Toistelen edelleen jo aikaisemmin kirjoittamaani, eli kävin v. 1975 sekä Auschwitz´ssa, että Birkenaussa.
Birkenau oli tuhottu, mutta Auschwitz oli sellaisenaan, kuin se oli jäänyt vuodesta 1945.
Auschwitzissa myydyn esitteen mukaan leireillä tuhottiin noin 2 miljoonaa juutalaista.
Auschwitzissa oli neljä paikkaa, missä ilmeisesti oli tuhottu tai teloitettu ihmisiä.
1. Ratapölkkyjä vasten oli ammuttu selvästi ihmisiä, iskemistä päätellen muutama sata tai tuhat.
2. Kaksi hirttopaikkaa, toisessa privaatisti yksi kerrallaan, toisessa voitiin ratakiskoon ripustaa kerralla kymmenkunta.
3. Kaasukammio.
Sinne mahtui kerralla noin 60-70 ihmistä. Kaasukammion seinän takana oli kaksi polttouunia, joihin kumpaakin mahtui 2-3 ruumista kerralla.
Jos yksi poltto kesti muutaman tunnin, niin mitenköhän monta tuntia olisi kestänyt 2 miljoonan ruumiin polttaminen. Ehkä sata vuotta ?
Nälkään ja tauteihin kuolleista ei ollut mitään tietoa, mutta kyllä ihmettelin, voiko tuo luku 2 miljoonaa olla totta.
Birkenau oli tuhottu, mutta Auschwitz oli sellaisenaan, kuin se oli jäänyt vuodesta 1945.
Auschwitzissa myydyn esitteen mukaan leireillä tuhottiin noin 2 miljoonaa juutalaista.
Auschwitzissa oli neljä paikkaa, missä ilmeisesti oli tuhottu tai teloitettu ihmisiä.
1. Ratapölkkyjä vasten oli ammuttu selvästi ihmisiä, iskemistä päätellen muutama sata tai tuhat.
2. Kaksi hirttopaikkaa, toisessa privaatisti yksi kerrallaan, toisessa voitiin ratakiskoon ripustaa kerralla kymmenkunta.
3. Kaasukammio.
Sinne mahtui kerralla noin 60-70 ihmistä. Kaasukammion seinän takana oli kaksi polttouunia, joihin kumpaakin mahtui 2-3 ruumista kerralla.
Jos yksi poltto kesti muutaman tunnin, niin mitenköhän monta tuntia olisi kestänyt 2 miljoonan ruumiin polttaminen. Ehkä sata vuotta ?
Nälkään ja tauteihin kuolleista ei ollut mitään tietoa, mutta kyllä ihmettelin, voiko tuo luku 2 miljoonaa olla totta.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Tuosta löytyykin kaikki pointit, jotka ovat minut saaneet epäilemään koko roskaa. Ketkähän lie onkaan tämän väitteen 6 miljoonasta takana.
Ehkä on syytä kuitenkin uskoa, kaikkien todisteidenkin vuoksi, siihen että Juutalaisten joukkotuho Saksan johdolla oli totta.
Toki onhan se piristävää, että on ihmisiä jotka kyseenalaistavat lähes kaiken, jopa kuulennot, mutta ei niin voi kuitenkaan tehdä ilman todella vahvoja todisteita siitä, että kirjoitettu teksti on väärässä.
Eli tässä tapauksessa todistus kuuluu syytetyille, jos niin nyt voi sanoa.
Myös omalla kohdallani on samanlaisia tuntoja ja ymmärrän siksi niin hyvin, että Saksan tunto haluttaisiin puhdistaa ja antaa sille arvo, jonka jokainen absoluuttisesti asiaa, siis II maailmansotaa katsova haluaa Saksan armeijalle antaa.
On todella vaikeaa ajatella asiaa "korkeajännitys" hengessä, jos hiukankin tutustuu Saksan armeijan Wehrmacht tai Waffen SS tai Luftwaffen toimintaan.
Sitä on vaan niin pirun vaikea myöntää, että nämä armeijat olivat pitkään aivan ylivoimaisia vihollisiinsa nähden.
Teknisesti, laadullisesti, moraaliltaan, ym.
Ja varsinkin jenkit kun tulivat Normandiasta Eurooppaan "löymään loput idästä selvinneet" olivat kauhuissaan, mihin viisi vuotta sotinut armeija pystyi.
Siinä hampurilaisia pureskellut nuoriso oli ihmeissään, kun Saksa löi vähillä voimillaan Waffen SS panssari joukkoja vastaan, eli ammattilaisia.
Mutta se että Saksaa syytetään ja pilkataan kaikilla tavoin II maailman sodan häviänä kalpenee aika rajusti, jos katsoo millä uhrauksilla Saksa piti lyödä.
Tutustukaahan ja saatte aika toisenlaisen kuvan kuin mitä hollywood antaa. (13,7 milj. NL soturia kaatui).
Hävinnyttä on helppo lyödä ja sitä totisesti on tehty.
Samalla hyväksyen, että toinen "ismi" valtio on saanut mellastaa vapaasti, ilman syytöksiä Euroopassa ja Idässä, ilman mitään rajaa n.50 vuotta.
Kukaan ei osaa kuin arvata paljonko ihmisiä on tapettu kommunismin nimissä!?
Onko luku 40 miljoonaa tai jopa 80 miljoonaa?
Se ei tee Saksan rikoksista yhtään vähempi arvoisia, mutta se antaa perspektiiviä sen ajan toimille (jota nl jatkoi pitkälle 80 luvulle).
Olen taipuvainen ajattelemaan niin, että Saksan invaasio juuri idässä antoi ihmiskunnalle armonaikaa keksiä monia suojautumiskeinoja mm. Nato, diktatuureja vastaan. Joita mm. kommunismi oli valmis asein levittämään.
Vastavoima ei vaan voinut olla mikään demokratia, vaan sen piti olla voima joka olisi kova kuin vastustajansa.
Toki myönnänhän minä sen, ettei Saksa sotinut todellisuudessa lännen puolesta, vaan omasta puolestaan ja haluten myös koota hedelmät taisteluistaan.
Mutta ajattelehan maailmaa, jossa Saksaa niin voimakkaana ei olisi ollut -30 - 40 luvuilla?
Olisiko jazz pelastanut meidät kommunismilta ja orjuuttamiselta?
Onko sinusta nyt juuri pohjois korea mallimaa, jossa haluaisit asua?
Tai kiina?
Sen kohtalon meiltä pelasti voimakas Saksa ja sen armeija -30 ja -40 luvuilla, lyömällä kommunismia päähän niin, ettei se kyennyt enää maailamanvalloitukseen, johon kominterm tähtäsi.
Siitä kiitos Saksalle, vaikka muutenhan koko II maailansota olikin murhenäytelmä.
Nykyajan uusnatsien puolustus Hitlerismin teoille on että "natsithan tuhosivat neuvostoliittolaisia kommunisteja" on kestämätön. Tuulesta temmatut NL:n kymmenet miljoonat "kuolleet sielut" on jo monesti todistettu propgandan tuotteiksi. Kuolleisuus Neuvostoliitossa selittyy luonnollisten syiden ohella maailmansotien ja epävirallisen lännen neuvostovaltiota vastaankäymän tuhoamissodan avulla.
Neuvostoliitto olisi kehittynyt aikalailla sosialidemokraattiseen suuntaan ellei sitä olisi ehdointahdoin koetettu eristää jotta uhkamielikuva sotilaallisesta konfrontaatiosta olisi pystytty ylläpitämään. Onhan ulkoinen uhka aina ollut hallitsevan luokan paras ase ja kilpavarustelu "pääasiallinen innovaatioiden ja tal.kasvun moottori".
Tämä juuri on todella vaarallista ja tuhoisaa ihmiskunnalle.
Kun oikein uskoo, niin mikä vaan musta onkin valkoista.
Ehkä kommunismiin perehtyneet tai uskovaiset (ismit... islami...jne, eikö siinä olisi uutta jännitystä?), voisivat selittää tämän?
