En usko alkuräjähdykseen!

Tervehdys kaikille! Minä en usko tieteen markkinoimaan niinsanottuun "alkuräjähdykseen".
Minun käsitykseni maailmansynnystä ei ole lainkaan niinsanotusti "tieteellinen".

On vallalla kaksi käsitystä maailmansynnystä:
Ensiksi niinsanottu evoluution maailmankuva jossa maailma on syntynyt sattumalta alkuräjähdyksestä ja jossa kaikki on syntynyt itsestään vallitsevien luonnonlakien voimasta.

Toiseksi Raamatun maailmankuva jossa Jumala loi tarkoituksella maailman kuudessa päivässä 6000 vuotta sitten. Se on siis täysin sattuman vastakohta ja aivan erilainen kuin "tieteellinen" maailmankuva ja käsitys maailman synnystä.

Jompikumpi näistä maailmankuvista ja käsityksistä on pakostakin väärä, joku on väärässä, mutta kuka?
Kumpi maailmankuva on väärä?

Itse uskon että "tieteellinen maailmankuva, eli evoluution maailmankuva on väärä. Uskon että Raamatun maailmankuva ja maailmansyntykäsitys on oikea.

Uskon että Jumala on olemassa ja että maailma ei syntynyt sattumalta.

Jumalan olemassaolo on hengellinen kysymys, ja siinä kohtaa myös materialistinen tiede nivoutuu ja on tekemisissä hengellisten asioiden kanssa, vaikka ei haluaisikaan.

Jokaisen täytyy elämänsä aikana ottaa kantaa Jumalan olemassaoloon ja myös siihen oliko Jeesus Nasaretilainen Jumalan Poika.

Minä uskon Jeesukseen.

Siunausta!
312153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Ei mee sullakaan kovin hyvin. Otan osaa.

Äänestä

Niinpä-Olen kanssa ihmetellyt,että miten me olemme mukamas jostain meressä alkaneesta solusta kehittyneet-Siis tämä evoluutioteoria on temmattu tuulesta. Mutta tiedemiehethän joutais muihin hommiin jos meitä olis liikaa-siis meitä jotka eivät niiden teorioihin usko.
Kyllä niiden teoriat kumoutuu,kunhan muutama satavuotta mennään eteenpäin-jos nyt niin pitkälle edes päästään.Ihminen tuhoutuu omaan "viisauteensa"-jospa se on tuo atomipommi?

Äänestä
  • siis olla elämättä ? Halveksit röyhkeästi 14 miljardin vuoden lahjaa juuri sinulle. Paskiainen ! Hieman kunnioitusta...

    Äänestä

  • päättänyt kirjoitti:

    siis olla elämättä ? Halveksit röyhkeästi 14 miljardin vuoden lahjaa juuri sinulle. Paskiainen ! Hieman kunnioitusta...

    Elän ehkä laadukkaampaa elämää kuin moni muu parast aikaa. En halveksi elämää-vaan joitakin teorioita.
    Enkä mitenkä erikseen kunnioita niistä kaikkia.
    Mistäs Sinäkään tiedä miljardien vuosien päähä taaksepäin-Uskot ns.tieteellisiin selityksiin näköjään vahvasti. Mutta sitä-onko totta vai tarua-me emme kukaan tiedä varmuudella.
    Sori vaan-uskontojakin on monenlaisia.

    Äänestä

Moi !

Minä en usko, mutta minä luotan että
- fysiikan maailmankuva on suurin piirtein oikein
- geologian maailmankuva on suurin piirtein oikein
- astronomian maailmankuva on suurin piirtein oikein
- kemian maailmankuva on suurin piirtein oikein

Mihinkään näihin ei takuulla liity nuori maailmankaikkeus. Nuori maailmankaikkeus on takuulla lööperiä.

Muuten voit tietysti uskoa ihan mihin haluat, säälittää vain tuollainen itsensä pettäminen. Mutta kaippa sinun on jollain itseäsi petettävä.

