Tyhmyysgalluppi - versio 1.80

http://www.student.oulu.fi/~ktikkane/EUFINnorf.html

Kauhistele pohjoisen kansan tyhmyyksiä eurobarometrin tuloksista. Erikoisesti kysymys 11.
"All radioactivity is man-made", "kaikki radioaktiivisuus on ihmisen tekemää", jossa huomataan miten ydinvoimamaissa Suomessa ja Ruotsissa "vain" 17 ja 15% luulee niin. Sensijaan ydinvoimattomissa pohjoismaissa näin luulee 21-23%.

Eubarometristä selviää myös, miten ilmeisesti
radioaktiivisuuden maidosta keittämällä poistaisi Suomesta 5%, Ruotsissa 4% vastaajista, ydinvoimattomissa muissa pohjoismaissa 6-5%..
Turkissa näin tekisi 40%, Liettuassa 25%..
v. 2005 tehdyn EU-gallupin mukaan.

39-42% liettualaisista, latvialaisista, puolalaisista luulee kaiken radioaktiivisuuden olevan ihmisen tekemää.. huippuna kreikkalaiset, joista näin luulee peräti 55%.

Ranskassa 29% luulee kaiken radioaktiivisuden olevan ihmisestä ja peräti 10% ranskalaisista luulee radioaktiivuuden poistuvan maidosta keittämällä.
(Nuo numerot ei löydy suoraan mun sivultani).

1

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ootettukkaan

      oikein on tuttua tohinaa sulta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe