Maita, joihin Suomea pitäisi verrata. Asukasluku n. samaa luokkaa mutta mikä muuta historiassa, maantieteessä, teollisuudessa, pankkijärjestelmässä ja luonnonvaroissa meitä yhdistää, jotta vertailu olisi oikeudenmukainen. Vastaus: ei niin mikään - pitää olla kallo umpiluuta, jos löytää jotain yhtäläisyyttä.
Sveitsi ja
Norja muka
5227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Norja ja Sveitsi ovat entisiä EFTA-kumppaneitamme, joihin meitä pitää tietenkin verrata ja kysyä, että mistä nuo maat jäivät mukamas paitsi, kun eivät liittyneet EUvostoliittoon?
(Tahallasi). Kysytään sitten: Mikä tekee Suomen tilanteesta niin erinomaisen, että voimme olla EU:n ja EMU:n ulkopuolella. Kysyin tätä asiaa 1993 kuten liian moni muukin suomalainen.
Norjaa ja Sveitsiä ei m i s s ä ä n nimessä pidä verrata muihin EU-maihin. Minkäänlaisia yhtäläisyyksiä ei löydy, mitä nyt ne ovat Euroopan maita, Norja lisäksi pohjoismaa, rannikkovaltio ja Suomen ja Venäjän rajanaapuri. Sveitsi taas ei ole mitään noista. Ainoa yhdistävä tekijä näillä mailla eurooppalaisuuden lisäksi on se etteivät ne kuulu EU:iin. On ihan sattumaa että näillä kahdella täysin toisistaan poikkeavalla maalla menee paremmin kuin EU-mailla.
Sen sijaan Suomea voi ja pitää verrata Argentiinaan, Nigeriaan ja Mongoliaan.
Vau miten hyvin Suomella menee.
Vaikka Suomea siis ei voi verrata Norjaan tai Sveitsiin, niin mikään ei estä vertaamasta Suomen nykyistä tilannetta fiktiiviseen jos-Suomi-ei-olisi-liittynyt-tilanteeseen ja noin vain todeta että Suomella menee nyt paremmin. Asiasta ei tosin ole tehty kuin yksi tutkimus mutta sehän on mainitun johtopäätöksen kannalta pelkästään hyvä asia.
Tältä pohjalta annettavat vihaisensävyiset arviot todella antavat luottamusta EU:iin.
Norja ja Suomi ovat historiassaan olleet Ruotsin alaisia. Molemmat ovat nyt NATO-maita, sillä EU:n kriisinhallintajoukot ovat NATOa. Norja on Pohjoismaa aivan kuin Suomikin. Tuotannossa kalastus ja metsäteollisuus ovat samoja aloja.
Näin öljyn dominoivalla aikakaudella ollakaan paljon yhteistä. Ainakin painotukset ovat vahvasti erilaiset!