Tiiliskivi

ajatusko

Tässä kaivelen vanhoja. Tuo tiiliskivi jutska oli eilen viellä listoilla, nyt se on tuolla historiassa. Mutta jos sallitaan pohtia sitä vielä kerran.

Elikkä jos tiiliskivi painaa kilon ja puolet itsensä painosta, niin paljonko se painaa. Tämähän on muuten helppo, mutta mistä kaikki olettaa sen puolikkaan tiileskiven painavan juuri sen kilon.

Tuolta maaliskuun historiasta voi käydä tsiikaamassa vastauksia, jos joku muukin takertui tähän tehtävään.

5

1570

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nti siili

      Siis mikä se oikea vastaus on? Ite ajattelin että 2 kiloa?

      • en muista nimimerkkiäni

        Se kaksihan se. Mutta minä avauksessani kyseenalaistin koko tehtävän oikeellisuuden.


      • nti siili
        en muista nimimerkkiäni kirjoitti:

        Se kaksihan se. Mutta minä avauksessani kyseenalaistin koko tehtävän oikeellisuuden.

        Mut mitä jos tehtävä perustuukin siihen, että kysymyksen asettelu on muotoa:

        Jos tiiliskivi painaa kilon JA puolet ominaispainostaan...?

        Niin voisko tää perustua vaun tuohon kahteen sanaan, eli: JOS ja JA, et vastaus ois noiden kahden sanana välissä jo valmiiksi??


    • armastanska

      siis jos tiiliskivi painaa kilon puolet omasta painosta (puoli kiloa), niin eikös se ole puolitoista kiloa... paitsi että nyt menin solmuun... todettu juttu että kivi painaa siis kilon, siis kilon... hä?

    • Jörgen

      Jos tiili painaa kilon ja puoli tiiltä, niin eikös se ole ihan selvää että se painaa kaksi kiloa, koska tiili jaetaan kahteen yhtä suureen osaan. Toinen on puoli tiiltä ja toinen on kilo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      139
      6313
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5237
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3280
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      115
      2438
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2028
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1313
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1188
    Aihe