YLEnAntiuutiset

tulevat joka päivä televisiosta klo 20.30. Tulee niitä muinakin aikoina mutta loistavimmillaan disinformaatio on puoli yhdeksältä.

Uutisissa on yleensä 3-4 uutista Suomesta: yksi koskee maahanmuuttajien ongelmia raitiovaunulippujen kanssa Kaisaniemessä ja siinä haastatellaan Maahanmuuttajien Tuki r.y:n toimialajohtajaa Kaisa Kenokaulaa. Toinen uutinen käsittelee Hevonperseenmutkassa lopetettavaa peruskoulun ala-astetta jossa ei ole enää oppilaita. Hossan koulutoimenjohtaja Paula Päänkeikuttaja antaa perusteellisen haastattelun.

Kolmas uutinen koskee kaksilapsisen uusperheen päivähoito-ongelmia Raappavuorenrinteellä; lapset ovat viiden ja kuuden, molemmat avovanhemmat työttöminä ja kunta aikoo rajoittaa päivähoitoa. Molempia vanhempia haastatellaan, kaikilla valuu vesi. Uusperheliiton toiminnanjohtajaa Taina Tankkia haastatellaan kahteen kertaan. Sosiaali- ja terveysministeri Tuula Haataista (sdp) haastatellaan. Valtiovarainministeri Eero Heinäluomaa (sdp) haastatellaan varmuuden vuoksi.

Sitten siirrytään ulkomaille. Todetaan, että Israel jatkaa naisten ja lasten tahallista murhaamista, ulkomaanraportaattori Leena Reikko raportoi lavastetusta taustasta, näytetään lavastettu filmi hizbollah-hautajaisista. Ulkomaanuutiset jatkuvat raportilla, jossa todetaan ettei USAssa ole tehty juurikaan mitään vuosi sitten raivonneen hirmumyrskyn jälkien korjaamiseksi ja että seutu tulee todennäköisesti autioitumaan kokonaan.

Loppukaneetiksi sopisi toteama että tämän verran teidän tarvitsee sdp:n mielestä maailman asioista tietää.

8

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tieto lisää tuskaa..

      No kattele sä vaan laadukkaita 4D dokumenttejä ne sopii sulle paremmin: Mopsin seikkailuista, ja muista tuikitärkeitä asioista...

      tieto lisää tuskaa..

    • vaalien

      lähestyessä vedit tämän puoluekysymykseksi niin voinet varmaan kertoa meille sen tahon joka toimisi toisin? siis tietysti edellyttäen että avauksesi on totta.

    • privaatit YLE:n

      uutiset?
      Minä en ainakaan ole tuollaista juttua YLE:ltä nähnyt.

      Tiedätkö, mitä tarkoittaa disinformaatio?

    • joku nimimerkki

      Ja 'uutisten' perään tuuppaavat jonkun a-ohjelman jossa seurataan Egyptin sfinksejä sekä evkin kiireitä Brysselin kirjakaupassa. Suomen Yle on kansallisen yleisradion irvikuva.

      • antoa

        ylenannoin.


      • ja seuraa Paris Hiltonia

        Ainahan voit vaihtaa kanavaa nelosella tai kolmoselle ja seurata Paris Hiltonin 'vauhdikasta' elämää.
        Tai Mopsien ylellistä elämää.


      • joku nimimerkki
        ja seuraa Paris Hiltonia kirjoitti:

        Ainahan voit vaihtaa kanavaa nelosella tai kolmoselle ja seurata Paris Hiltonin 'vauhdikasta' elämää.
        Tai Mopsien ylellistä elämää.

        Kuka on Paris Hilton? Mistä tulee Mopsien(?) ylellistä elämää?

        Onnetonta teidän ylen puolustelijoitten kommentointi, onnetonta.


    • Phaedra

      Olipas hauskasti kirjoitettu, vaikka kun on kyse Suomen tiedonvälityksestä ei oikeasti tiedä, pitäisikö itkeä vai nauraa. Nuoret toimittajaksi hakeutuvat aivopestään kommunistipropagandalla jo oppilaitoksissa. Jopa Radio-Dein toimittajista on aistittavissa Israel-vihamielisyys, vaikka ovat näennäisen objektiivisia.

      Mark Twain on sanonut: Jos et seuraa tiedotusvälineitä, olet epäinformoitu. Jos taas seuraat, olet väärininformoitu.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      118
      2554
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      49
      1983
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      134
      1720
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      19
      1618
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      112
      1501
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1278
    7. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      136
      976
    8. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      961
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      46
      942
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      887
    Aihe