En oikein ymmärtänyt kohtaa
"NL:n kymmenet miljoonat "kuolleet sielut".
Mitkä ihmeen sielut?
Enkä voi kuin ihmetellä uskosi vahvuutta kun kirjoitat (vai nauratko samalla?).
"Kuolleisuus Neuvostoliitossa selittyy luonnollisten syiden ohella maailmansotien ja epävirallisen lännen neuvostovaltiota vastaankäymän tuhoamissodan avulla. "
Niin teetkö sinä oikeutta mielestäsi enemmän kuin SS sotilas, joka uskoi asiaansa, kuten sinä?
"Sen kohtalon meiltä pelasti voimakas Saksa ja sen armeija -30 ja -40 luvuilla, lyömällä kommunismia päähän niin, ettei se kyennyt enää maailamanvalloitukseen, johon kominterm tähtäsi. "
Toisaalta on kuitenkin niin, että voitto Saksasta teki Neuvostoliitosta supervallan. Ennen toista maailmansotaa NL oli yksin, eristyksissä ja varsin toivottomassa tilanteessa maailmanvallankumouksen leivttämisen kannalta. Toisin oli sodan jälkeen: NL:n joukot olivat Keski-Euroopassa, koko Itä-Eurooppa liukui NL:n leiriin, Suomesta tuli NL:n parhaista parhain kaveri ja NL:n vaikutusvalta kolmannessa maailmassa kasvoi merkittäviin mittasuhteisiin.
Saksan hyökkäys itään veti kommunistisen dikatuurin perässään Berliiniin.
Nimimerkki Hurlok kirjoitti toiseen viestiketjuun seuraavasti:
"Kaikkia kaasutuksien uhreja ei hävitetty polttouuneissa vaan polttorovioissa. Auschwitzin komendantti Rudolf Höss myönsi ruumiiden hävittämisen krematorioissa olleen ajateltua tehottomampi keino. On arveltu että noin 650 000 Auschwitzin uhria poltettiin krematorioissa ja noin 400 000 polttorovioissa.
Auschwitzin krematorioissa (joita oli enimmillään 4) ruumiita pinottiin vähintään 3 per polttoarina ja jos jokaisessa uunissa on 5 arinaa tämä tekee 15 ruumista kerralla. Tämä tekee 75 ruumista tunnissa, 1800 vuorokaudessa ja 657000 vuodessa. Tämä siis yhden krematorion osalta.
Keskimäärin Auschwitzin uunit hävittivät 2000 ihmistä päivässä mikä on matemaattisesti täysin mahdollista. On huomioitava että teolliseen krematorioon eivät päde tavallisen krematorion lainalaisuudet - esimerkiksi ruumiita ei poltettu täysin tuhkaksi vaan isommat luut ja muut jäänteet jauhettiin hienojakoiseksi jauheeksi ja sekoitettiin tuhkaan."
No on siinä ollut haudankaivajilla sitten hommaa. Jos kerran ei loppuun asti polteta niin kyllä sitä tuhkaa ajattelisi jäävän vielä enemmän. Tämä ei tietenkään kiellä väitettäsi, mutta on mielenkiintoista alkaa miettimään kuinka massiivinen operaatio olisi väitetyn 6 miljoonan ihmisen alusta loppuun käsittely.
Ja mikä määrä polttoainetta tähän kuluisi monien vuosien aikana? Aika mukavasti veikkaan. Saksalaista tehokkuuttako?
Minun käsitykseni mukaan suurimpia luunpaloja jauhettiin pienemmiksi ja tuhka ja pienemmät luunpalaset upotettiin jokiin ja käytettiin peltoihin lannoitteena.
Nykytutkimuksen mukaan juutalaisia tapettiin vain n 5,1 miljoonaa ja tästä määrästä vain osa kaasutettiin ja poltettiin krematorioissa.
Juu mikäpä siinä, että on jokiin viskattu ja pelloille levitelty. Aika groteski ajatus. Jonnekkin ne tämä massa tietysti on laitettu eikä pitkin pihoja vain levitelty, mutta mitään todisteita taikka dokumentteja ei ole julkisesti missään esitetty.
Tämä johtuu tietysti siitä, että asiaa ei ole voitu tutkia, koska koko asia on meille tabu ja lain voimalla kielletty kiistää.
Jokainen voi miettiä miksi tykätään, että natsi-saksan tunnetuin "saavutus" pidetään ihmisten mielissä.
Minun tietääkseni noista joista on löytynyt ja löytyy kenties vieläkin noita luunpalasia.
Kannattaa aina muistaa, että kaikkea maailman informaatiota ei ole laitettu nettiin ja että dokumentteja ja todisteita löytyy lisää netin ulkopuolelta. Nythän Saksassa sijaitseva valtava holokaustiarkisto on kaiketi lähiaikoina avautumassa, joten toivottavasti se poistaa viimeisetkin epäilyksen häivät holokaustin ympäriltä.
keoissa, tiedetään että ihmisessä on vettä suurin osa ja että se vaatii melko paljon energiaa palaakseen.
Saksassa oli krooninen polttoaine pula, on absurdia ajatella että sitä olisi kaadettu miljoonia litroja toisarvoiseen käyttöön.
Mitään todellista dokumenttia tälläisestä ei ole.
Ei valokuvia tai kuvia öljytankkijunista tai kirjallisia dokumentteja.
Pikkuhiljaa on vain tunnustettava että ei ne mijoonat ihimiset haihtuneet ilmaan, jauhettu peltoihin tai luita heitetty jokiin.
Luvut ovat väärennetty.
Jotain yritetään keksiä selitykseksi.
Se on Toisen Maailman Sodan suurin propagandavalhe ja siihen perustuva teollisuus tekee kaikkensa pitääkseen kulissit pystyssä ja estääkseen riippumattoman tutkimuksen.
Koska sitten alettaisiin kysyä: Miksi?
Minkä takia on valehdeltu ja ketkä ovat siitä hyötyneet.
että ruumiskasoissa.
Lisäpolttoaineena käytettiin myös puuta.
Halkoja laitettiin ruumiiden väliin.
Riittävässä lämpötilassa ihmisen kehossa oleva rasva on oiva polttoaine. Kun tämä lämpötila saavutetaan, palaminen jatkuu ilman lisäenergiaa.
Ei ruumiita ja jäänteitä käsin haudattu. Työ tehtiin puskutraktoreilla isoihin joukkohautoihin.
Eikö alueella ole tehty kaivauksia, jotka todistaisivat asian? Miksei?
Etkö tiedä, että polttouuni EI toimi bensiinillä, vaan hiilellä. Ei ole todisteita bensan käytöstä polttouuneihin, koska niin ei tarvinnut tehdä.
Ihmisessä on palavaa rasvaa. Tarpeeksi suuressa kuumuudessa ihmiskeho palaa.
Älä venkuloi tosiasioita vastaan.
Tehty on. Ja löytyi isoja kaivantoja täynnä eloperäistä jäämistöä.
Sinulle vain eivät todisteet kelpaa koska haluat mielisairaana pellenä pitää kiinni tuosta harhastasi.
polttouunien kapasiteetti riittänyt ja että ruumita poltettiin keoissa.
Jossain tv:n dokumentissa nimenomaan puhuttiin polttoaineesta, bensasta tai vastaavasta ei hiilestä: tämä oli uutta.
Ja siltikin hiiltä olisi sitäkin tarvittu valtavat määrät, sen paloarvo on huomattavasti pienempi kuin bensan, diisselin tai kerosiinin.
Missä on dokumentit leireille matkaavista hiilivaunuista, yhtään kuvaan en ole nähnyt, vaikka määrä on niin valtava että jo sattumankin olisi pitänyt niittää satoa ja kuvan livahtaa muiden leiri kuvien joukkoon.
Pystytkö löytämään yhdenkin kuvan jossa pitkä hiilijuna on keskitysleirillä? Et.
Kuvista voi päätellä että ruokapula oli todellinen ja vankien kehon rasvaprosentti oli hyvin pieni.
En usko että siitä ylipäätään normaalistikaan olisi polttoaineeksi palamisprosessissa.
