Olen aloittamassa kauneuden ja hyvinvointi alan yritystä.
Nyt kysymys kuuluu että onko aivan älytön ajatus laittaa yritys pystyyn ilman varoja?
Velkaa yrityksellä ei ole, eli tarvikkeet ja kalusteet hommattu pääomarahalla. Eli kun yritys alkaisi pyöriä, minulla olisi yksi erä ostettuna tuotteita niin että voisin myydä suoraan tuotteita ja palveluja. Mutta että yrityksen tili silti olisi suurinpiirtein nollassa. Onko mahdollista?
Saan hankittua kyllä tarvittavat systeemit omalla rahalla, mutta ylimääräiseksi siitä ei jää. En silti haluaisi ottaa lainaakaan.
Tai voiko lainaneuvottelun tehdä niin että _jos_ lainaa tarvitsee, niin sen nostaa vasta sitten. Eli jos tuloja ei olekaan ja kuitenkin on kiinteät menot niin sitten nostaisin lainan?
Kiitos vastauksista jo etukäteen
Nyt kysymys kuuluu että onko aivan älytön ajatus laittaa yritys pystyyn ilman varoja?
Velkaa yrityksellä ei ole, eli tarvikkeet ja kalusteet hommattu pääomarahalla. Eli kun yritys alkaisi pyöriä, minulla olisi yksi erä ostettuna tuotteita niin että voisin myydä suoraan tuotteita ja palveluja. Mutta että yrityksen tili silti olisi suurinpiirtein nollassa. Onko mahdollista?
Saan hankittua kyllä tarvittavat systeemit omalla rahalla, mutta ylimääräiseksi siitä ei jää. En silti haluaisi ottaa lainaakaan.
Tai voiko lainaneuvottelun tehdä niin että _jos_ lainaa tarvitsee, niin sen nostaa vasta sitten. Eli jos tuloja ei olekaan ja kuitenkin on kiinteät menot niin sitten nostaisin lainan?
Kiitos vastauksista jo etukäteen
Vastaukset 14
Vanhimmat
Itse anoin 10.000 euron lainan, joka minulle myönnettiin. Lainavaraus oli pyynnöstäni voimassa 4 kk, siltä varalta, että saisin sen tarvittaessa heti nostettua. Sen olemassaolo rauhoitti kummasti mieltäni. Juuri ennen 4 kk umpeutumista soitin pankkiin, että nyt sitten tarvitsen sen. Se oli samana päivänä tililläni ja kulut alkoivat juoksemaan vasta sitten.
oothan hakenu starttirahan? pienimuotoisessa toiminnassa siitäkin on apua
Olen nyt kotihoidontuella ja yritys lähtee käyntiin siis suoraan äitiyslomalta, eli en ole työtön.
Voiko suoraan kotoa yrityksen aloittava saada ensi vuonnakin starttirahan?
Työkkärin sivuilta luin että tänä vuonna on niinkin myönnetty, mutta ensi vuodesta ei ollut mainintaa.
Jos eivät enää ensi vuonna näin myönnä, niin onko minun ensin ilmoittauduttava työttömäksi?
Kuinka nopeasti starttiraha myönnetään? Eli kuinka kauan on tilanne että ei kotihoidontukea eikä vielä starttirahaa?
Starttirahaa voi siis saada yrittäjän henkilökohtaisten elinkustannusten kattamiseen, ei yrityksen menoihin. Yleensä ei myöskään saa olla mitään muita tuloja tai varallisuutta samanaikaisesti, eli saattaa olla että tuo kotihoidontuki estää saamasta sitä. Kannattaa kuitenkin kysyä työvoimatoimistosta.
Muistaakseni starttirahakokeilua jatkettiin muutamalla vuodella, eli muutkin kuin työttömät työnhakijat voisivat saada starttirahaa ensi vuonna. En ole kuitenkaan ihan varma.
Kannattaa muistaa sitten että se starttiraha pitää joka tapauksessa hakea aina ennen yrityksen perustamista, perustamisen jälkeen se ei ole enää mahdollista.
starttirahan myöntämisen nopeus riippuu kunnasta yms, ja käsittääkseni riittää etttä jos aloitat esim maanantaina yritystoiminnan niin että oot ollu perjantaina työtön työnhakija. mutta tarkista työvoimatoimistosta. ja tällä palstalla on ollu juttua että kodinhoidontukea voi saada yrittäjäkin eli kun lapsi ei ole kunnallisessa hoidossa, tosin jokuhan sitä hoitaa ja yrityskään ei ihan lapsen kanssa välttämättä pyöri.. Starttirahan saa jälkikäteen kultakin kuukaudelta.
on täällä keskuisteluissa sanottu, starttirahaa on mahdollista saada vaikka olisi kodinhoidontuella. Säädöksissä ei mainita kodinhoidontukea. Itse olen juuri tällä tavalla aloittanut yritystoiminnan. Muutama kuukausi siinä starttiraharumbassa tais mennä. Mutta muista että itse toimintaa et saa aloittaa ennen starttirahapäätöstä.
riippuu yritysmuodosta ja muusta taloustilanteesta, starttirahan voi ohjata esim toiminimessä yrityksen menoihin yksityissijoituksena mikäli esim puoliso maksaa muun elämisen. Itse elin startilla mikä oli ruhtinaalliset n. 5-600€ /kk pitkän työmarkkinatukikauden eli 400€/kk jälkeen.. Kaikki yritykseen tulevan rahan sain työkaluihin yms.
Joo tosiaan pitää laittaa tietysti lapset hoitoon joten kotihoidontuki loppuu siihen.
Katotaan miten äijän käy ;)
hommata lapsille yksityisen henkilön hoitamaan, vaikka kotiin. Tai viedä yksityiselle hoitoon. Silloin saat edelleen myös kodinhoidontukea :D
Hain netti-vaatekauppaa perustaessani starttirahaa (läntisessä suomessa) ja minulle tokaistiin ettei täällä starttirahaa ainakaan nettikaupan pitämiseen saa! Ja sitten kun myyn vaatteita, virkailija sanoi, että jos oikein vaateliikkeen perustaa, ei siihenkään aina saa, ainakaa lastenvaateliikkeeseen ei myönnetä! Se siitä starttirahasta.
Että onneksi saan kuitenkin kotihoidontuen. Huimat vajaa 400 euroa kuussa käteen... Noh, opiskelin pitkään, eikä opintotuki ainakaan suurempi ollut, että johan tässä muutenkin on kituutettu. Jos se yritys toisi tässä sitten kohtuu-toimeentulon! T: Vasta aloittanut.
voit saada vajaa 400 euroa kuussa kodinhoidontukea, minä saan sellaiset 250 euroa kuussa käteen. Eikö tuki olekaan jokaiselle samansuuruinen?
miinus verot. sitä nettosummaa en nyt muista.
Se riippuu siitä onko koulutusta/työkokemusta jne. Mä saan siis kahdesta lapsesta tuon. Äitiyslomalle jäin kesken opiskelujen ilman takana olevaa työrupeamaa. Ja minimillä mennään.
Eli saan melkein 400 e kuussa käteen, paria euroa vajaa. Minä saan sitä kahdesta lapsesta, 3v ja 1v. Lisäksi kaupungissamme kuntalisä 50e.
Teillä vissiin on myös kodinhoidontuenlisää, unohdin sen kokonaan. Tosin itse en ole sitä koskaan saanut, puolisolla liian suuret tulot. Jotka eivät tosin elämiseen ole liian suuret mutta Kelan mukaan ovat :D