Mitä pitäisi tehdä? Win 2000 Pro ei suostu käynnistymään, vaan näytölle ilmestyy teksti, joka sanoo: "Stop: C0000139 (aloituskohtaa ei löydy)
Proseduurin aloituskohtaa _aulldvrm ei löydy dynaamisesti linkitettävästä kirjastosta ntdll.
Tekstissä viitataan myös uusiin laitteisiin ja ohjelmiin ja onko ne asennettu oikein, Biosin muistiasetuksiin ym.
Ehdottaa käytettävän vikasietotilaa. Kokeilin sitä mutta ei auttanut.
Ennen totaalista jumiintumista koneelleni oli ilmeisesti tullut joku virus, vakoiluohjelma tms. ja sen takia operaattorilta tuli ilmoitus, että nettiyhteys pitää katkaista. Tämän jälkeen asensin uuden palomuurin, jonka jälkeen Windows ei enää käynnistynyt. Apuaaa....
Mikä ihmeen C0000139?
4
437
Vastaukset
- zxcvbnm
Olipa oikein älyllisen ajattelun kirkastus. Eli kun operaattorisi valittaa koneesi tunkevan ulos roskapostia/örkkiä tuutin täydeltä niin yrität hillitä sitä palomuurilla. Eikö mieleen tullut yhtään virustentorjuntaohjelma?
Kone taitaa olla nyt niin solmussa että on parasta asentaa Windows uusiksi.- Anneli85
Virusohjelma ja palomuuri (tosin ilmaiset) minulla tietenkin olivat alusta lähtien, eivät vain näköjään estäneet niitä örkkejä.
- kannattaisi
Anneli85 kirjoitti:
Virusohjelma ja palomuuri (tosin ilmaiset) minulla tietenkin olivat alusta lähtien, eivät vain näköjään estäneet niitä örkkejä.
ehkäpä kannattaisi siten harkita vakavasti internetselaimen vaihtoa. laita Firefox tai Opera ja opettele käyttään sitä. IE vain windows updatea/office updatea varten!
- OHJEITA
Aja CHKDSK vikasietotila komentokehottella.
Mikä palomuuri sinulla on?
Onko 2 palomuuria käytössä?
Xp SP2:n joku muu = mhd. ongelma?
CHKDSK -ohje. valitse oikeat parametrit
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;228888
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1193984SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763305Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.671927SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2191381Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171292Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2261042Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49765- 62706
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20706Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6695