--

Äänestä

Usko mihin uskot, mutta tämä on skeidaa.

>On vallalla kaksi käsitystä maailmansynnystä:

Niitä on useampia, kuten esim. Sotkan muna tai Shivan tanssi.

Äänestä

Ne kiistaatta paljon yli 6000 vuotta vanhat fossiilit sitten oli kelluuko ne ilmassa.Sanoppa miksi jumala olisi luonu sitten 60miljoonaa vuotta vanhoja luurankoja, ja sitten vasta 6000 vuotta sitten maapallon, missä ne luurangot on. Niinkuin huomaat jokin tuossa yhtäjössä ei täsmää..

Äänestä
  • kovinkaan pitkää aikaa, kun on oikeanlaiset olosuhteet. Miksi siis kaikki fossiilit olisivat kymmeniä miljoonia vuosia vanhoja, kun tuhatkin vuotta riittää helposti?!

    Äänestä

  • ei vaadi kirjoitti:

    kovinkaan pitkää aikaa, kun on oikeanlaiset olosuhteet. Miksi siis kaikki fossiilit olisivat kymmeniä miljoonia vuosia vanhoja, kun tuhatkin vuotta riittää helposti?!

    monen kreationistin ajatusmaailma alkaa näemmä fossiililoitumaan jo tuossa parikymppisenä ;)

    Äänestä

Kun ei se maailmankaikkeuden synty ollenkaan liity evoluutioteoriaan. Evoluutioteoria tarkastelee eliöiden kehitystä. Se ei ota kantaa siihen miten maailmankaikkeus on syntynyt, eikä edes siihen miten elämä maapallolle on ilmestynyt.

Muuten voit kyllä uskoa ihan mihin haluat.

Äänestä
  • Evoluutioteorrian kannattajat kyllä ottavat aika innokkaasti kantaa maailmankaikkeuden syntyyn alkuräjähdyksessä. Sattumalta ja itsestään, tyhjästä.

    Kuulostaa paljon hullummalta kuin Jumalan luoma.

    Äänestä

  • blaahhh kirjoitti:

    Evoluutioteorrian kannattajat kyllä ottavat aika innokkaasti kantaa maailmankaikkeuden syntyyn alkuräjähdyksessä. Sattumalta ja itsestään, tyhjästä.

    Kuulostaa paljon hullummalta kuin Jumalan luoma.

    Kokonaan eri asia on, ottavatko evoluutioteorian kannattajat kantaa johonkin muuhun teoriaan vai ei. Evoluutioteoria ei kuitenkaan itsessään ota kantaa maailmankaikkeuden syntyyn. Ja alkuräjähdys ei ole biologiaa ollenkaan. Koetetaan pitää ne puurot ja vellit eri kattiloissa...

    Ei tietenkään ole mikään ihme, että tieteellisesti maailmaa tarkastelevat ovat kiinnostuneita useammastakin tieteen aloista.

    Äänestä

  • Evoluutiota on ainakin kuudenlaista. Missään en ole palstan otsikossa huomannut mainittavan biologista evoluutiota. On esimerkiksi kosmista evoluutiota joka käsittelee taivaankappaleiden syntyä esim tähtien.

    Äänestä

  • blaahhh kirjoitti:

    Evoluutioteorrian kannattajat kyllä ottavat aika innokkaasti kantaa maailmankaikkeuden syntyyn alkuräjähdyksessä. Sattumalta ja itsestään, tyhjästä.

    Kuulostaa paljon hullummalta kuin Jumalan luoma.

    Se se vasta hullua on! Tyhjästä on syntynyt joku kaikkivaltias jumala!

    Ei, vielä hullumpaa on, että semmoinen jumala olisi noin vain ollut aina!

    Äänestä

miksi voimme havaita tähtiä miljoonien valovuosien päästä.

Äänestä
  • tuomosta kretiiniltä kyselet vastaushan on tietenkin jumala teki valon siihen väliin

    Äänestä

  • näin se menee... kirjoitti:

    tuomosta kretiiniltä kyselet vastaushan on tietenkin jumala teki valon siihen väliin

    Ajattelinkin, että olisivatko he mahdollisesti keksineet uusia naurunaiheita.

    Äänestä

Usko mihin uskot mutta tämä on täytty soopaa:

>> On vallalla kaksi käsitystä maailmansynnystä:
Ensiksi niinsanottu evoluution maailmankuva jossa maailma on syntynyt sattumalta alkuräjähdyksestä ja jossa kaikki on syntynyt itsestään vallitsevien luonnonlakien voimasta.

Toiseksi Raamatun maailmankuva jossa Jumala loi tarkoituksella maailman kuudessa päivässä 6000 vuotta sitten. Se on siis täysin sattuman vastakohta ja aivan erilainen kuin "tieteellinen" maailmankuva ja käsitys maailman synnystä. >>

Aika paljon virheitä noin pienessä pätkässä:

Ensinnäkin noita käsityksiä on pirusti enemmän! Toisekseen ei tuo ole "evoluution maailmankuva". Ei evoluutiolla tai evoluutioteorialla ole "maailmankuvaa" uskonnollisessa mielessä. Jos sanoisit että tuo on tämän hetken tieteen käsitys maailman synnystä niin olisit lähempänä.

Onhan olemassa teistisiä evoluutikkoja jotka uskovat maailman olevan jumalan luoma, samoin kuin elämän mutta että elämä on kehittynyt evoluution lakien mukaan. Jehovan todistajien käsitys tietääkseni on se että maapallo on vanha mutta elämä luotiin 6000 vuotta sitten tai jotain sen tapaista. Vanhan maailman kreationistit uskovat vanhaan maapalloon ja käsittääkseni myös vanhaan elämään mutta silti siihen että jumala loi elämän lajeittain.

Äänestä
  • Mistä tuli ne kaksi molekyyliä jotka yhteentörmätessään synnyttivät "big bangin"?

    Äänestä

  • Iskari kirjoitti:

    Mistä tuli ne kaksi molekyyliä jotka yhteentörmätessään synnyttivät "big bangin"?

    Hieman infoa:
    Kvanttiteorian epätarkkuusperiaatteen mukaan materiaa voi tulla tyhjästä. Myös kaikkeuden kokonaisenergia on edelleenkin nolla, joten energian häviättömyyslakia ei rikota, ja se on syntynyt itsestään toistaiseksi tuntemattoman kvantti-ilmiön johdosta. Kvanttifysikaalinen tyhjiö ei ole "tyhjä", vaan siinä on tyhjiöenergiaa. Maailmankaikkeuden aine on lainannut energiansa gravitaatiokentältä, jossa se lepää, ja niin vastakkaista energiaa meni gravitaatiokenttään. Itse asiassa tunnetaan joitakin ilmiöitä, joissa ainetta muodostuu tyhjästä ja häviää itsekseen, ja joihin muun muassa perustuu mustien aukkojen säteily

    Äänestä

  • Iskari kirjoitti:

    Mistä tuli ne kaksi molekyyliä jotka yhteentörmätessään synnyttivät "big bangin"?

    Mitkä ihmeen kaksi molekyyliä? Kannttaisi tutustua hiukan verran moderniin kosmologiaan ennen kuin alkaa esittää moisia outoja kysymyksiä. Voisin suositella vaikkapa Sir Martin Reesen kirjaa "Ennen alkua"

    Äänestä

Jälleen yksi todiste että kristityt nyt sattuvat olemaan hiton tyhmiä!

Maailmankaikkeuden ja planeettojen syntyä yms. ei tutki evoluutio, vaan kosmologia.

Elämän syntyä ei tutki evoluutio, vaan abiogeneesi.

