Hei!
Onko kenellekään tuttua sellainen ajatus, että ihminen voi vaikuttaa itse täysin omaan elämäänsä uskonvarmistusten kautta, on ne sitten tietoisia tai tiedostomattomia valintoja/uskonvarmistuksia? Olen lukenut nyt aiheesta jonkin verran ja olisin kiinnostunut kuulemaan muiden kokemuksia ja mielipiteitä asiasta.
Kirjoitelkaa!!
Onko kenellekään tuttua sellainen ajatus, että ihminen voi vaikuttaa itse täysin omaan elämäänsä uskonvarmistusten kautta, on ne sitten tietoisia tai tiedostomattomia valintoja/uskonvarmistuksia? Olen lukenut nyt aiheesta jonkin verran ja olisin kiinnostunut kuulemaan muiden kokemuksia ja mielipiteitä asiasta.
Kirjoitelkaa!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
(Heb 11:1) Mutta usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, ojentautuminen sen mukaan, mikä ei näy.
Käytännössähän se ei tapahdu missään kasteessa, eikä sitä voida saada mistään sakramentista. (Rom 10:17) Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta. Apostolien teoissa sanotaan niin on siis Jumala pakanoillekin antanut parannuksen elämäksi. (Rom 10:10) sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan. (Joh 3:17) Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi. (Joh 5:24) Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään. Muista kuitenkin että jumala on myös sanonut: (Joh 3:36) Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä."
Sano Jeesus olen vielä epätietonen olenko uskossa vai enkö ole? Kiitos Jeesus, kun sanoit; joka sinun Luoksesi tulee sitä sinä et heitä ulos. Tässä minä nyt olen. Anna syntini anteeksi ja tule minun sisälleni asumaan. Anon sitä Jeesuksen nimessä. Jos rukoilit ja tarkoitit myös mitä sanoit. Niin olet nyt saanut syntisi anteeksi. Jeesus on sanansa mukaan antanut nyt sinun syntisi anteeksi ja perintöosan hänen pyhiensä joukossa.(Luk 1:77) “antaaksesi hänen kansalleen pelastuksen tuntemisen heidän syntiensä anteeksisaamisessa, “ Siten se ojentautuminen sen mukaan mikä ei vielä edes näy. Sano heti jollekin ihmiselle, että uskot Jeesukseen ja tästä lähtien haluat seurata vain Jeesusta. Lue Raamattua ja kiittele Jeesusta. Itse tämän jälkeen Kävin uskovana kasteella ja liityin paikalliseen vapaan suunnan seurakuntaan. Siunattua taivas matkaa.
jottei totuus unohtuisi
Trubaduuri 31.8.2006 klo 09.11
Luoja, taivaallinen Isä on elämän ilon lähde,
joka pulppuaa ajatonta rakkautta ja viisaita sanoja sekä uusia raikkaita ajatuksia, siksi ihmisen kannattaa olla yhteydessä Luojaansa, Jumalaansa, taivaalliseen Isäänsä "Isä meidän" rukouksen avulla, tuon ko. rukouksen sanat ohjeineen löytyy Matteuksen kirjan luvusta kuusi ja ohjeet alkavat luvusta viisi. Tuon rukouksen toi sankkojen ihmisjoukkojen tietoisuuteen ihmisen Poika, Voideltu, Kristus, jonka mukaan kaikki aidot ja oikeat uskovat ihmiset ovat saaneet yhteisen nimityksensä, Kristityt, jotka eivät siis ole erikseen jotakin uskontokuntaa edustavia, vaan he edustavat täällä maan päällä vain Luojaansa, taivaallista Isäänsä, joka on kaikkein Korkein ja Ylhäisin.
Tervehdys!
Olen aivan vihreä ko. asian kanssa, mutta sitäkin enemmän kiinnostunut aiheesta. Luen vasta ensimmäistä kirjaa, joka käsittelee aihetta. Kirjoittanut Annastina Vrethammar: Ajattele elämäsi hyväksi.
Äärettömän mielenkiintoista! Ja kyllä , uskon, että itse me kylvämme peltomme =) Eli luomme oman ns. "kohtalon" tietoisesti tai tiedostamatta! Onneksi voimme alkaa itse vaikuttaa ajatuksiimme, mitä ajatuksia valitsemme, uskommeko tavoitteisiimme vai emme. Kaikki tarvittava on meissä, minussa itsessä.