Feministinen vaihtoehto

Mi-yes

Lukekaapa ruotsalaisen feministipuolueen vaalimanifesti Suomeksi. Syntyy mielikuva varsin oudostakin porukasta - tosiaan "miesvaltaa" on joka puolella ja "miehet raiskaavat tyttöjä" ym.

Populistinen porukka. Tosin ei liene mitään uutta taivaan alla. Ottaen vielä huomioon poliittisen feminismin fasistisetkin piirteet, joka ratsastaa demokratiassa porkkanalla, on hyvä muistutus mitä kaikkea demokratiassakin voi tulla eteen kunhan niputetaan sopivasti populismia ja propagandaa.

Retoriikka on hyvinkin dialektinen jaottelussaan, miesvallasta sun muusta jaarituksesta, eikä tosiaan taida olla ihme että ensimmäisessä puoluekokoukessa laulettiin miehentappolauluja.

Siinä taitaa olla ainakin jöröjukalle oma puolue. Onko muita femakoita joita tuo retoriikka puhuttelee?

http://www.feministisktinitiativ.se/finska.php

15

1096

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mi-yes

      Schymanista ja fasismista vielä sen verran, että puoluejohtaja on tosiaan kysynyt että "onko yhteiskunnalla varaa juutalaisiin, eikun, miehiin".

      Schyman on myös julistanut ilosanoman perinteisen perheinstituution kuolemasta.

      Kuten vaalimanifestistakin käy ilmi, kotona lasten kanssa oleva nainen on "miesvallan uhri". Vaikka äsken tehtiin joku tutkimus miten 98% ruotsalaisista naisista mielellään tämän kotiäidin roolin ottavat.

      Erikoista porukkaa, tosiaan. Femakko.

      Schymanin porkkana naisten ilmaisesta joukkoliikenteestä taisi olla niin päätön porkkanana, että jäi unholaan.

    • Aika paljon huutomerkkejä käyttävät tuolla. Ihan niinkuin jotain palopuheita lukisi.

      • Mi-yes

        ..lapsia kohtaan käy myös selväksi. :)

        Muutenkin teksti lyö pitkälle luun kurkkuun.

        Esimerkkinä:

        "On aika että miehet ottavat täydellisesti osaa vanhemmuudestaan. Kaikkien vanhempien täytyy ottaa vastuunsa niin rakkaudesta kuin työstä lastensa kanssa".

        Johtopäätös:

        Miehet eivät rakasta lapsiaan tarpeeksi.

        I hope the Russians love their childrens too.....


    • harrastetaan Suomessakin

      Kyllä Suomessakin osataan vääristelevä propagointi tasa-arvoasialla. Hyvä esimerkki on höpinä tuosta 80% palkkasäännöstä.

      Väite siitä että naisten palkka olisi vain 80 % SAMASTA TYÖSTÄ on mennyt mediassa tehokkaasti läpi. Nyt tuohon valheeseen uskoo jo suurin osa suomalaisista. Väite ei tietenkään pidä paikkansa: samasta työstä, samalla koulutuksella ja samalla toimialalla palkkaeroja ei tutkitusti ole.

      Milloinhan otteet kovenee Suomessakin sille retoriselle tasolle mitä se Ruotsissa on?

      • rimakauha

        80% sääntö onkin nyt muuttunut koskemaan "samanarvoista" työtä, joka palkkaero täytyy korjata valtakunnallisella työnarvioinilla. siis koska sairaanhoitaja saa keskimäärin pienempää palkkaa julkisella sektorilla mitä peltiseppä yksityisen omistamalla verstaalla, täytyy valtiovallan tulla korjaamaan tämä palkkavääristymä esm lainsäädännöllä ja tunkemalla itsensä mukaan tupo-neuvotteluihin.

        ongelma vain tässä on siinä, että työmarkkinajärjestöt, ay-liike, ei luovuta yksinoikeuttaan neuvotella jäsenistönsä työehtosopimuksista, eikä hevillä anna jonkin sosiaali- ja terveysministeriön tutkijan sanella palkkatasoa. lisäksi kapitalismissa työn hinta määräytyy myös hyvin pitkälle muista kustannustekijöistä. julkisen sektorin palkkojen korottaminen yleisellä tasolla johtaa vääjäämättä esm verojen kiristymiseen ja hintatason kohoamiseen, jolloin myös yksityissektorilla työskenteleville syntyy paineita korottaa työstä vaadittavaa korvausta, jotta ostovoima säilyisi ennallaan. siis kaikkien palkat kohoavat ja "palkkaerot" säilyvät entisellään. samoin nousee siis yleinen hintataso, jolloin myös toimeentulotukia yms vastikkeettomia tulonsiirtoja täytyy lisätä.


    • pulppi

      Niin on mielenkiintoista kuinka naisasialiike hyödyntää biologiaa varsin valikoivasti. Silloin kun on kyse urasta ja pätevyydestä työssä, naisasialiike, naistutkijat ja naissosiologit päättäväisesti kieltävät biologisten erojen olemassaolon.

