Silmä silmästä ja hammas hampaasta. Eilisen TV ohjelman perusteella Israel tekee. Onko se tuomittavaa vai hyväksyttävää.
silmä
jeesman
6149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hyväksytkö sen toisen osapuolen silmä-silmästä ja hammas-hampaasta teot?
Israel vastaa väkivaltaan väkivallalla, kunnes se kääntyy Kuninkaansa (Messiaan) puoleen ja Hän palaa takaisin maan päälle. Jeesus Kristus palaa maan päälle sitten, kun juutalaiset Häntä avukseen huutavat.
En hyväksy,ja varmaan on näillä palstoilla tullut selväksi.Mutta en ole myöskään aina joka tilaisuuden
sattuessa korostamassa Israelia ja heidän tekojaan valittuna kansana. Se ei oikeuta noihin tekoihin.
puhjehtien sille hermagedonin taisteöukentälle sillä valkoisella pilvellä niin kuin yksi teikäläisistä täällä todisti? (ja iloitsi samalla Israelin sotaretkestä, koska se hänen mukaansa vei tapahtumia eteenpäin juuri kohti tämän pilviveikon paluuta...)
En ymmärtänyt kirjoitustasi.
Israel tekee niin kuin kaikki voimakkaat valtiot, joita vastaan hyökätään. Nyt Israel on vahva, mutta kirjoitukset osoittavat, että se jää yksin ja kaikkien kansojen vihattavaksi. Silloin he huutavat avuksensa Kuningastaan (Messiasta) ja Hän on auttava paitsi omaisuuskansaansa niin myös pakanakansoja.
Elämme aikaa jolloin Israel on Lähi-Idässä voimakkain sotilasmahti. Israelin armeija on ylivoimainen arabivaltioihin nähden ja Israelilla on ydinase. Jumala on armahtanut arabeja ja osa heistä onkin pelastuva tulevien aikojen sodissa. Ovathan he Aabrahamin jälkeläisiä. Palestiinalaisille en löydä raamatusta armoa. Se on ikävä asia. Heitä odottaa yksisuuntainen matkalippu pois Israelin maasta, niille, jotka säilyvät hengissä.
Israel on Jumalan sanan mukaan "Minun maani" ja sen tulevat kaikki kansakunnat maan päällä todeksi toteamaan.
Jumala armahtakoon niitä, jotka taistelevat Hänen maataan vastaan.