VASTA elämän kehittymistä tutkii evoluutioteoria, mikä näiden hihhulien päissä on vialla kun kukaan ei tunnu tietävän näitä asioita?

Varmaankin siksi opetushallitus ja teologit haukkovat henkeään kun jopa 30% suomalaisista uskoo kreationistiseen maailmankuvaan. Täällä meillä kun joka kolmas ihminen on helvetin tyhmä, ja tämä kristitty taisi juuri osua neljän fiksun suomalaisen väliin.

"Minä uskon Jeesukseen!"

Aivan vitun sama mitä sinä uskot. Alkuräjähdys (mikä ei ollut konkreettinen räjähdys niin kuin kristityt usein sen mieltävät, vaan nopea laajeneminen) on totta ja meillä on siitä helvetin monta hypoteesia olemassa jotka muodostavat BB:stä teorian. Jumalalle nyt kun ei silti tunnu olevan mitään sumaa.

Äänestä
  • Kaikki ovat toisiaan vastaan!
    Selvä en sitten ole ketään vastaan hyppään kalliolta
    alas ja humps. Kuolen sinne ja katson pääsenkö
    ns. "helvettiin" ! Jos pääsen olitte oikeassa ja
    olkaa vaan . En vitun vie usko jumalaan! Koiramainenkissa
    älä usko jumalaan se on täyttä soopaa! Koiramainenkissa
    anna sun m.s. niin voin kertoa sulle alkuräjähdyksestä. Nämä kanaaivot pilaavat sun elämän, miksi jumala ei sitten auta heikkoja?
    Olet oikeilla jäljillä koiramainenkissa sun tarviivaan saada tietoa tästä tiedemiesten keksinnöstä joka on täyttä totta!

    Äänestä

Kysymys teille! No tiedän että katsotte mua viistoon
kun kerron etten usko. Onko pahat eli ne jotka
eivät usko jesukseen niin päätymässä helvettiin?
En käänny koskaan jeesukseen joten minua on turha
käännyttää tai no ihan sama. Uskon tavallaan ja tavallaan en. Mutta en tiedä mitään jumalasta enkä
jeesuksesta.( olen 14 ) Voitteko vähän kertoa?
Olen ns "sukkahukassa" elämäni tiellä.
Mutta mistä kummasta jumala tupsahti?

Äänestä
  • Kyllä "pahat" joutuvat helvettiin, eli vain usko Jeesukseen pelastaa, toivottavasti sinäkin mietit asiaa vielä toisen kerran! Typistetty oppimäärä Jumalasta ja Jeesuksesta joista kysyit: Jumala on luonut maailman ja Jeesus tuli maanpäälle sovittamaan ihmisten synnit kuolemalla ristillä, jonka ansiosta meillä on mahdollisuus pelastua uskomalla Jeesukseen. Molemmat rakastavat sinua.

    Äänestä

Geenitiedon katoaminen pitkällä tähtäimellä on osoitus siitä, että ei tietoa voi syntyä tyhjästä. Tuntuu tieteellisesti mahdottomalle että tyhjästä on syntynyt mieletön määrä tietoa, mutta viimeisen 2000 vuoden aikana sitä on kadonnut. Tämä käytännössä tarkoittaa että maailma on luotu.

Äänestä
  • Nonni. Uskis on "päättänyt" että geenitietoa katoaa. Niinpä on todistettu "luominen". Hei - ihan turha lisämutka: olisit vain päättänyt, että luominen on totta.

    Äänestä

ihan mihin tahansa höpinään, mutta katsos me ihmiset, me siis tiedämme JOTAIN maailmasta, mutta kaikki me emme usko mitään ennen kuin toisin todistetaan. Olen vain käymässä täällä, mutta alkaa vituttamaan tollaset sepustukset heti kättelyssä aika paljon. Pikkasen objektivisuutta kehiin niin ehkä sanon sullekin moi, tai tuskinpa vaivaudun sitäkään tekemään näyttösi perusteella. Aivot sit pestiin, liity meihin voittajiin hähhähhäää niinkö, ja pelastut minäkin sontaläjä, niinkö ?. Paskanmarjat. Heräjä sinä nim. "kristitty" äläkä lässytä puuta heinää, kun et ilmeisesti paljoa mistään yhtään mitään halua tietää vaan lässyttää opettajiesi mielipuolikuvia.