      Mutta samaan äänenpainoon ollaan huutelemassa että jokainen mies on potentiaalinen raiskaaja tai kirvettä heilutteleva testosteroni-Tero. Yhtäkkiä miesten käyttäytymistä määritetäänkin biologian kautta.

      Törkeää probagandaa!

    • ok.

      Ja ihan asiallisesti kirjoitettu

      Kyllä taas ovat tehneet palstan pojat kärpäsestä härkäsen.

    • ollaan mieliksi

      Miehet eivät raiskaa naisia. Onko nyt parempi?

      Voisitko sitten muistuttaa miksi naisten pitikään varoa kulkemasta iltaisin ulkona ja etenkin humalassa, ja varoa tuntemattomia miehiä ja vähän tuttujakin ja olla provosoimatta pukeutumisellaan yms?

      • pulppi

        mitä tarkoitin. Kuka nyt niin pöljä olisi että väittäisi etteikö naisiin kohdistuvaa väkivaltaa ilmene? Sitähän en tarkoittanut.

        Tarkoitin että jos nuo raiskaukset selitettään johtuviksi miesten biologisella perusolemuksella, niin miksi ihmeessä sitten kun puhutaan palkoista ja urasta niin yhtäkkiä se miesten ja naisten biologinen ero ei olekaan oleellinen asia. Palkkaerot selitetään sitten muka johtuviksi hömppäpömppä-yhteiskunnallisilla epäkohdilla.


      • hahhh
        pulppi kirjoitti:

        mitä tarkoitin. Kuka nyt niin pöljä olisi että väittäisi etteikö naisiin kohdistuvaa väkivaltaa ilmene? Sitähän en tarkoittanut.

        Tarkoitin että jos nuo raiskaukset selitettään johtuviksi miesten biologisella perusolemuksella, niin miksi ihmeessä sitten kun puhutaan palkoista ja urasta niin yhtäkkiä se miesten ja naisten biologinen ero ei olekaan oleellinen asia. Palkkaerot selitetään sitten muka johtuviksi hömppäpömppä-yhteiskunnallisilla epäkohdilla.

        Pulppi on siis mi-yes. En olisi arvannut.

        En tiedä mitä höpiset. Tietysti miehillä ja naisilla on biologisia eroja.


      • pulppi
        hahhh kirjoitti:

        Pulppi on siis mi-yes. En olisi arvannut.

        En tiedä mitä höpiset. Tietysti miehillä ja naisilla on biologisia eroja.

        mitä höpiset, niin luulen että se ei ole minun vika.

        Mielestäni sen edellisessä viestissä selkeästi selitin. En voi auttaa sisälukutaidottomuudessa.


      • pulppi
        hahhh kirjoitti:

        Pulppi on siis mi-yes. En olisi arvannut.

        En tiedä mitä höpiset. Tietysti miehillä ja naisilla on biologisia eroja.

        Pulppi on Pulp Fiction fani


      • sinä
        pulppi kirjoitti:

        mitä höpiset, niin luulen että se ei ole minun vika.

        Mielestäni sen edellisessä viestissä selkeästi selitin. En voi auttaa sisälukutaidottomuudessa.

        nyt siitä viestipuusta näet, etten sinun viestiisi vastannut? Vastasin suoraan aloitukseen, en sinulle.


      • Mi-yes

        Järki käteen. Maailmassa on pahuutta ja kaikki ei ole miesten. Typerys.

        Mutta ideana. Miehen seksuaalisuus on kiinostunut naisista.

        Vinkkinä:

        Ihanneyhteiskuntasi saavuttamiseksi kannattaa keksiä joku kollektiivinen pakkopilleri miehille joka tukahduttaa heidän seksuaalisuutensa.

        Jos ideani oli hyvä, niin copyrihghtiina osoituksena vaikka 5000EUR.

        Raiskaajien Tuki RY


      • pahuutta
        Mi-yes kirjoitti:

        Järki käteen. Maailmassa on pahuutta ja kaikki ei ole miesten. Typerys.

        Mutta ideana. Miehen seksuaalisuus on kiinostunut naisista.

        Vinkkinä:

        Ihanneyhteiskuntasi saavuttamiseksi kannattaa keksiä joku kollektiivinen pakkopilleri miehille joka tukahduttaa heidän seksuaalisuutensa.

        Jos ideani oli hyvä, niin copyrihghtiina osoituksena vaikka 5000EUR.

        Raiskaajien Tuki RY

        Ei se maailma naisia raiskaa.
        Vaikka niin vihjailetkin niin miehen seksuaalisuus ja raiskaaminen ei ole sama asia.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      244
      6084
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4849
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      94
      3717
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      253
      3180
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2869
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      196
      2414
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      262
      1817
    8. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      59
      1655
    9. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1315
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1238
    Aihe