Tarpeeksi suuressa kuumuudessa mikä tahansa palaa. Tämä on fakta.
Mutta se että keoissa olevat ruumiit palaisivat ikäänkuin itsestään on mahdotonta vaikka sinne olisikin laitettu muutama halko väliin kuten jossain viestissä väitettiin.
Lämpö ei nouse riittävästi, eikä se nouse vaikka niitä poltettaisiin montuissa, sillä silloin esteeksi tulisi riittävän ilman saanti; tuli tarvitsee happea.
Litra bensaa tarvitsee 10 000 litraa happea palaakseen.
Sinä voit yrittää keksiä lisää "tosiasioita" jotka todistavat väärän oikeaksi.
En yhtään epäile etteikö leireillä tapettu ihmisiä, mutta määrät on valehdeltu huomattavasti yläkanttiin.
Et halua nähdä totuutta.
Uusnatsiksi haluava pelle taas yrittää selitellä valehteluaan uskottavaksi. Ei mene läpi.
Tiedätkö että kaikkea palavaa ainetta millä ruokitaan tulta sanotaan polttoaineeksi? Puu on polttoaine, hiili on polttoaine ja bensiini on polttoaine, joten käsite 'polttoaine' ei tarkoita bensiiniä suoraan.
Pieni triviatieto: eläinrasva on hyvää polttoainetta kunhan sen saa syttymään. Ihmiskehossa on aina jonkin verran rasvaa ja teollinen polttouuni ei piittaa onko siinä poltettavassa ruumis hyväkuntoisen vain nääntyneen.
Ruumiita poltettiin puisten kehikoiden avulla. Puuta-ruumiita-puuta-ruumiita oli rakennustapa ja sellaisessa systeemissä lämpö kohoaa aika julmetun korkeaksi. Palon sytyttämisessä voitiin hyödyntää vaikka paistorasvaa.
Kerro siis, miksi jätät huomioimatta mm. komendantti Rudolf Hössin todistajalausunnot kuolemantehtaan toiminnasta?
Auschwitzin krematoriot olivat hiilikäyttöisiä - polttonesteitä (eli paloöljyä) käytettiin ainoastaan polttoprosessin käynnistämisessä. Tutustuhan ensin kyseisten laitosten rakennus- ja teknisiin piirustuksiin ennenkuin rupeat laukomaan typeryyksiö.
koska todisteet ovat nähtävissä filmiltä televisiosta.
Älä nyt heittäydy lapselliseksi.
Siis kuinka? Kaasukammiot vai?
Missäs Lukin lähde?
Pitäisikö minun alkaa pitämään päivittäisiä itkutuokioita sen takia?
"Pitäisikö minun alkaa pitämään päivittäisiä itkutuokioita sen takia?"
ole tapettu.......Joten ei tarvitse itkeä;)
Kuten mainitsitkin niin Auschwitz ja Birkenau (Auschwitz II) olivat kaksi eri leiriä, vaikka kuuluivatkin samaan organisaatioon. Suurin osa surmatöistä tehtiin juuri Birkenaussa, jossa oli 4 kaasukammiota krematorioineen. Auschwitzissa, missä siis kävit itse, oli vain se yksi joka oli käytössä vuosina 41-42 niinkuin "kokeilumielessä". Auschwitz-kompleksin todellinen teollisen tappamisen "suorituskyky" oli siis huomattavasti suurempi kuin nuo mainitsemasi kaksi hirttopaikkaa ja yksi kaasukammio antaisivat olettaa.
http://www.kansallissosialismi.com/tarkastelussa.php
Ne, jotka ovat sitä mieltä, että HK tapahtui, koettakaa rauhoittua, ennen kuin alatte lukea linkistä löytyvää tekstiä. Minäkin olin aluksi kauhuissani tästä tekstistä. Pidin sitä valheena, mutta valitettavasti artikkelin tiedot ovat totisinta TOTTA!
jostain oudosta syystä aloittaa uusi keskustelu samasta aiheesta, mikä on tuolla menossa ja luetuimpien joukossa, apinointia vai jotain muuta?
tavalla sen keskustelun saa rullattua takasivulle, sitä sanotaan turhaksi vierittämiseksi. Ehkä siellä oli jotain, mihin avaaja ei osannut vastata, tai jotain muuten avaajan mielestä "väärin" kirjoitettua.
Mitähän tarkoittaa Holokausti-arkiston avaaminen? Kai sinne pääsevät "huonomaineisetkin" tutkijat? USA:ssahan muutkin revisionistit kuin holorevisionistit jäävät usein ilman sisäänpääsyoikeutta. Pitää ilmeisesti luvata, että ei kirjoita ikävistä asiakirjoista ja faktoista.
Jos vain valikoidut tutkijat pääsevät arkistoon, se lienee aito. Muuten sitä lienee "paranneltu". Liittotasavallan ja sitä ennen vuosikausia USA:n hallintaanhan koko paska oli jäänyt.
Veikkaan, että siellä ei puhuta mitään kaasukammioista. Tuskin siellä on edes 5 miljoonaa juutalaisuhria. Veikkaan, että pitää selittää jotain Venäjällä murhatuista yms.
Holokaustiarkisto on avoinna kaikille. Ja ikävä kyllä minun on Vandaali kerrottava sinulle että siellä löytyy dokumentteja myöskin kaasukammiosta (rakennuspiirustukset, Zyklon-B:n tilaus- ja toimitusasiakirjat, jne.)
Ja Einsatzgruppejen dokumentit ovat olleet julkisia sodan päättymisestä alkaen.
julkisesti Saksaan, Ranskaan tai vaikkapa Itävaltaan.
Mä en usko tuota holo-salaliittoa! Meitä on huijattu piste! Mutta miksi on valehdeltu?
Miksi liittouteneet eivät olisi laittaneet sodan jälkeen liikkeelle ja liioitelleet eri huhuja natsi-saksasta? Eikö se olisi aivan järkeen käypää, että itselle vihamieliseksi nähty aate/jne. survotaan suohon ja pyöräytetään vielä kivi päälle?
On kummallista väittää, että asiat menivät tarkalleen miten voittajien historia kirjat sanovat.
Nimenomaan! Olen samaa mieltä. Ei ole yhtään hyvää syytä miksi liittouma olisi kirjoittanut historian pilkulleen kuten se meni. Esimerkiksi leirit ja luvut kuolleista kirjoitettiin taatusti omaa tarkoitusperää silmällä pitäen.
Oprah Show,jossa Oprah oli itsensä Elie Wieselin kanssa vierailemassa Auschwitzissa.
Oli äijällä jutut.Palanut ihmisliha haisi, krematorion lieskat löivät taivaalle, pikkuvauvoja poltettiin/haudattiin elävältä, junasta suoraan krematorioon ym.
Vain verigeysirit satusetä unohti mainita
kiinnostaa? natseilla oli käsittääkseni nimilistat tapetuista. Natsit tekivät kokeita mm. uunilla jonka poltto-aineena oli ihmisrasva. Se ei toiminut kovin hyvin, koska K.L. vangeilla ei paljon rasvaa ollut..
Käsittääkseni Auschwitz Birkenau oli samaa leiriä?
Kyllä ne molemmat sen Oswiezimin laidalla olivat, mutta leirien väliä oli kyllä n. 5 km.
Jos Birkenau oli tuhottu, niin miten siitä löytyy yhä tuoreita kuvia. Olitko sinä oikeasti olemassa 1975?
V. 1975 olin jo lähes ikämiesten kirjoissa.
Birkanau oli tuhottu siten, että kaikki siellä olleet krematoriot oli räjäytetty ja parakit poltettu, mutta leiriä kiertävä piikkilanka-aita oli lähes koskematon, tosin jo ruosteessa.
Olen kyllä nähnyt kuvia, missä Birkenauta olisi rakenneltu entiselleen ainakin jossain määrin.
Koska leirille mahtui kerralaan 200.000 vankia, oli parakkeja ollut valtava määrä ja alue olikin varmaan neliökilometrin suuruinen, jos lie suurempikin.