Ei liity varsinaisesti tänne mutta tietäisikö joku mistä voisi löytää tilaston joka todistaa että Suomessa on prosentuaalisesti enenmmän homoja kuin Ruotsissa?
Ruotsi
.....
3207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksi ensinnäkin kyselet tuollaisia? Ei ole olemassa mitään tilastoja kuinka paljon homoja on eri maissa, mutta varmaan suurinpiirtein yhtä suuri prosentti populaatiosta kaikissa maissa, ei varmaan vaihtele paljoa. Se mikä VOI vaihdella on se kuinka moni ihminen USKALTAA tunnustaa olevansa homo eri maissa. Eli ei ole yhdessäkään maassa olemassa mitään tilastoa homojen määrästä. Pitäisikö sinun mielestä olla? ja minkä takia?
Homous on heterouteen rinnastettava seksuaalisuuden muoto, joka ei ole sairaus,ei poikkeama normaalista seksuaalisuudesta, vain sen yksi laji. Jos sinulla on vaikeuksia hyväksyä OMA homoutesi suosittelen sivustoa: www.seta.fi
Kyllä sellainen kuulemma on tehty, Suomessa vajaat 10%, mutta Ruotsin lukuja en ole löytänyt vielä mistään. Ja en mitenkään halveksu homoja, tuolla tilastolla vaan saisi aika nopeasti hiljaiseksi nuo "ruotsi on homomaa"-ihmiset=)
Enjkä ole homo,kiitos kuitenkin=)
Hyvä ystävä,
tälläisiin tilastoihin ei kuitenkaan ole mitään uskomista. syyt:
a) kyselytutkimuksissa eivät ihmiset kerro totuutta tälläisistä asioista peläten heille siit aiheutuvan jotakin haittaa tai vahinkoa. Ja seksuaalisuus on sen verran yksityinen asia että ei moni siitä halua jonkun tilastokyselijän tietävän.
b) Suomessa moni ei ole mikään "kokopäivähomo" jos saa tuollaisen sanahirviön kirjoittaa, vaan moni saattaa olla jopa naimisissa, avoliitossa jne. ehkä he identioivat itsensä bi-seksuaaleiksi tai muuta. Mites heidät lasketaan?
c) seksuaalisuus on skaala 0 - 100:n suurin osa ihmisistä sijoittuu aivan varmaan sinne välimaille ja VAIN osa on 100% homoja tai heteroita.
d) en usko että Suomessa on sen enempää homoja kuin Ruotsissakaan. Eikä Ruotsissakaan ole enempää kuin muualla Euroopassa. Siis keskimäärin. Varmaan luonto ( tai jos joku haluaa luoja) on määritellyt tuon prosentin joskus ammoin ja määrätty määrä ihmisiä on kiinnostuneita vain tai osittain omasta sukupuolestaan.
e) miksi tuntuu siltä ( joistakin omasta seksuaalisuudstaan ahdistuneista homofobeista) että homoja ja lesboja olisi nykyään enemmän? En usko että on enemmän kuin mitä esim 100 vuotta sitten. Yhteiskunta on vaan vapautunut ja useampi uskaltaa olla se mitä oikeastaan on, eikä piilotella ja salailla omaa itseään. 100 vuotta sitten, tai vaikkapa 30 vuotta sitten, yhteiskunta oli vielä aikalailla erilainen ja esim naisten asema sekä yhteiskunnnassa taloudellisesti ja poliittisesti oli paljon nykyistä heikompi. Monesti juuri naisten asema korreloituu homojen ja lesbojen asemaan. Yhteiskunnat missä naisten oikeudet ja vapaudet on tunnustettu on myös yleensä suvaitsevainen seksuaalisia vähemmistöjä kohtaan. ( vrt. muslimimaat vs länsimaat).
Hyvää ruskaa kaikille kuitenkin sukupuoleenja säätyyn katsomatta !