietoa,sitä kovemmin he väittävät"...
että ruottalaiset ei tiedä mitään ja vielä vähemmän shakista koska heidän ei ole tarvinnut koskaan edes sotia.
-otsikossasi pyysit väittelykisaan,mut et sitäkään osaa,joten poistun pois.. hej då! .. :)
mutta sinä vain intät, sinulla ei ole todisteita väittämillesi.
Naisillemme soisin, vaikka emäntä on kotona kaltoin kohdellut.
että se on miesten peli? ;)
imettämään, olen lukenut joskus sellaisesta.
niin.
älbyuf
lftdhts
että sinulla on muutama muukin nikki käytössäsi :)
niin mitkä ne olisivat.
tiedät kyllä :)
etkä tidä sinäkään, koska et sano mun nikkei. :)))
että 99% tiedän yhden toisen nikkisi, mutta en sano sitä tässä julkisesti.
vaan sanot koska haluan sen itsekkin tietää.
sano nyt vaan se miksi minua luulet. Myönnän että joskus melkein vuosi sitten otin yhden nimen mitä en kyllä ole käyttänyt, mutta jos osut oikeaan niin kerron heti osuiko oikeaan. :))
niin sanon siellä?
mennäänkö ikäluokkien 50 chattiin ja omil nimil.
vaikka kakkoseen?
olen siel ykkösessä, mutta voin vaihtaa sinne kakkoseen. odotan sit siellä
tapahtu. Yks kaks ei viestit kulkenu. :))
nakkasi pihalle, mutta nikki näkyy olevan vielä siellä :)) sammutin koneenkin jo välillä, mutta siellä vain ollaan..
nikit poistuneen sieltä, huone taisi romahtaa :))) Oltiinkohan me liikaa siellä.... no, tärkeimmäthän tuli jo juteltua, niistä ei sen enempää :)
mulla kyllä on sivu sinne auki koko ajan, mutta niinkuin sanoit asiat tuli juteltuu. ;))
sen toisen nikin kertoo jos siltä tuntuu. En oikeastaan koskaan ole sitä peitellytkään. Se ei vain ole koskaan tullut niin kovasti esille. :))
Vai pietäänkö se salaisuutena viellä. :))
itse jos haluat kertoa niin siitä vaan :))
Antaa muitten keksiä se jos keksii. :))
muuta rekattua nikkiä käytössä, eikä tule! Mä oon paras näinkin ja kukaan ei voi toisin todistaa!!!
-lähinnä vaikutat narsistiselta typerykseltä... :)
ainoa sivistyssana, jonka ehdit googlettaa?
nyt kyllä lopeta toisten mollaaminen. Aloitukseni tarkoitus ei todellakaan ollut se että toisia haukutaan millään lailla.
minulle vai tuolle rantaruotsalaiselle, joka juuri kutsui minua typerykseksi?
ruottalaiselle. Tulikos se nyt väärälle immeiselle. Ups,,,,
..tykkään sunsta, vaikken Mynthon pastilleista niin välitäkkään.
"Ne on ku lummukkalaaset, notta luulevat, jotta ammutahan. Eihän niistä mihinkähän ole."
erehtyy ihan vähän. nin tarviiko siitä niin kiihtyä. Ethän sinäkään täysillä aina ajele.
Elvis on todellakin kuollut.
Pluto on myöskin edelleen planeetta.
se määriteltiin juuri...hmmmm...oliko se nyt puoli-planeetaksi tai joksikin sellaseksi ja siks toisekseen Pluto on Mikki-Hiiren koira.
Eli väitän vastaan!
mutta silti pluto on planeetoist mukavin ja pysyy sellaisena, Äähhhh mitä mä nyt oikein väitinkään.
Plutosta tuli pienoisplaneetta, niitä on kuulemma tulossa lisääkin sitä mukaa kun saadaan nimettyä.
Eli väitnä ettei Pluto ole enää planeetta.
virallisesti ole planeetta:))
Joten aurinkokunnastamme poistui muutama päivä sitten yksi palneetta.
Mutta Mikki-Hiiren koirana se on ja pysyy...
Väitän että et osaa luetella aurinkokuntamme lähiplaneettoja siinä järjestyksessä misä ne ovat maasta käsin!
Älä ota herra googlea esiin:)))
kuuntelin huonosti ne uutiset:))
Mutta tiesin sentään että Pluto ei enää ole aito planeetta:)
Toihan on asia mistä ei ole mitään väiteltävää. Mulla ei ole kuin yksi nikki. Sitä käytän. Kirjaamattomana voin joskus käyttää erästä nimimerkkiä, mutta täällä laiffilla olen aina ja ikuisesti Puhurix Lounatuuli.
tätä nyt niin vakavasti, leikkiähän minä. :))
Se on vaan totta!
on pakko uskoa, olet sinä niin uskottava. ;)
Saaks täällä kahvia näin nenänvalkaisuviikoilla?
vaikka kuinka sit jotkut ottaisivat hepulin, mulla on aina termari käsilaukussa. :))
juttu, että päätin kesän tissuttelun jäljiltä pitää kuntokuurin. Jos kukaan ei huomais et me juodaan kahvia. Voidaan vaik vähän horjahdella ja pitää silmiä sillai vekkulisti "puolitangossa". Koltis tuolla jossain jo tankoa kiillotteleekin.
läpi, että täällä huijais. Mutta kokeillaan hik... ottaa kahvihörpyn eikun siis kahvilikööri hörpyn. :))
Ja mä huudan tällai kovalla äänellä, odotas, oleks valmiina? LAITAKS ANIMASA MULLE SITÄ KONJAKKIA, HIK, VÄHÄN LISÄÄ TÄHÄN KAHVIIN VIELÄ???
JOO ODOTAS VÄHÄN KU SAAN TÄN PUTELON AUKI. Röyh.... tuli tos otettuu aamupalaks muutamat oluet. :))
noi muut meitä nyt? Kato sä sinne ku mä en kehtaa kääntyä., Ne vaan turhaan huomais et me tarkkaillaan niitä, et tarkkaileeks ne meitä...
ei tääl ole ku Mill-an ja joku puska ai niin ja tapatoimittaja eiku kahjovaakutin eiku,,,, äh mä niit muista. :)) Ota huikat vaan nyt siit kahvi.....
mitään vaaraa olekaan. juodaan reilusti vaan kahvia.
Oliko se puskis joka kyseli osaanko ulkoa meidän planeetat, niin vastaan että en muista, en edes niitä kahta jotka ovat maan ja auringon välissä. Voisin arvuutella että yksi ainakin on venus ja oliko se toinen sirius. Eih,, en muista, olikos mars meidän jälkeen?
mikä moka tarkoitin tietenkin pussis joka kyseli. Ja taitaa tuo sirius olla tähti. :))
enkä tiedä kiertääkö sen ympärillä planeettoja, mutta ainakin kaksoistähti kiertää sen kanssa samassa järjestelmässä.
on tuo avaruuden tutkinto pahasti kesken, niin voisitko sinä valaista minulle ne aurinkoa kiertävät planeetat. Jäi meinaan vaivaamaan.
on mulla vielä pari muuta, tapatoimittajan ja ms.moonshinen lisäksi. Toista en ole käyttänyt valovuosiin ja toinenkin on jäissä. Sitten on vielä rekkaamattomat nikit päälle, siis ei lauseenosat vaan satunnaiset ja puolisatunnaiset nimimerkit. Olikohan muuta *rehellisyyden puuskassa*
Sitäpaitsi olen varma että melkein kaikki valehtelee jotka sanoo ettei heillä ole muita nikkejä, hohoijaa...
no nyt tuli vaakuttimelle tosiaan rehellisyyden puuska. :) Muuten olen kanssasi samaa mieltä. Eihän tästä nyt kanssasi saa millään väittelyä aikaiseksi. :))
ylinopeutta ajavat että kaikki muutkin ajavat, ja dopingista kärynneet että kaikki muutkin käyttävät jne jne, enemmän itsesuojelua.
Toisaalta, jos täällä vuosiakin roikkuu, alkaa persoonallisuus pirstoutua, näkynee sitten monina nikkeinäkin.
vuosia tarvita, mitä olen huomannut, eikä mitään tekemistä persoonallisuuden pirstoutumisen kanssa. Jos joku haluaa käyttää yhtä nikkiä, ok. Jos haluaa käyttää eri nikkejä ja systeemi suo siihen mahdollisuuden, mikä ettei. Mukava on aina arvailla kuka kaavun takana lymyilee. Jos joku kirjoittaa puskasta lauseen osana, en välttämättä arvele hänen persoonallisuutensa pirstoutuneen. :)
senkin... senkin... Psykolooki!!! :))
ainakaan viisikymppisissä kaikki. Sitäpaitsi, valehtelet kuitenkin, sulla on takuulla muitakin nikkejä toisilla palstoilla. Tunnusta pois, ei se tutussa porukassa mihinkään leviä. :))
Väitän, ettei väittämisestä koskaan seuraa mitään hyvää. Väittäessä väsyttää itsensä ja vastaväitäjänsä.Tietysti silloin voi väittää, jos onnistuu pääsemään väittelyyn. Ilman tohtorinhattua ei kannata väitellä. Väitän näin.
ei tarvitse enään mitään väittelyä. Kruunaanko sinut väittelyjen väittäjäksi väitettyjen väli väittäjäksi. Ähhhh nyt menee jo suukin vääräks väitteluyistä. :))
Saanks minä jokun ansimerkin kans?
*voittajalla on hymy levällään*
merkit jaetaan sitten joskus kun kaikki on väitelleet itsensä uuvuksiin, joten katsotaan sitten myöhemmin. :))