Äänestä

Luuk. 22:36 "Niin hän (Jeesus) sanoi heille: ... Ja jolla ei ole, myyköön vaippansa ja ostakoon miekan."

Luuk. 12:49-51 "Tulta minä olen tullut heittämään maan päälle; ja kuinka minä tahtoisinkaan, että se jo olisi syttynyt!... Luuletteko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa? Ei, sanon minä teille, vaan eripuraisuutta."

2. Moos. 32:27 "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: Jokainen sitokoon miekkansa vyölleen. Käykää sitten edestakaisinleirin halki portista porttiin ja tappakaa jokainen, olkoon vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."

Hes. 9:5-7 "Ja niille toisille hän (Jumala) sanoi minun kuulteni: Kiertäkää kaupungin läpi hänen jäljessään jasurmatkaa. Älkää säälikö, älkää armahtako, tappakaa tyyten vanhukset, nuorukaiset, neitsyet, lapset ja vaimot."

4. Moos. 25:4 "Ja Herra sanoi Moosekselle: Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vastenaurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois Israelista."

4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oli Moosekselle käskyn antanut."

Matt. 12:26 "Silloin Jeesus sanoi hänelle: "Mene pois, saatana; sillä kirjoitettu on: 'Herraa, sinun Jumalaasi, pitää sinun kumartaman ja häntä ainoata palveleman'."

Äänestä
  • tajunneet, että Jumala on jakaantunut persoonallisuus: 1)Pyhä Henki ja 2)Paholainen

    Tämä selittää Raamatussa esiintyvän ristiriitaisuuden: välillä Jumala on armollinen, välillä taas koston Jumala.

    Taivaassa taas on monta osastoa, joista yksi on ns. helvetti.

    Paholainen on siis Jumalan sivupersoona, joten mitään erillistä perkelettä ei ole eikä niin ollen helvetin tultakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kristitty kirjoitti:

Tervehdys kaikille! Minä en usko tieteen markkinoimaan niinsanottuun "alkuräjähdykseen".
Minun käsitykseni maailmansynnystä ei ole lainkaan niinsanotusti "tieteellinen".

On vallalla kaksi käsitystä maailmansynnystä:
Ensiksi niinsanottu evoluution maailmankuva jossa maailma on syntynyt sattumalta alkuräjähdyksestä ja jossa kaikki on syntynyt itsestään vallitsevien luonnonlakien voimasta.

Toiseksi Raamatun maailmankuva jossa Jumala loi tarkoituksella maailman kuudessa päivässä 6000 vuotta sitten. Se on siis täysin sattuman vastakohta ja aivan erilainen kuin "tieteellinen" maailmankuva ja käsitys maailman synnystä.

Jompikumpi näistä maailmankuvista ja käsityksistä on pakostakin väärä, joku on väärässä, mutta kuka?
Kumpi maailmankuva on väärä?

Itse uskon että "tieteellinen maailmankuva, eli evoluution maailmankuva on väärä. Uskon että Raamatun maailmankuva ja maailmansyntykäsitys on oikea.

Uskon että Jumala on olemassa ja että maailma ei syntynyt sattumalta.

Jumalan olemassaolo on hengellinen kysymys, ja siinä kohtaa myös materialistinen tiede nivoutuu ja on tekemisissä hengellisten asioiden kanssa, vaikka ei haluaisikaan.

Jokaisen täytyy elämänsä aikana ottaa kantaa Jumalan olemassaoloon ja myös siihen oliko Jeesus Nasaretilainen Jumalan Poika.

Minä uskon Jeesukseen.

Siunausta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu