Corvette C4, ostohalukkuutta ois

tietoa vähän

Olen harkinnut Corvette mallin tuomista ( C4 mallia) kevät-kesä-syys -autoksi

lähinnä nuo 1992-1996 mallit olisi kiikarissa, tosin tuon C5:n hinnat menee osittain päällekkäin loppupään C4:sten kanssa....

no mutta kertokaapa ( mielellään pelkästään veten omistajat) minkalainen auto tuo on pitää suomessa.
Talvethan nuo pitää pitää pois Suomen suolateiltä
mutta onkos talvisäilytyksessä mitään asioita mitä pitää ehdottomasti tehdä?

Entäpä huoltaminen ja varaosat. Normikulutusosien hinnat? tiedän, että maksaa enemmän kun corollaan mutta ihan kunnon rehellisiä lukuja olisi hyvä saada tietää. Tietääpähän mihin on ryhtymässä.

Entäpä tyyppiviat, tarkistuskohteet ostettaessa.
Manuaali vai automaatti kestävyyden kannalta.
cabrio/targa/coupe? löystyykö avo vuosien mittaan?
Pääseekö matka-ajossa alle kympin.

10

7586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtahti
    • ajo-ominaisuudet jne.

      Älä osta noin vanhoista muuta mallia kuin ZR-1 !!
      C4 ja vanhemmat mallit ovat jopa mainettaan paljon surkeampia, paitsi siis ZR-1.
      C5 ja uudemmat ovat hyviä.

      • vette owner

        jos perustat tietosi johonkin puskurin juttuun niin unohda...
        Totta kai vanhojen autojen ominaisuudet eivät ole samalla tasolla kuin uutena olivat, myös sen zr-1:n.

        Mutta kun korvaa ne alkuperäiset väsyneet osat uusilla eli mm. uudet iskarit, uretaanipuslat ja hyvät renkaat saavat ajo-ominaisuudet toiselle planeetalle. Voimaahan noissa vanhemmissakin veteissä on etenkin väännön puolella aika mukavasti.
        Ja jos ei piisaa niin palikkaa löytyy.


      • tosiautoilija
        vette owner kirjoitti:

        jos perustat tietosi johonkin puskurin juttuun niin unohda...
        Totta kai vanhojen autojen ominaisuudet eivät ole samalla tasolla kuin uutena olivat, myös sen zr-1:n.

        Mutta kun korvaa ne alkuperäiset väsyneet osat uusilla eli mm. uudet iskarit, uretaanipuslat ja hyvät renkaat saavat ajo-ominaisuudet toiselle planeetalle. Voimaahan noissa vanhemmissakin veteissä on etenkin väännön puolella aika mukavasti.
        Ja jos ei piisaa niin palikkaa löytyy.

        Ei niiden ZR1:stä vanhempien Vettejen alustaa/ajettavuutta saa lähellekään hyvää vaikka kuinka vaihtaisi uudet iskarit, uretaanipuslat ja hyvät renkaat! Tämä on tosi!

        Väitteestäsi päätellen et omaa ajokokemusta urheiluautosta.

        ZR1 on toista maata - ja myös uudemmat tietenkin.


      • pepppupupu

        C5 on samannäköinen kuin Mazda RX-7. C4 näyttää pyöreine takalamppuineen aidolta Corvetelta.


    • MrVette

      Itelläni jo toinen C4:nen menossa ja nykyisen toin itse Saksasta vuos sitten keväällä.

      Talvella pystyy ihan hyvin ajamaan jos vaan raaskii käyttää ja on hyvät renkaat alla. Ei oo samanlaisia ruosteongelmia kuin jossain Japsi/Euro autoissa.

      Varaosien hinnat monessa kohtaa halvemmat kuin perheauton eli halpa ylläpitää kaik kulutusosat mitä menee harvoin ainakin itelläni mennyt niin halpoja.
      Jos auto on vähän ajettu/hyvin pidetty ei oikeastaan oo mitään muita osia kuin iskarit, jarrupalat, öljyt semmosia normaaleja kulutustavaraa.
      Kummassakaan pelissä en oo yhtään niveltä/puslaa joutunut vaihtamaan ja todella hyviä kummatkin ajaa -89 oli vanhempi ja nykyinen LT1 -92.

      Automaatit ainakin ovat vahvoja jos on öljyt ajallaan vaihdettu ja muutenkin normaalisti autoa käytetty.
      Manuaaleistakaan ei oo huonoa sanottavaa ehkä kytkinongelmia voi tulla kun tarpeeksi revittelee.

      Eka vette oli -89 avo ja nyt tää -92 coupe kummatkin hyviä valintoja ehkä nyt ite pidän enemmän coupesta siin on tavaroille enemmän tilaa ja näkee taaksepäin paremmin kun on kunnon ikkuna.
      Coupesta kuitenkin lähtee kattopala irti on se melkein avo :-)
      Avo ei löysty mihinkään vuosien mittaan ja siinä on erona coupeen pohjassa erillinen tukiristikko mikä tekee siitä asiallisen tukevan.
      Coupessa huomaakin pientä elämistä kun kattopala on irti ja kuitenkin se kattopalo tukee aika hyvin koria kun on paikoillaan. Jotkut ovat laittaneet coupemalleihin avon pohjaristikon niin sitten ilmeisesti tulee runko yhtä jäykäksi kuin avossakin.

      LT1 coupe menee rehellisesti sanottuna helposti reväkkäässä ajossa alle 10L maantiellä. Yleisin kulutus mul on maantiellä matalaa 8 litraa jos ajetaan rajoitusten puitteissa.
      Vanhempi -89 avo ja siin oli L98 kone niin se pyöris siin 9.2 - 10.4 keskikulutus oli sit maantie/kaupunkiajoa eli sekalaista ajoa. Sen sai jos pelkkää pitkää matkaa ajoi hiukan alle 9 litraa menemään.
      LT1 kone vie vähemmin tullut se huomattua tässä kun on nyt toinen kesä menossa coupella ja kilometrejä takana n.20 tuhatta.
      En ole viel täl LT1 saanut sekailaisessa ajossa kulutusta kovin helposti yli 13 litran vaikka välillä kumia poltankin :-)

      Ei muuta kuin joku LT1/LT4 tai LT5 vette vaan alle hyviä pelejä kaikki. Eli osta mieluimmin jos ostat C4 mallin -92-96 mallinen iso ero vanhempiin 84-91 mallisiin ajattavuudessa ja kone on täysin eri laatikko muuttuu -92 loppuvuodesta jne....

    • markku c4

      olis huippuhyvä c4 coupe/targa myytävänä terv [email protected]
      auto tuotu kaliforniasta 6-vuotta sitten ei ole suolaa nähnyt.

      • okog7

        EI NÄMÄ PÖSILÖT TAJUA VIELÄKÄÄN NÄIDEN PÄÄLLE JA VUOSI ON JO 2018


      • Buahahaha
        okog7 kirjoitti:

        EI NÄMÄ PÖSILÖT TAJUA VIELÄKÄÄN NÄIDEN PÄÄLLE JA VUOSI ON JO 2018

        Minkä päälle eivät siis tajua? Itse kiinnitin samaan asiaan huomiota, että aloitus oli tehty jo 12 vuotta sitten. On se huvittavaa kun jengi ei ollenkaan katso koska nämä jutut ovat edes aloitettu.
        Tuskin auttaa enää vastailla niden vuosia sitten tehneiden kysymyksiin...


      • sokso
        Buahahaha kirjoitti:

        Minkä päälle eivät siis tajua? Itse kiinnitin samaan asiaan huomiota, että aloitus oli tehty jo 12 vuotta sitten. On se huvittavaa kun jengi ei ollenkaan katso koska nämä jutut ovat edes aloitettu.
        Tuskin auttaa enää vastailla niden vuosia sitten tehneiden kysymyksiin...

        Mitäpä lottoat? Corveten päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      238
      6656
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4706
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4239
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3733
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3638
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3293
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe