Nykyaikainen rakentaminen on pelkkää rahastamista.
Kosteat tilat ja kaikki on suunniteltu niin että ne eivät tule kestämään kovin pitkään.
Sitten taas mennään ostamaan kaikki uusiksi ja kiertää raha kiertää.
Velaksi... tietekin!
Kallista, mutkikasta ja säälimätöntä rahastamista.
Kosteat tilat ja kaikki on suunniteltu niin että ne eivät tule kestämään kovin pitkään.
Sitten taas mennään ostamaan kaikki uusiksi ja kiertää raha kiertää.
Velaksi... tietekin!
Kallista, mutkikasta ja säälimätöntä rahastamista.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on ihan PASKAA,vittu että ottaa kaaliin.
Maksoin autosta 70 t egee ruostui alle vuoden vanhana.
Pesukone hajosi 4 vuotiaana.
Digiboksit,dvd,tietokoe kaikki hajonnut normaali käytössä alle vuoden siis vittu että vituttaa.
Auto oli muuten mersu ja vika sellainen
Niin, talot kääritään nykyisin muovipussiin ja loput raot tilkitään ilman pitäviksi. Koneellinen ilmastointi hoitaa hapen kuljetuksen sisään putkia pitkin ja ropelin avulla. Hurinaa vaan kuuluu ja ihmisillä hurisee päässäänkin kun majailevat noissa pusseissa.
Kääremuovi alkaa limottumaan melkein heti ja vuoden päästä siinä kasvaa jo paksu rihmasto. Itiöitä leijuu puurona ilmassa ja asukit aivastelevat kesät talvet. Kääremuovista sisäänpäin olevat materiaalit alkavat pehmetä kahden kolmen vuoden kuluessa ja koko homma kaatuu päälle lasketun elinkaaren jälkeen eli tuossa 25-30 iässä.
Talon ulkovuori, tuulensuojat ja villat kestävät pidempään koska raitis ilma niitä pääsee tuulettamaan. Niitäkään ei ole tehty ikuisuutta varten vaan villat alkavat murentua ja laskeutua, tuulensuoja imee kosteutta kuin sieni ja ulkovuorena käyetty lauta mätänee sisältä koska se on maalattu muovimaaleilla eikä siten hengitä. Tiilivuoraus tummenee ja hapristuu nopeasti ja rapautuminen alkaa 10 vuoden kuluessa.
Nämä talot tuupataan kasaan viimeistään 40 vuoden kuluttua ja tilalle rakennetaan uudet.
Harmi, että nykyisten kaltaisten talojen suunnittelijat ja rakennusmääräysten laatijat ovat silloin jo kaivettu maahan. Harmi siksi, ettei heitä saada vastuuseen mutta onni toisaalta koska viimeinkin älytään, ettei muovipussissa ole kenenkään hyvä majailla.