VASTUSTAJAT OVAT VAIENNEET !

Tämä kirjoitus koskee niitä entisiä Jehovan todistajia, jotka kirjoittelevat Suomi24.fi palstafoorumilla jehovantodistajuutta herjaavia kirjoituksiaan. Tiettävästi moni heistä pitää nykyään kotisatamanaan ev.lut. kirkkoa tai ev.lut.kirkon tukemaa ja mainostamaa UUT ry:tä.

Sen vuoksi, koska osa heistä on tällä keskustelufoorumilla ihannoinut ja julistanut kristikuntaa ja sen oppeja, mutta on samalla herjannut jehoantodistajuutta ja Seuran julkaisujen sisältöä, on vaa'an tasapaino edellyttänyt keskustelujen siirtämistä myös heidän kotikentälleen, ja heidän kotikenttänsä uskonnollisten tapojen ja sen tuottaman hedelmän tarkasteluun.

Kovin on ollut hiljaista ev.lut. palstafoorumilla. Ei ole näistä entisistä Jehovan todistajista siellä monikaan puheenvuoroaan käyttänyt, sen enempää puolustuspuheenvuorojaankaan.
8843
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

>>Tiettävästi moni heistä pitää nykyään kotisatamanaan ev.lut. kirkkoa tai ev.lut.kirkon tukemaa ja mainostamaa UUT ry:tä.>>

Monet kirjoittelijat täällä puhuvat yksilöinä.

Eikös todistajat sitten jatkuvasti herjaa kaikkia muita uskontoja?

Miksi kriittisyys uskonnon suhteen tulee todistajien mukaan aina kohdistaa vain muihin uskontoihin? Miksi oma uskono ei kestä kriittistä silmää?

Vastaus tiedetään.

Kriittinen ajattelu on niin vaarallista että siitä pitää kokoajan varoitella lehdissä.. Kuten Vartiotornissa 15.7

Äänestä

Toi otsikon termi: VASTUSTAJAT...IHAN KUIN OLISI SIELUNVIHOLLISESTA KYSYMYS JOS ON ERI MIELTÄ KUIN VARTIOTORNI :)

Äänestä

Muuta hiljaisuutta en niinkään ole havainnut, kuin Vartiotorniseuraa sokeasti kannattavien vaikenemisen monien Vartiotorniseuran näkemyksistä esittämieni kysymysten edessä. (1. Piet. 3:15)

Äänestä

'Keskuste luterilaisuudesta palstafoorumilla' ev.lut uskontoon kääntyneet entiset Jehovan todistajat menettivät kyvynsä keskustella. Keskustelun sijaan alkoivat puhdistaa palstaa luterilaisuutta tarkastelevista kirjoituksista.

Kaikkein arin ja kiusallisin aihe heille oli heidän uskonsa peruskulmakivi 'kolminaisuusoppi'. Riippumattomista lähteistä otetut ensimmäiset kolminaisuutta tarkastelevat lainaukset viitteineen lensivät luterilaisuuspalstalta huissin nevadaan.

Myöskin luterilaisuuden kristillisyyttä kyseenalaistavat riippumattomista lähteistä viitteineen otetetut lainaukset varhaiskristittyjen suhtautumisesta sotapalvelukseen ja Rooman tarjoamiin virkoihin, saivat tehdä yllä mainituille lainauksille seuraa.


Samoin palstalta lensivät bittiavaruuteen luterilaisuuden hedelmää tarkastelevat aiheet kuten abortit, täynnä olevat vankilat, nuorten keskuudessa rehottavat haureus ja sukupuolitaudit, pappien uskon menetys kristuksen lunastusuhriin ja yleensäkin Raamattuun.


Tuolla tavoin palstaa puhdistamalla saivat luterilaisuuden näyttämään terveeltä ja kauniilta kuin purppuraan ja helakanpunaan puetulta naiselta, joka istuu paljojen vetten päällä, ja on koristeltu kullalla ja kallisarvoisilla kivillä ja helmillä, ja jolla on kädessään kultainen malja, joka on täynnä iljetyksiä ja hänen haureutensa epäpuhtauksia. Kristikunnan malja, josta se juottaa maan asukkaan haureutensa viinillä, on päältä kultainen, mutta on täynnä iljetyksiä ja hänen haureutensa epäpuhtauksia.

Äänestä
  • Aika jännä homma sikäli nuo OskariPööstyn viestissä mainitut asiat (sukupuolitaudit, haureus, abortit, rikokset -> vankila)... Näihin asioihin tuli törmättyä kymmeniä kertoja, silloin kun jt-nuorison kanssa vielä pyörin. Huono seura turmelee hyödylliset tavat, sanotaan.

    Äänestä

  • Poppi kirjoitti:

    Aika jännä homma sikäli nuo OskariPööstyn viestissä mainitut asiat (sukupuolitaudit, haureus, abortit, rikokset -> vankila)... Näihin asioihin tuli törmättyä kymmeniä kertoja, silloin kun jt-nuorison kanssa vielä pyörin. Huono seura turmelee hyödylliset tavat, sanotaan.

    >> silloin kun jt-nuorison kanssa vielä pyörin>>

    Seuramme parani huomattavasti, kun lähdit pyörimästä jaloistamme pois. Olit useasti minuakin houkuttelemassa tyttöjen kanssa sillain ;)

    Äänestä

Tarjoas vähän todisteita tuosta ev.lut. kirkon ja UUT:n välisestä suhteesta.

Äänestä

ihmistä on erimieltä kanssasi!! Miten voit olla miin v***n vakuuttunut oikeasta uskostasi??
Laitappa vähän faktaa, tiedä vaikka täällä olis joku toinen yhtä fiksu kuin sinä?????

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kotikentällään kirjoitti:

Tämä kirjoitus koskee niitä entisiä Jehovan todistajia, jotka kirjoittelevat Suomi24.fi palstafoorumilla jehovantodistajuutta herjaavia kirjoituksiaan. Tiettävästi moni heistä pitää nykyään kotisatamanaan ev.lut. kirkkoa tai ev.lut.kirkon tukemaa ja mainostamaa UUT ry:tä.

Sen vuoksi, koska osa heistä on tällä keskustelufoorumilla ihannoinut ja julistanut kristikuntaa ja sen oppeja, mutta on samalla herjannut jehoantodistajuutta ja Seuran julkaisujen sisältöä, on vaa'an tasapaino edellyttänyt keskustelujen siirtämistä myös heidän kotikentälleen, ja heidän kotikenttänsä uskonnollisten tapojen ja sen tuottaman hedelmän tarkasteluun.

Kovin on ollut hiljaista ev.lut. palstafoorumilla. Ei ole näistä entisistä Jehovan todistajista siellä monikaan puheenvuoroaan käyttänyt, sen enempää puolustuspuheenvuorojaankaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu