tulevat joka päivä televisiosta klo 20.30. Tulee niitä muinakin aikoina mutta loistavimmillaan disinformaatio on puoli yhdeksältä.
Uutisissa on yleensä 3-4 uutista Suomesta: yksi koskee maahanmuuttajien ongelmia raitiovaunulippujen kanssa Kaisaniemessä ja siinä haastatellaan Maahanmuuttajien Tuki r.y:n toimialajohtajaa Kaisa Kenokaulaa. Toinen uutinen käsittelee Hevonperseenmutkassa lopetettavaa peruskoulun ala-astetta jossa ei ole enää oppilaita. Hossan koulutoimenjohtaja Paula Päänkeikuttaja antaa perusteellisen haastattelun.
Kolmas uutinen koskee kaksilapsisen uusperheen päivähoito-ongelmia Raappavuorenrinteellä; lapset ovat viiden ja kuuden, molemmat avovanhemmat työttöminä ja kunta aikoo rajoittaa päivähoitoa. Molempia vanhempia haastatellaan, kaikilla valuu vesi. Uusperheliiton toiminnanjohtajaa Taina Tankkia haastatellaan kahteen kertaan. Sosiaali- ja terveysministeri Tuula Haataista (sdp) haastatellaan. Valtiovarainministeri Eero Heinäluomaa (sdp) haastatellaan varmuuden vuoksi.
Sitten siirrytään ulkomaille. Todetaan, että Israel jatkaa naisten ja lasten tahallista murhaamista, ulkomaanraportaattori Leena Reikko raportoi lavastetusta taustasta, näytetään lavastettu filmi hizbollah-hautajaisista. Ulkomaanuutiset jatkuvat raportilla, jossa todetaan ettei USAssa ole tehty juurikaan mitään vuosi sitten raivonneen hirmumyrskyn jälkien korjaamiseksi ja että seutu tulee todennäköisesti autioitumaan kokonaan.
Loppukaneetiksi sopisi toteama että tämän verran teidän tarvitsee sdp:n mielestä maailman asioista tietää.
YLEnAntiuutiset
8
620
Vastaukset
- tieto lisää tuskaa..
No kattele sä vaan laadukkaita 4D dokumenttejä ne sopii sulle paremmin: Mopsin seikkailuista, ja muista tuikitärkeitä asioista...
tieto lisää tuskaa.. - vaalien
lähestyessä vedit tämän puoluekysymykseksi niin voinet varmaan kertoa meille sen tahon joka toimisi toisin? siis tietysti edellyttäen että avauksesi on totta.
- privaatit YLE:n
uutiset?
Minä en ainakaan ole tuollaista juttua YLE:ltä nähnyt.
Tiedätkö, mitä tarkoittaa disinformaatio? - joku nimimerkki
Ja 'uutisten' perään tuuppaavat jonkun a-ohjelman jossa seurataan Egyptin sfinksejä sekä evkin kiireitä Brysselin kirjakaupassa. Suomen Yle on kansallisen yleisradion irvikuva.
- antoa
ylenannoin.
- ja seuraa Paris Hiltonia
Ainahan voit vaihtaa kanavaa nelosella tai kolmoselle ja seurata Paris Hiltonin 'vauhdikasta' elämää.
Tai Mopsien ylellistä elämää. - joku nimimerkki
ja seuraa Paris Hiltonia kirjoitti:
Ainahan voit vaihtaa kanavaa nelosella tai kolmoselle ja seurata Paris Hiltonin 'vauhdikasta' elämää.
Tai Mopsien ylellistä elämää.Kuka on Paris Hilton? Mistä tulee Mopsien(?) ylellistä elämää?
Onnetonta teidän ylen puolustelijoitten kommentointi, onnetonta.
- Phaedra
Olipas hauskasti kirjoitettu, vaikka kun on kyse Suomen tiedonvälityksestä ei oikeasti tiedä, pitäisikö itkeä vai nauraa. Nuoret toimittajaksi hakeutuvat aivopestään kommunistipropagandalla jo oppilaitoksissa. Jopa Radio-Dein toimittajista on aistittavissa Israel-vihamielisyys, vaikka ovat näennäisen objektiivisia.
Mark Twain on sanonut: Jos et seuraa tiedotusvälineitä, olet epäinformoitu. Jos taas seuraat, olet väärininformoitu.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä782287Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1361464- 1331452
- 1521169
- 1081003
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten372921Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82764Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55714Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683
