Kuinka monta opintopistettä lukukaudessa/-vuodessa?

taavi

Elikkäs, montako opintopistettä olette suunnitelleet
hankkivanne nyt jouluun/kevääseen mennessä..? Itse pohdiskelen, että tekisin maisterin tutkinnon 4 vuoteen, joka siis tekisi 75 opintopistettä vuotta kohti...Onko kenties liikaa tavoiteltu...? Aloitin vasta opinnot yliopistossa, joten ei ole kokemusta vielä varsinaisesta opiskelusta...Jouluun mennessä opintopisteitä pitäisi laskujen mukaan itselle kertyä noin 35...Paljonko yleensä vuodessa opintoja suoritatte...?

8

9853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meinasin

      pysytellä turvallisesti siinä normissa, 60 op:ssä nääs. Viisi vuottahan (5 * 60 op = 180 op) tuolla pelillä saa kulutettua maisteriopintoihin, mutta jotenkin tuntuu, ettei enempää millään jaksaisi.
      Tässäkin periodissa meillä on vain noin 6 tuntia luentoja, mutta kipukynnyksellä jo mennään... Ja vielä en ole ollenkaan alkanaut lukemaan tentteihin saatika sitten kirjatentteihin!

      Mutta älkää te, jotka olette vasta tulossa yo:oon, ottako stressiä puheistani; kuten sanoin, en ole mikään lahjakkuus ja minulta vie aikaa oppia asioita.

    • ....

      Viime vuonna tein 77op. Tavoitteena suurin piirtein saman verran tänä vuonna, ehkä enemmän.

      • minä*

        Miksi pitäisi pitää kauheaa kiirettä opintojen kanssa? Kiire työelämään kenties? Mä en ainakaan mitenkään ihannoi työelämää, enkä myöskään pidä opintojen kanssa kiirettä. Tuo perinteinen suoritusaika on kyllä maksimi, muuten polttaisin itseni loppuun. Tarvitsen aikaa sulatella ja opetella opeteltavia asioita.


      • .....
        minä* kirjoitti:

        Miksi pitäisi pitää kauheaa kiirettä opintojen kanssa? Kiire työelämään kenties? Mä en ainakaan mitenkään ihannoi työelämää, enkä myöskään pidä opintojen kanssa kiirettä. Tuo perinteinen suoritusaika on kyllä maksimi, muuten polttaisin itseni loppuun. Tarvitsen aikaa sulatella ja opetella opeteltavia asioita.

        Ei tuo minusta nyt niin kovin kiireellä ole. ei mulla ainakaan ollut mitään vaikeuksia ollut sen suorittamisessa ja sulattelemisessa. Enkä polttanut itseäni lähellekään loppua. Päinvastoin - tuntui välillä siltä, että olen liian laiska ja että olisi pitänyt suorittaa vielä enemmän opintoja.


      • Ole hyvä vain.
        minä* kirjoitti:

        Miksi pitäisi pitää kauheaa kiirettä opintojen kanssa? Kiire työelämään kenties? Mä en ainakaan mitenkään ihannoi työelämää, enkä myöskään pidä opintojen kanssa kiirettä. Tuo perinteinen suoritusaika on kyllä maksimi, muuten polttaisin itseni loppuun. Tarvitsen aikaa sulatella ja opetella opeteltavia asioita.

        Mitäpä siinä kiirettä pitää, kun valtio maksaa MINUN verorahoilla SINUN elämisen.

        -Kouluttamaton yrittäjä (200.000e/v)


    • kerrottiin

      että noin 60 vuodessa... siihe sisältyis sivuainetta vähän. se ois niiq viiden vuoden juttu about..

    • kaikesta

      Riippuu paljon opiskeltavista aineista, omasta lahjakkuudesta ja viitseliäisyydestä, minkä verran opintopisteitä on mahdollista suorittaa. Joissain aineissa ahkerinkaan ei voi edetä erityisen nopeasti, läsnäolopakot ja päällekkäin menevät luennot tai vaatimukset aiemmin suoritetuista kursseista pitää siitä huolen. Toisaalta jotkut suorittaa maisterin tutkinnon alle 3 vuodessa, joten ei se 4 vuotta niin paha ole...

    • Vanha konkari

      Kokopäivätyön ohessa tein 2 vuodessa maisterin opinnot, ja opintoja jäi vielä yli tutkinnonkin. Arvosanat tasoa 5.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe