ST:TOS

Trekker77

Kyllä, Star Trek: The Original Series vuosilta 1966-69 on klassikko, mutta kuitenkaan minä en siitä pidä. Tehosteet ovat avuttomia jne. Tarinat ovat pääosin hienoja ja muutama helmi jaksokin löytyy. Mutta pidemmän päälle sarja on tylsä ja hirveää katseltavaa. En ostaisi dvd:nä ainakaan sarjaa. Sen sijaan nämä muut ST -sarjat ovat mielestäni jo paljon parempia. Paremmat erikoistehosteet ja näyttelijätkin. Loistavaa!

Pitää kuitenkin vielä mainita, että TOS:n miehistöllä varustetut ST-elokuvat (ST I-VI-VII) ovat hyviä. Mutta ST VII-X ovat vielä parempia kuitenkin tällä uudella miehistöllä.

Eipäs tässä muuta!

Engage!

Trekker77

5

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nerus of Borg

      Koko sarja löytyy hyllystäni. Kun ajattelee ja arvio tehosteita, kannattaa muistaa, että sarja on todellakin tehty -60-luvulla. Pienoismalleja tosin käytettiin vielä TNG:ssä ja vasta Vyoager on tehty suurimmaksi osaksi digitaalitekniikalla.

      ST:TOS toi myös pienen ongelman Enterpriseen, sillä sarjan tapahtumat sijoittuvat aikaan n. 100 v enne Kirkiä ja sen vuoksi aluksen piti olla todella alkeellista tekniikka.

      • Spock_

        ..on se että vanhassa trekissä tutkitaan vieraita elämänmuotoja. Jaksot päättyykin yleensä niin, että Kirk vetelee vieraan planeetan asukkeja turpaan!


      • Trekker77

        Sitten kun nämä uudet versiot tulevat dvd:lle niin saattaisin jopa harkita ostamista! Kiitos tiedosta! :)

        Trekker77


    • Mycon

      Originaali ja uuasi oli ihan surkita, mutta DS9 oli taas ihan jotaqin muuta. Sen sarjan muistan ja Benjamin Sisko on vieläkin suurin schifi idolini.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      25
      4407
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      101
      2195
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      97
      1480
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      172
      1418
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      60
      1274
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1145
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      204
      1098
    8. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      50
      1019
    9. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      11
      989
    10. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      974
    Aihe