Tälläinen tilanne

Täällähän on paljon näitä abortinvastustajia. Mietittävää.

"Argentiinassa tehdään vuosittain satojatuhansia laittomia abortteja, joihin menehtyneiden nuorten naisten määrää ei tarkkaa tiedetä. Argentiinassa kaikki abortit ovat laittomia, koska roomalaiskatolilainen kirkko kieltää raskaudenkeskeytyksen."
4366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

olla Argentiinan tilanne ehkäisyvälineiden saatavuudessa? Sama kuin Suomessa?

Äänestä
  • kondomeja myydä siinä missä meilläkin.

    Äänestä

  • ehkäisyvälineisiin suhtaudutaan karsaasti, tuntenette rakastetun paavimme aktiivisen otteen kehitysmaiden kurjistamiseksi. Argentiinan tilanteesta en toki tiedä tarkemmin, onko niitä saatavilla vaiko suorastaan kiellettyjä.

    MUTTA - Argentiina kuuluu näihin macho-kulttuurin maihin, joissa a) nainen antaa vaadittaessa eikä hänellä päätä särje; b) machohan ei kumeja käytä perkele. (Suomalaissovakot, miksette perusta siirtokuntia Etelä-Amerikkaan?)

    Äänestä

Suomessa tuskin samassa skaalassa tapauksia olisikaan, ehkäisy on kunniassa ja ihmisiäkin vähemmän, mutta henkkoht. mielepiteenä, yksikin laittoman abortin suorittamisessa kuollut nainen olisi Suomen kaltaisessa sivistys(?)valtiossa liikaaa.

Vaikka seuraukset eivät olisi yhtä järkyttävää luokkaa kuin Argentiinassa, perusongelma on silti sama. Ne abortit tehdään kuitenkin, salli sen laki tai ei. Ja ne äidit jotka synnyttämään pakotetaan, tuskin muuttavat mieltänsä yhdessä yössä ja alkavat kunnon äideiksi, voidaan odottaa myöskin heitteillejätettyjä lapsia/vauvoja, kotisynnytyksiä ja mielenterveysongelmia, sekä aikuisten että lasten. Minusta vain vähän tuntuu että sen "solumöykyn oikeudet" alkavat mennä porukalta vähän ylitse hilseen kun ihmisten elämiä ollaan valmiita tuhoamaan vain periaatteen vuoksi.

***

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Suomeenkin? kirjoitti:

Täällähän on paljon näitä abortinvastustajia. Mietittävää.

"Argentiinassa tehdään vuosittain satojatuhansia laittomia abortteja, joihin menehtyneiden nuorten naisten määrää ei tarkkaa tiedetä. Argentiinassa kaikki abortit ovat laittomia, koska roomalaiskatolilainen kirkko kieltää raskaudenkeskeytyksen."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu