Voisiko joku asiantietäjä ystävällisesti kertoa minkä merkkisiltä huoltoasemilta vielä saa bensaa johon ei ole sotkettu yhtään etanolia?
Missä bensassa ei etanolia?
Ei alkoholia sinne
83096
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nyt on kaikis asememilla se 5% etanolia bensiinin seas,,jos haluut hakea niin voit kääntyä sinne itään päin,,,mut kohta sielläkin saa sellaista bensaa mis on etanolia sekoitettuna...
Melkein kaikilla suomalaisilla bensa-asemilla myydään etanolitonta bensiiniä. Ei se ole vielä tullut jakeluun niin laajassa määrin.
Onkohan tästä asiasta saatavilla oikein luotettavaa tietoa jostakin. Ajattelen vaan, että mistä johtuu, kun auto on alkanut parin viime viikon aikana käynnistymään huonommin kuin ennen. Ei käynnisty ensimmäisellä yrityksellä ilman kaasun painamista. Onkohan vaan sattumaa, vai johtuuko vaivihkaa lisätystä etanolista.
bensan joukkoon lentopetroolia ja sillälailla tehdä siitä biopolttoainetta?
katsos muuten joutuisi kaatamaan lentobensan maahan kun on jäänyt vähän vartiolentoja lentelemättä:)
5 prosenttia etanolia bensassa ei vaikuta moottorin toimintaan.
Neste lisää etanolia vain 98:n sekaan, eikä sitäkään myydä kuin eteläisessä Suomessa. Bensa-asemilla siitä ei erikseen mainita.
Kyseistä bensaa myydään enää vain joillakin Helsingin seudun asemilla.
Kyllä se bensiini on vielä ihan tavallista melkein kaikilla huoltoasemilla. Vaikeampaa on löytää biobensiiniä myyviä huoltoasemia.
Neste sitä kuitenkin myy (Futura 98-biobensiini) se on litrahinnaltaan muutamia senttejä kalliimpaa kuin tavallinen bensiini.
Neste Oil toi biobensan ensimmäisenä Suomen markkinoille: Neste Oil julkisti huhtikuussa 2006 tuovansa ensimmäisenä Suomessa markkinoille biobensiinin. Bensiinin bio-osuus on 2-5 prosenttia, ja se on EU:n alueelta tuotua etanolia.
Muilla öljy-yhtiöillä ei taida vielä olla etanolibensaa tarjolla; kun se tulee, siitä tehdään kyllä myyntiargumentti.
Lisätietoa:
http://www.nesteoil.fi/default.asp?path=35;52;88;100;101;5150;5433