Miksei Keskusta halua toimia siten, että päästäisiin nuorisotyöttömyydestä eroon????
Vaikka lääkkeitä heillä olisi, eivät silti ole pystynyt toimimaan politiikassa niiden toimeenpanemisen puolesta.
Vaikka lääkkeitä heillä olisi, eivät silti ole pystynyt toimimaan politiikassa niiden toimeenpanemisen puolesta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lipponen tietää heh heh
Jos työttömyyden poistamiseen tähtääviin toimiin pääsisivät vaikuttamaan työttömät itse, ongelma poistuisi nykyistä nopeammin.
Tiettyjä ristiriitoja on toki olemassa työttömienkin kesken. Esimerkiksi itse otit jostain syystä esille vain nuorisotyöttömyyden, vaikka työttömyys on minun ja monen muun mielestä koko työikäisen väestön ongelma. Tuollaiset pieniltä tuntuvat seikat vaikuttavat aina siihen, millaisia toimia vähillä taloudellisilla resursseilla otetaan käyttöön.
... ne Keskustan hallussa olevat lääkkeet ovat, mutta joita se ei kuitenkaan käytä nuorisotyöttömydestä pääsemiseksi eroon.
Työttömyysturvan uudistus, jonka tavoitteena on parantaa kansalaisten yhdenvertaisuutta, rahoituksen läpinäkyvyyttä ja rahoituksen kestävyyttä erilaisissa suhdannetilanteissa. Lisäksi keskustan työttömyysturvamalli helpottaa työttömän opiskelua, lyhyidenkin työsuhteiden vastaanottamista sekä työttömästä yrittäjäksi tai erilaisiin toimeksiantotehtäviin siirtymistä. Näihin haasteisiin vastaisi parhaiten yleinen eli pakollinen työttömyysvakuutus nykyisen vapaaehtoisen sijaan.
Perusturvan uudistaminen perustulon hengessä.Tavoitteena on yksinkertaistaa ja vahvistaa perusturvaa, tuoda siihen ns. yhden luukun ajattelua sekä laajentaa työn käsitettä. Sekä työttömyysturvan että perusturvan uudistuksen tavoitteena on ehkäistä köyhyyttä ja syrjäytymistä sekä helpottaa sosiaaliturvan etuuksien ja pienten työtulojen yhteensovitusta niin, että työn tekeminen, yritteliäisyys ja opiskelu aina kannattaa paremmin kuin passiivisuus.
Myös Keskustan verotusuudistus tukee sitä, että työn tekeminen aina kannattaa. Siksi verokevennysten painopiste on pieni- ja keskituloisissa. Erityisesti verotus ja perusturva on sovitettava yhteen niin, että turhalta tukiluukuilla juoksemiselta vältytään.
Työnantajan eläke- ja sosiaalivakuutusmaksut ehdotamme porrastettavaksi uudella tavalla työn antamista kannustavasti. Ehdotamme porrastusta palkkatason mukaan niin, että pienistä palkoista maksut ovat nykyistä huomattavasti alemmat. Uusi porrastus helpottaa työpaikkojen syntymistä erityisesti pitkäaikaistyöttömille ilman työllistämistukia ja vastaavia subventioita.
Yrittäjyyden tieltä on raivattava turhaa byrokratiaa. Työnantajavelvoitteet on voitava hoitaa mahdollisimman yksinkertaisesti. Eläke- ja vakuutusmaksut sekä ennakonpidätykset on voitava hoitaa työnantajakortilla.
Paikallisen sopimisen oikeus ja mahdollisuus on annettava kaikille työntekijöille ja työnantajille. Valtakunnallinen sopimus on työelämässä lähtökohta, mutta siihen voidaan paikallisista tarpeista tehdä yhdessä sopimalla muutos. Ellei paikallista sopua löydy on noudatettava työehtosopimusta. Paikallinen neuvottelu työpaikalla hoidettaisiin työnantajan ja työntekijöiden luottamusmiehen kesken tai ellei häntä ole valittu, yhdessä koko henkilöstön tai henkilöstöryhmän kanssa. Tällöin sopimuksen syntyyn tarvittaisiin jokaisen myötävaikutusta.